Президент Росії Володимир Путін 20 вересня ймовірно виступить щодо незаконних “референдумів” в Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізьких областях України.
Про тему звернення заявило російське провладне інформагентство РБК.
Виступ Путіна був запланований на 20:00. Пізніше в мережі з‘явились повідомлення, що російський президент виступить о 21 годині. Станом на 21:50 ефір із Кремля так і не почався.
“Голова адміністрації” тимчасово окупованої Ясинуватої на Донеччині Дмитро Шевченко заявив, що в Росії є механізми голосувань, які дозволять провести референдум навіть в зоні бойових дій.
“Це вже відпрацьований Росією механізм, зокрема дистанційне голосування. Тому я думаю, це дозволить нашим людям зробити вільне волевиявлення”, ㅡ сказав він.
“Запорізька область за підсумками референдуму оголосить незалежність у існуючих адміністративних кордонах, тобто всього регіону”, ㅡ заявив колаборант Володимир Рогов в ефірі російських медіа.
“Удари ЗСУ по територіях України, де має пройти так званий референдум, будуть розцінені як агресія проти Росії”, ㅡ заявила Ольга Ковітіді, сенатор та представник “виконавчої влади Криму” в Раді федерації Росії.
Міноборони України відреагувало на плани окупантів провести “референдуми” щодо приєднання до РФ територій Донеччини, Луганщини, Херсонщини і Запоріжжя.
“Рашисти-реконструктори на окупованих територіях не втомлюються повторювати нацистський референдум про аншлюс Австрії. Вони очікують результатів 1938 року. Замість цього отримають результати Гітлера 1945 року”, ㅡ йдеться у повідомленні МОУ у твіттер.
Помічник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван сказав, що у РФ, можливо, планують оголосити загальну мобілізацію.
“Росія поспішає провести ці “референдуми”, як відповідь на українські здобутки на полі бою і як підготовку до потенційної мобілізації […] Уявні референдуми не мають легітимності та не змінюють характер агресивної війни Росії проти України”, ㅡ сказав Салліван на брифінгу в Білому Домі.
“Псевдореферендуми не мають ніякої легітимності й не змінюють характер агресивної війни Росії проти України. Це – подальша ескалація в путінській війні. Міжнародна спільнота має засудити таке кричуще порушення міжнародного права й посилити підтримку України”, – написав у твіттер генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Президент Франції Еммануель Макрон назвав “референдуми” на тимчасово окупованих територіях України “проявом цинізму та провокацією”.
Раніше у ЗМІ були повідомлення, що Макрон попросив про телефонну розмову з Володимиром Путіним, але йому відмовили.
“Судячи з усього, Росія просувається вперед з організацією фальшивих референдумів на окупованих територіях України, міжнародне співтовариство має відкинути цей крок, мають послідувати нові санкції, й Україна має отримати більше зброї для звільнення своєї території, ми маємо сказати ні російському шантажу”, ㅡ написав у твіттер Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс.
Президент Польщі Анджей Дуда на Генеральній Асамблеї ООН заявив, що “голосування”, які Росія планує організувати на тимчасово окупованих територіях, — нічого не варті. Польща не визнаватиме їхні результати.
Також відреагували на потенційні “референдуми” президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. Всі висловилися проти такої ініціативи.
15 лютого російська Держдума РФ ухвалила проєкт звернення до президента Росії про необхідність визнання т.з. “ЛДНР”. Володимир Путін заявив, що рішення про статус фейкових республік на Донбасі має відповідати Мінським угодам. Водночас він стверджував, що влада повинна враховувати думку виборців, які “співчувають мешканцям Донбасу”. Як пізніше зазначив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, президент розглянув звернення від депутатів Держдуми та взяв його до відома. Але визнання т.з. “ЛДНР” “не корелюється з Мінськими угодами”.
18 лютого ватажки бойовиків опублікували заздалегідь записане відео, що почалась масова евакуація жителів ОРДЛО. А наступного дня вони оголосили про масову мобілізацію.
19 лютого представники РФ вдруге зірвали позачергове засідання Тристоронньої контактної групи.
Представники української делегації у ТКГ тоді зазначили: неучасть Російської Федерації свідчить про:
21 лютого голови псевдореспублік звернулися до президента Росії, щоб той визнав їх як “незалежні держави”. Наступного дня на позачергове засідання зібралася Рада Федерації.
Рада Федерації ㅡ це верхня палата російського парламенту. Вона зокрема ухвалює рішення про затвердження Указу президента Росії
22 лютого Президент Росії визнав так звані “ЛНР” та “ДНР” з кордонами, які ті самі собі придумали, тобто в межах підконтрольної частини Донецької та Луганської областей.
“Ми їх визнали. А це означає, що ми визнали всі їхні “фундаментальні” документи, в тому числі й “конституцію”. А в “конституції” прописані кордони в рамках Донецької та Луганської областей в той час, коли вони були у складі України”, — заявив Володимир Путін.
Вже в лютому деякі російські депутати говорили про подальше приєднання 2 областей України до Росії. Та тоді це залишилось тільки розмовами. Як і в усі попередні роки, які ватажки псевдореспублік обіцяли приєднання до РФ. Натомість, на основі угод з маріонетками Кремля на окупованих територіях, Росія ввела війська в Україну та розпочала повномасштабну війну.