Міністерство оборони підтримало законопроєкт про дозвіл на створення в Україні приватних військових компаній. Але до другого читання у тексті документа мають усунути низку моментів. У відомстві вважають, що теперішня редакція документа не узгоджується з Конституцією, законами про оборону та розвідку, а також протоколами до Женевських конвенцій. Що ще відомо про спробу дозволити в Україні міжнародні оборонні компанії — розповідаємо далі.
Про підтримку Міністерством оборони законопроєкту №11214 йдеться на Урядовому порталі.
Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк зазначив, що в запропонованій редакції законопроєкт не узгоджується з Конституцією України, законами про оборону та про розвідку, а також протоколами до Женевських конвенцій.
“Крім цього, у професійному середовищі ідея створення нормативно-правової бази для здійснення військово-консалтингової діяльності обговорюється уже упродовж тривалого часу та потребує залучення міжнародного передового досвіду”, — йдеться у пропозиції Міноборони.
Тому у відомстві пропонують під час підготовки законопроєкту до другого читання суттєво його доопрацювати. Зокрема, утворити робочу групу, до якої залучити представників Міністерства оборони України та інших “зацікавлених органів”.
Про те, що документ не можна ухвалювати у нинішньому вигляді, зазначили й у Мінфіні. Водночас Держприкордонслужба відзвітувала, що не має зауважень до законопроєкту.
Як зазначається у пояснювальній записці документа, його метою є врегулювання правового статусу та діяльності міжнародних військових компаній, які створюються в Україні й беруть участь в оборонних заходах та надають оборонні послуги за межами країни.
Законопроєкт пропонує створити Державну службу України у справах міжнародних оборонних компаній, яка опікуватиметься роботою міжнародних оборонних компаній. За задумом, нове відомство підпорядковуватиметься Головному управлінню розвідки Міноборони України.
Новий державний орган контролюватиме діяльність міжнародних оборонних компаній, реєструватиме угоди щодо оборонних послуг, а також обліковуватиме їхнє озброєння та техніку.
Також, пишуть у пояснювальній записці до законопроєкту, створення ПВК має допомогти військовим, які можуть зіткнутися зі складнощами в пошуку роботи після демобілізації.
“Діяльність міжнародних оборонних компаній (зі схожим та звичним для військовослужбовців розпорядком, умовами несення служби та професійними обов’язками), а також цілком передбачувана наявність у вказаних компаніях власних психологів, реабілітологів та інших консультантів — у значному ступені здатна розв’язати проблему соціально-психологічної реабілітації демобілізованих військовослужбовців”, — пояснюють автори закону.
Водночас документом визначається, що міжнародні оборонні компанії (МОК) — це створений та зареєстрований в Україні суб’єкт господарювання, який на підставі отриманої ліцензії надає оборонні послуги за межами території України. Засновниками міжнародної оборонної компанії можуть виступати тільки фізичні та юридичні особи — резиденти України.
Нагадаємо, сім жінок, які відбували покарання у в’язниці, уклали контракт зі Збройними силами України. Вони вирішили проходити військову службу в обмін на умовно-дострокове звільнення.