Підтримати
Зображення до посту У світі вшановують загиблих в аварії MH17
Фото з відкритих джерел

З часу збиття над Донбассом Boeing-777 рейсу MH17 пройшло п’ять років. Лише нещодавно слідчі назвали підозрюваних в загибелі 298 людей. Навесні 2020 року розпочнеться судовий процес над підозрюваними. То на якому етапі слідство зараз? Що вже встановили? Як поводить себе у цій ситуації Росія? Що заважає міжнародному розслідуванню? Читайте деталі в матеріалі. 

Як все було?

17 липня 2014 року у районі підконтрольного бойовикам “ДНР” міста Торез збили літак рейсу MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Загинули всі 298 людей, які були на борту. Більшість з них були громадянами Нідерландів.

Спочатку бойовики оголосили про те, що збили український військово-транспортний літак АН-26,  однак після того, як терористи дісталися до місця аварії і зрозуміли, що це був пасажирський Boeing, російські інтернет-ЗМІ та прихильники терористів у соцмережах почали видаляти інформацію про АН-26 і висувати звинувачення українській стороні. 

В свою чергу міжнародна група журналістів-розслідувачів Bellingcat встановила номер зенітного ракетного комплексу «Бук» зі складу російської 53-ї зенітно-ракетної бригади, яким збили літак «Малайзійських авіаліній». Вони підготували звіт, у якому ідентифікували 20 російських військових, причетних до катастрофи МН-17. Цей звіт із іменами та фотографіями військових група передала нідерландській прокуратурі.

Хто понесе відповідальність?

Міжнародне слідство за справою збитого малазійського літака МН17 вже доходить кінця. Наразі триває підготовка передачі матеріалів до суду. З української сторони розслідування завершене, але терміни передачі справи до суду залежать від голландських слідчих.

За 5 років загалом спільна слідча група у складі представників Нідерландів, України, Бельгії, Австралії та Малайзії провели розслідування та пред’явили обвинувачення першим чотирьом підозрюваним: громадянам Росії Ігору Гіркіну, Сергію Дубинському і Олегу Пулатову. Також підозру оголосили українцю Леоніду Харченку. Всіх їх підозрюють у терористичному акті. Санкція статті передбачає ув’язнення терміном від 10 до 15 років або довічно.

“Розслідування триватиме надалі. Ми успішно співпрацюємо з українським урядом, з прокуратурою. Думаємо, знайдемо ще більше людей, які мають стосунок до цієї трагедії. Водночас уряд Нідерландів разом з урядом Австралії висунули спільну державну скаргу проти Росії, зокрема щодо того, що установку «Бук» доправили на територію України з російської території”, — говорить посол королівства Нідерландів в Україні Едуард Хукс в інтерв’ю Громадському. 

Однак зауважимо, що навіть при цьому частина делегації (5 із 7 представників) Нідерландів голосувала за повернення Росії в ПАРЄ.

Коли судитимуть підозрюваних?

Суд над підозрюваними в трагедії рейсу МН17 розпочнеться о 10 ранку 9 березня 2020 року в суді в Гаазі.

Родини загиблих

Рідні обурюються, що розслідування затягується, однак очікують справедливого вироку для всіх, хто причетний до смерті їхніх близьких. 

“Обидві країни, і Україна, і Росія несуть відповідальність на МН17. Хоча просити Україну визнати відповідальність за те, що не закрили повітряний простір… В цьому немає нічого спільного з відповідальністю росіян за вбивство 298 людей”, — говорить батько загиблого в Авіакатастрофі вісімнадцятирічного юнака Томас Схансман в коментарі телеканалу 1+1.

Трагедія Боїнга у цифрах (Автор: 24 канал)
Трагедія Боїнга у цифрах (Автор: 24 канал)

Як каже посол Нідерландів в Україні Едуард Хукс, родичів інформують про результати й процес розслідування. Наприклад, коли проводилася прес-конференція щодо чотирьох підозрюваних, всіх членів родин поінформували про це попередньо та запросили на захід. 

“Ми створили меморіал: висадили 298 дерев, кожне — в пам’ять про одного загиблого. А поруч з деревами — монумент. Комунікація між урядом та родинами загиблих відбувається через певні організації, створені після трагедії”, — додає посол Нідерландів в Україні Едуард Хукс в інтерв’ю

Раніше Міноборони Нідерландів повідомляли про спробу розвідки РФ вкрасти документи розслідування збитого літака МН17.

Україна продовжує через суд доводити, що Росія керує війною на Донбасі. Наприкінці 2018 року Міністерство юстиції України передало до Європейського суду з прав людини звіти і детальну інформацію про російських військових, які беруть участь у бойових діях на Донбасі.

Читайте також:


Завантажити ще...