ЗСУ нібито змогли знищити всі нафтобази на тимчасово захопленій частині Донеччини. Так ватажок окупантів виправдовує зростання цін на бензин та дизельне пальне у захопленому регіоні. Місцеві жителі скаржаться, що кожна знищена нафтобаза у т.з. “ДНР” призвела до подорожчання, більше ніж у сусідніх регіонах Росії. Розбираємось, що окупанти та місцеві кажуть про знищення нафтобаз та ціни на пальне у вересні 2023 року.
Ціни на бензин і дизпаливо зросли на окупованій Донеччині і станом на початок вересня 2023 року вищі, ніж у сусідніх регіонах Росії.
“З цінами на продукти харчування ситуація трохи краща, скарг менше, але у нас зараз із паливом питання. У нас ціна вища, ніж у сусідніх регіонах, тому що противник “повибивав” усі цивільні нафтобази, у нас все з коліс”, — сказав ставленик Кремля Денис Пушилін.
Про знищення нафтових складів говорять і жителі тимчасово непідконтрольної частини Донеччини.
“По нафтобазах були “прильоти”. Я не можу сказати, скільки в нас їх загалом, але навіть якщо Денис Пушилін каже не правду і ще є бази, то возити нафту надто небезпечно. Їх будуть обстрілювати і під обстріл потраплятиме не тільки база, а й житлові райони. Восени минулого року (2022 року, — ред.) я сам потрапляв під такий обстріл. Взагалі з того часу їх вже не так активно обстрілюють, зрозуміло чому”, — розповідає Антон з Донецька (ім’я змінено для безпеки співрозмовника).
Крім цього, ватажок донецьких бойовиків каже, що ціна на нафту зростає на біржі. Ця тенденція зберігається у всьому світі, а не тільки у них.
Ватажок бойовиків сам відзначає, що у Ростовській області всі нафтові склади цілі та нібито через це там ціни нижче.
Якщо порівняти ціни з тими, які публікують у самоназваній “Республіканській Паливній Компанії”, то дійсно виходить, що ціни на 10-15 російських рублів нижче, ніж у т.з. “ДНР”.
Для порівняння у березні 2023 року пальне у т.з. “ДНР” коштувало на 5-20 рублів менше в залежності від його виду.
Зазначимо, ціни на пальне на вільній частині Донецької області вище орієнтовно у 2,5 рази, якщо рахувати по курсу 1 гривня за 2,5 російських рублі.
Однак, журналісти Вільного радіо поспілкувались з жителями Донецька, які кажуть, що насправді ціни на пальне ще вищі, ніж пишуть в мережі.
“В нас ціни на пальне, як на золото вже. Так, 95-й — 67 рублів, але 92-й коштує 61, інші теж вище. Це дуже дорого, бо у ра*ці 92-й коштує від 45 до 55 рублів, що це таке?”, — питає власник авто у Донецьку Денис (ім’я змінено з питань безпеки спікера).
До вересня 2023 року окупантам вдалось стабілізувати коливання цін на пальне.
“Ціни то підіймаються, то підвищуються. Таке могло відбуватись протягом місяця декілька разів, але у підсумку зазвичай ці коливання виходили “у нуль”. Зараз різко пішли ціни у гору. Наприклад, нещодавно просто на все паливо додали по два рублі”, — каже Антон.
Водночас у самоназваному “міністерстві вугілля та енергетики ДНР” обіцяють, що ціни на паливо знизяться, але пізніше.
“На жаль, великі нафтосховища пошкоджені обстрілами, великі обсяги ПММ нема де зберігати. Також певний вплив мають питання логістики, у нас по суті, дві залізниці, що збільшує тимчасовий інтервал доставки. Однак хочу особливо наголосити, що у нас сформовано необхідний незнижуваний запас палива, щоб забезпечити всі потреби республіки. Дефіциту палива ми не маємо. Вся ця ситуація є тимчасовою, завжди після подібних періодів йде спад.”, — пишуть зі слів фейкового “директора департаменту палива та газопостачання міністерства вугілля та енергетики ДНР” Михайла Педченка.
Окупанти сподіваються, що ціни на пальне можуть впасти після завершення профілактичних робіт на великих нафтопереробних заводах в Росії.
Нагадаємо, у т.з. “ДНР” після відкритого вторгнення регулярно відбуваються вибухи та пожежі у тому числі на нафтобазах. Так 28 липня в окупованому росіянами місті Шахтарськ стався вибух, в результаті якого зайнялася нафтобаза. Окупанти кажуть, що по ній вдарили ракетами. Пожежу гасили понад 8 годин.
Часом у ЗСУ підтверджують знищення нафтобаз окупантів, які знаходяться на тимчасово захопленій частині Донеччини.