Вдень 15 листопада у село Пшеводув на сході Польщі прилетіли 2 ракети, впали на ферму та вбили двох громадян. Чиї це були ракети та яка реакція Польщі, НАТО й різних країн ми зібрали в одному матеріалі.
Трагедія сталася о 15:35 у Люблинському воєводстві Польщі у 7 км від кордону з Україною. Польські медіа з посиланням на Radio Zet повідомили, що у селі Пшеводув впали дві ракети, потрапили у зерносушарки та вбили двох людей.
МЗС Польщі підтвердив, що на сході їхньої країни впала ракета російського виробництва, та викликала посла Росії для детальних пояснень.
Водночас президент Анджей Дуда заявив, що у Польщі наразі немає переконливих доказів того, хто саме запустив ракету. Триває слідство.
Прем’єр Польщі Матеуш Моравецький скликав екстрене засідання Комітету Ради міністрів з питань національної безпеки та оборони. Військово-повітряні сили Польщі підняли у повітря винищувачі з аеродрому в Томашуві-Любельському, а на ферму прибули представники армії та прокуратури.
Американська інформагенція Associated Press повідомила, посилаючись на високопосадовця розвідки США, що це російські ракети перетнули територію члена НАТО – Польщі, вбивши 2 людей.
Польська військова експертна група працює на місці вибуху в селі Пшеводув, тож її остаточних висновків ще не публікували.
Президент Польщі ухвалив рішення скликати Раду нацбезпеки на 12:00 16 листопада.
Близько 22:00 міноборони Росії заявило, що заяви польських ЗМІ та посадовців про падіння “російських” ракет в районі Пшеводув це “навмисна провокація, ЗС РФ не наносили ніяких ударів по цілях поблизу українсько-польського кордону” та що “опубліковані у ЗМІ уламки не мають ніякого відношення до російських засобів ураження”.
З’явилася й реакція міжнародної спільноти. Міністерка оборони Чехії Яна Чорнохова заявила: навіть якщо російський ракетний удар по Польщі був помилкою, “ми всі сприймемо це як ескалацію конфлікту”.
Голова МЗС Латвії Едгар Рінкевичс назвав потрапляння російських ракет на територію країни-члена НАТО “дуже небезпечною ескалацією з боку Кремля”.
Представник Держдепу США Ведант Патель на брифінгу заявив, що вони “беруть час”, аби розібратися з вибухами у Польщі.
“Для США важливо визначити, чи було падіння ракет у Польщі випадковістю чи навмисною дією”, — заявили у Держдепі.
Відреагував на ситуацію і президент України Володимир Зеленський у відеозверненні 15 листопада:
“Сьогодні сталося й те, про що ми давно попереджали. Терор не обмежується нашими державними кордонами. Російські ракети вдарили по Польщі. Скільки разів Україна говорила про те, що нашою країною держава-терорист не обмежиться? Це питання часу, коли б російський терор пішов далі. Що довше Росія відчуває безкарність, то більше буде загроз для всіх, до кого можуть дістати російські ракети”, — заявив Зеленський.
Голова держави назвав це російським ракетним ударом по колективній безпеці. Цю атаку президенти України та Польщі обговорили телефоном.
“Росія нині просуває конспірологічну теорію про те, що на території Польщі нібито впала ракета української протиповітряної оборони. Це неправда. Не треба підігравати російській пропаганді чи поширювати її меседжі. Цей урок слід було засвоїти давно, ще після збиття МН17”, — додав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Урядовець запропонував НАТО надати Україні винищувачі F-15 та F-16, а також більше засобів ППО, “і проблема російських ракет буде вирішена”.
Президент США Джо Байден скликав екстрене засідання лідерів країн G7 та НАТО в Індонезії. Після нього президент США заявив: судячи з траєкторії “малоймовірно”, що ракету запустили з Росії. Але додав, що наразі складно говорити з певністю, не маючи результатів розслідування.
Паралельно CNN пише, що розвідувальний літак НАТО зафіксував траєкторію ракети, яка вдарила по польській території.
В альянсі ж відмовились коментувати, хто і звідки її запустив, але дані з радарів передали Польщі.
Речник Пентагону Пет Райдер під час брифінгу повідомив: США не мають доказів того, що Росія вдарила по Польщі ракетами. Тому поки що рано передбачати подальшу відповідь НАТО.
Агенція Associated Press повідомила, посилаючись на анонімну заяву 3-х американських посадовців: за попередніми даними “ракету запустили Збройні сили України для перехвату російської ракети, яка цілила по одному з об’єктів інфраструктури України”.
Представник НАТО заявив, що Альянс проведе засідання Північноатлантичної ради на рівні послів 16 листопада у Брюселі, головуватиме генсек Йенс Столтенберг.
Нагадаємо, 15 листопада російська армія випустила по Україні щонайменше сотню ракет, близько 70 з яких вдалося збити. Окупанти виправдовують ці обстріли військовою метою та відповіддю на начебто терористичні замахи України. В багатьох областях України виникли проблеми з електрикою.
Читайте також: