Катастрофа Іл-76 в Бєлгородській області за менш як добу стала дієвим інструментом російської як внутрішньої, так і закордонної пропаганди. Окрім цього, знищення літака з досі невстановленим складом пасажирів зірвало запланований на 24 січня обмін полоненими. Та підтверджень від української сторони, що на борту були полонені, станом на вечір 24 січня немає. Аналізуємо, що відомо станом на 18:30.
24 січня близько 11:15 за Київським часом в Бєлгородській області Росії розбився російський військово-транспортний літак Іл-76, — стверджують у Міноборони РФ.
Через 10 хвилин новина почала обростати подробицями: Іл-76 нібито перевозив 65 військовополонених українців на черговий обмін. З українськими захисниками у літаку були шестеро членів екіпажу та троє супроводжуючих, катастрофу не пережив ніхто.
Публікації з описаною вище інформацією посилалися на російське Міноборони. Хоч принаймні об 11:35 на жодному з відкритих онлайн-ресурсів цього відомства відповідних заяв не було, новини про смерть українців у полоні почали ширитися не лише російським, а й українським інфопростором.
Варто наголосити, що інформація про падіння літака спершу з’явилася в анонімних телеграм-каналах. Ще з 11-ї ранку вони посилалися на заяви російського губернатора Бєлгородщини В’ячеслава Гладкова, а з 11:27 — на російське Міноборони, хоча на цих офіційних ресурсах відповідну інформацію опублікували значно пізніше: о 13:01 та о 14:28 відповідно.
У Телеграм-каналі російського пропагандиста Володимира Соловйова інформація про те, що на борту Іл-76 були полонені українці, з’явилася об 11:27. Її почали розповсюджувати російські медіа загалом та пропагандисти зокрема, наприклад, Маргарита Симоньян.
Відреагували й російські парламентарі: близько о 12:55 депутат Держдуми Дмитро Белик закликав визнати Україну країною-терористом через падіння літака, а також відмовитись від переговорів з “київським режимом” у будь-якій формі.
О 14:19 Маргарита Симоньян опублікувала список з 65 імен та дат народження. Пропагандистка стверджує, що ці імена належали загиблим українським військовополоненим.
Українська сторона станом на 18:30 24 січня офіційно не відповіла прямо, чи були у літаку Іл-76 військовополонені українці. Без коментарів залишається і запитання про те, хто саме завдав удару по літаку російських окупантів.
“Координаційний штаб [з питань поводження з військовополоненими] та інші профільні структури збирають та аналізують всю необхідну інформацію. До оприлюднення офіційних заяв або коментарів уповноваженими особами або органами закликаємо ЗМІ та громадян утриматися від поширення неперевіреної інформації”, — заявили у відомстві.
Однак представник ГУР Андрій Юсов підтвердив у коментарі для Радіо Свобода, що на сьогодні, 24 січня, готувався обмін військовополоненими між Україною та Росією.
Окрім цього, о 16:26 у Генштабі ЗСУ заявили, що й надалі будуть знищувати засоби доставки російського озброєння, зокрема контролюючи повітряний простір на Бєлгородсько-Харківському напрямку. Хоч у заяві напряму не згадується про знищення Іл-76, вона може натякати на те, що нещодавно знищений літак перевозив ракетне озброєння для обстрілів України. Про це раніше повідомляли українські медіа, посилаючись на неназвані джерела у Силах оборони України.
Також о 17:48 в ГУР заявили, що Україну ніхто не попереджав про те, що полонених будуть доставляти літаком. Управління наголосило, що саме Росія несе відповідальність за життя та здоров’я військовополонених.
В опублікованому Маргаритою Симоньян “списку військовополонених, що загинули в Іл-76” принаймні одне ім’я належить людині, яку обміняли ще 3 січня, — Коноваленко Максиму.
Максим Колесников, ще один звільнений з російського полону військовий, вказав на нереалістичність російської версії подій. За його словами, описаної російськими окупантами кількості супроводжуючих мало для 65 полонених.
“Міністерство війни Росії заявило, що на Іл-76 було 65 полонених, 6 членів екіпажу і 3 (ТРИ) супроводжуючих. Це повна нісенітниця. Коли мене везли літаком з Брянську в Бєлгород, то на 50 полонених було десь людей 20 з їхньої воєнної поліції. Три охоронця, ага”, — написав Максим у соцмережі Х.
По-перше, і російська, і українська сторони визнали, що сьогодні, 24 січня, планувався обмін полоненими. Він не відбувся через падіння літака.
По-друге, російський літак Іл-76 24 січня впав у Бєлгородській області. За інформацією російських окупантів, він летів з аеродрому Чкалово, що під Москвою. На жодному з фото та відео з місця падіння, що опубліковані станом на 18:30, не видно тіл загиблих, але на фюзеляжі повітряного судна можна помітити сліди роботи, ймовірно, зенітної ракети.
По-третє, російські окупанти забезпечили активний інформаційний супровід інциденту. До розповсюдження непідтвердженої інформації про військовополонених оперативно долучилися як федеральні медіа, так і блогери-пропагандисти.
Маргарита Симоньян опублікувала засекречену інформацію про нібито загиблих українських полонених через кілька годин після інциденту, проте ніхто не називає імен російських членів екіпажу та супроводжуючих, інформація про яких, ймовірно, повинна бути більш відкритою.
По-четверте, станом на 18:30 24 січня Україна не спростовує та не підтверджує свою причетність до знищення літака Іл-76.
Нагадаємо, з окремих населених пунктів Мар’їнської та Очеретинської громад, які розташовані на лінії фронту, примусово вивозитимуть усіх дітей. Там дотепер проживають 72 неповнолітніх.