5 грудня у 370 багатоповерхівках у Краматорську терміново злили воду з системи опалення. Через перебої зі світлом зупинилися котельні. Якщо будинки охолонуть, вода може замерзнути та розірвати комунікації. Таке вже було 17 років тому в Алчевську й може повторитися цієї зими вже в будь-яких містах України, де не вистачатиме електрики, води або газу.
Про екстрену ситуацію повідомив ввечері 5 грудня мер Краматорська Олександр Гончаренко.
“Ситуація непроста. Через перебої електроенергії та мінусову температуру повітря, аби не допустити заморожування комунікацій — вимушені спустити воду у системі опалення 370 багатоквартирних будинків. До процесу підключені усі бригади та спеціалісти”, — написав очільник Краматорська.
Це зробили для того, аби не сталося ще гіршого — колапсу опалювальної системи та руйнації всіх внутрішніх комунікацій.
Чому мороз та нестача електрики можуть за кілька діб зруйнувати мережі всього міста
“При -10…-15 °C, якщо зникає тепло в багатоквартирних будинках, він (будинок, — ред.) триматиме температуру, за різними оцінками, 6-8-10 годин. Потім ризики замерзання внутрішньобудинкових мереж, радіаторів. Тому треба встигнути злити воду, злити теплоносій, щоб не потріскалися труби й радіатори. Бо тоді взагалі відновлення буде украй і витратним, і складним”, — попередив киян про можливі сценарії цієї зими нардеп від “Батьківщини”, ексміністр ЖКГ Олексій Кучеренко.
Аби швидко злити воду з тепломереж будинків великого міста, мають одночасно працювати багато майстрів-сантехніків, які вміють це робити. Псування мереж тепло- та водопостачання у багатоквартирних будинках загрожує не лише Краматорську, а й столиці та й будь-якому місту в Україні.
“Не вірю, що жителі самі можуть [правильно злити воду з батарей] навіть у багатьох ОСББ. Ну, дай боже, якщо там професійні керівники, голови правління в цих ОСББ і вони розуміють, як швидко зливати систему. Але значна частина будинків у Києві й по всій країні без ОСББ. У Києві без ОСББ, я впевнений, десь 8,5 тис. багатоквартирних будинків. Це дві третини Києва. Розумієте? І там міська влада й керівні компанії – не знаю, чи вистачить у них банально майстрів — розумієте? — щоб одночасно зливати воду”, – зазначив Кучеренко.
“Найважливіше — зберегти комунальні мережі, а комфорт людей, на жаль, другорядний”
Ексміністр ЖКГ зазначає: за таких умов для влади на першому місці має стояти збереження комунікацій та критичної інфраструктури, а не температура в оселях людей узимку.
“Там має бути стабільне електропостачання. Тобто пріоритетність передусім життєздатності держави, міста, інфраструктури. І от населення зі своїм побутовим споживанням іде на якийсь там четвертий-п’ятий пріоритет”, – сказав Кучеренко.
Такі кроки стали повною несподіванкою для мешканців Краматорська. У мережі люди обурюються “непрофесійними кроками влади”, яка начебто “некомпетентна та безвідповідальна”.
Подібні аварії на українському сході були на початку 2000-х
Аварії, яких влада Краматорська намагається уникнути, вже траплялися в історії незалежної України.
22 січня 2006 року в Алчевську Луганської області сталася техногенна аварія, яку довелося ліквідувати тисячам комунальників з усієї країни та яка призвела до евакуації всього населення з замерзлого міста.
Тоді внаслідок аварії на теплотрасі на день зупинилася котельня, а воду з тепломережі не злили. Коли котельню запустили, вона не змогла працювати: вода у трубах замерзла та розірвала їх. Без опалення залишились 337 багатоповерхівок. Людей терміново евакуювали, а аварію приїхали усувати тисячі фахівців з усієї країни.
“Аналогічна ситуація була у Сіверську на початку 2000-х — мережа опалення в частині будинків вийшла з ладу. Там потім пів Донецької області працювали на відновлення”, — розповідає в коментарі Вільному радіо заступник начальника ТОВ “Бахмут-енергія” Сергій Логвінов.
За його словами, у Бахмуті воду з тепломереж багатоповерхівок злили у жовтні, вже під масованими обстрілами.
Внаслідок російського ракетного терору такі термінові зливання води можуть стати масовим явищем цієї зими в усіх регіонах України, де буде погано з електро-, газо- чи водопостачанням і де будуть мінусові температури. Для стабільного опалення необхідні усі ці три ресурси без перебоїв.
У Покровську влада закуповує генератори, щоб котельні не зупинилися
У коментарі Вільному радіо заступник начальника Покровської міської військової адміністрації Олександр Добровольський повідомив: у Покровську громаду терміново закуповують потужні генератори.
“Опалювальний сезон ускладнюється лише однією причиною — відсутністю електрики: застосовуються графіки аварійних відключень і зупиняються котельні. Тому перед нами стоїть завдання автономізувати систему опалення. Тому зараз ми закупляємо потужні генератори для котелень та критичної інфраструктури, за підтримки “Метінвесту” та благодійної організації “Карітас”, — розповів посадовець.
В матеріалі “Колообіг тепла в мережі. Як у Бахмуті працює котельня та централізоване опалення” ми докладно та просто розповіли про роботу однієї з котелень.
Читайте також: