Підтримати
Зображення до посту У проект про українізацію внесли усні правки та ухвалили в першому читанні
Фото: з відкритих джерел

Депутатам запропонували одразу 4 законопроекти від різних авторів. Однак, визначитись все ж змогли. Обрали той, за який закликали голосувати активісти. На думку профільних консультантів, він найбільш оптимальний. Аби зібрати депутатів проголосувати, спікеру доводилось більше 5 разів ставити питання на голосування.

 

Депутати проголосували в першому читанні за законопроект 5670-Д.

Попередньо, в проекті прописано, що українська повинна стати головною для держслужбовців, а також у сфері освіти, науки, культури, у громадських закладах та громадському транспорті. Також українською мовою повинні бути таблички з назвами вулиць та географічні назви. Під українізацію потрапляють також ЗМІ та телебачення.

Якщо закон ухвалять, то у владних органах – як центральних, так і місцевих – всі засідання мають проводити українською.

Коли під час зустрічі хтось розмовляє не українською, організатор зобов’язаний забезпечити синхронний або послідовний переклад державною мовою, якщо цього вимагає хоча б один учасник події.

Українською має бути й уся документація цих органів, а також у судах та правоохоронних органах.

Крім того, передбачена і кримінальна відповідальність “за публічне приниження і зневагу до державної мови”. Порушникам загрожує штраф від 850 гривень,  арешт до 6 місяців, або ув’язнення на строк до 3 років.

Законопроект пропонує створити Національну комісію стандартів державної мови. За планом, він буде проводити атестацію на знання державної мови та видавати сертифікати.

Зазначимо, в Донецькій області російська мова досі визнана регіональною. А сесії в Бахмутській міськраді проводять російською мовою. Це також можуть віднести до протизаконних дій.

За прийняття проекту проголосували 261 депутат. Наразі він не є остаточним. До того ж, деякі правки в нього внесли “з голосу”. Тобто врахувавши уточнення від депутатів на засіданні. Додатково законопроект допрацюють для другого читання.

Нагадаємо, 4 вересня Верховна рада продовжила дію особливого статусу на Донбасі до 31 грудня 2019 року та внесла зміни до статуту внутрішньої служби Збройних сил України.


Завантажити ще...