У Києві можуть перейменувати вулицю Герцена на честь загиблого захисника Маріуполя — “азовця” Василя Копаня. Наприкінці вересня таку пропозицію подала Асоціація родин захисників “Азовсталі”, а згодом петицію підтримав й міський голова Кличко.
Про це журналісти Вільного радіо дізналися з петиції на сайті Київської міськради.
Наприкінці вересня співзасновниця Асоціації родин захисників “Азовсталі” Юлія Федосюк створила петицію про перейменування вулиці Герцена на честь полеглого захисника Маріуполя — командира загону розвідки 12-ї бригади спецпризначення “Азов” Василя Копаня.
“У Шевченківському районі м. Києва одна з вулиць має ім’я російського політичного діяча Олександра Герцена. Попри те, що Герцен послідовно виступав за незалежність України, вважаю, що сьогодні є необхідність вшанування пам’яті воїнів, які віддали за Україну свої життя — зокрема вулиці українських міст мають носити їхні імена”, — зазначає Федосюк.
Пропозиція зібрала необхідних шість тисяч підписів. Однак міський голова Києві у своїй відповіді на петицію зазначив, що у списку Українського інституту національної пам’яті назви об’єктів на честь Герцена не підпадають під дію закону про деколонізацію.
Водночас Кличко зазначив, що міська влада підтримує ідею вшанування пам’яті Василя Копаня. Щоб це питання розглянули, автор петиції має надати додаткові документи та письмову згоду родичів загиблого військового. Зрештою відомство отримало необхідну інформацію.
Тепер пропозицію передали на розгляд постійним комісіям Київської міської ради з питань місцевого самоврядування та зовнішніх зв’язків.
Уродженець Маріуполя Василь Копань долучився “Азову” у вересні 2014 року, тоді йому було 18 років.
Чоловік брав участь у Широкинській наступальній операції, у 2019 році 8 місяців тримав оборону в районі Світлодарської дуги.
Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році у складі групи спецпризначення полку “Азов” брав участь в обороні Маріуполя. Після гибелі попереднього командира під час оборони міста, узяв на себе командування групою спецпризначення.
Під його командуванням проводилися рейди глибинної розвідки та диверсії у тилу росіян. Згодом Копань потрапив у полон, але у вересні 2022 року його вдалося повернутися, тому після реабілітації захисник знову став у стрій.
Влітку 2023 року Василь брав участь у контрнаступі на Оріхівському напрямку. З серпня 2023 по серпень 2024 року брав участь в оборонних та наступальних діях у Серебрянському лісництві, де зазнав поранення.
Однак після короткотривалого лікування оборонець знову повернувся до виконання службових обов’язків. Василь Копань загинув 8 вересня 2024 року під час виконання бойового завдання.
Указами президента України “азовця” нагородили орденами “За мужність” ІІІ ступеня та Богдана Хмельницького. Також Копаню вручили нагрудні знаки “Срібний хрест”, “За відвагу”, “За безпеку народу” та “За відзнаку в службі”.
Нагадаємо, у ніч з 18 на 19 жовтня Україна та Росія провели обмін військовополоненими. Додому повернули 95 українських армійців, серед яких є захисники Азовсталі, Маріуполя, Донеччини, Луганщини, Харківщини, Київщини, Чернігівщини та Херсонщини.