8 листопада народні депутати ухвалили закон щодо забезпечення житлом внутрішніх переселенців. Відповідно до документу, деякі категорії ВПО зможуть безплатно жити у державних оселях до кінця воєнного стану та ще пів року після цього. До того ж тепер таким житлом має займатися місцева влада. Однак для цих нововведень Кабмін має прописати детальне роз’яснення для посадовців.
Більшістю голосів народні депутати підтримали законопроєкт №9310. Він передбачає зміни до закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Закон про “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” народні депутати ухвалили ще у жовтні 2014-го. Тоді на безплатне житло (за умови сплати комунальних послуг) могли претендувати люди з окупованих частин Донеччини, Луганщини та Криму. Нині ж, йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту, в Україні понад 5 мільйонів внутрішніх переселенців, а осель на всіх не вистачає.
Тепер цю проблему мають вирішувати в органах місцевого самоврядування. Їм надали повноваження сформувати фонди житла, призначеного для переселенців. Тобто, місцева влада буде купувати, орендувати, будувати та ремонтувати оселі, або ж переводити нежитлові приміщення у державну чи комунальну власність (для поселення там людей).
Ще одна зміна у законі — термін, упродовж котрого переселенці зможуть жити безкоштовно у таких домівках. Раніше закон передбачав поселення на строк до 6 місяців, тепер його подовжать, але не для всіх.
“Серед переселенців є соціально вразливі категорії – пенсіонери, люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї. Їм важко адаптуватися й самостійно забезпечити себе житлом. Тож ми змінили цю норму”, – прокоментував нововведення заступник голови Комітету ВР питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Руслан Горбенко
Деяким категоріям переселенців обіцяють безкоштовне проживання (за умови оплати комунальних послуг) на період дії воєнного стану в Україні та ще пів року після цього. Однак пропозицію прописати у тексті закону перелік людей, які підпадають під такі пільги, відхилили. Це має затвердити Кабмін.
Перелік категорій ВПО, які зможуть жити безплатно у державному житлі довше, Кабмін має затвердити за місяць після публікації тексту законопроєкту.
У такий самий термін міністри мають ухвалити нормативно-правові акти, які потрібні для реалізації закону. А от строки будівництва, ремонту, оренди чи купівлі житла для переселенців у документі не вказані.
Немає інформації й щодо того, за чиї гроші облаштовуватимуть такі оселі.
Нагадаємо, переселенці з Донеччини можуть безкоштовно оселитися в будинках на Київщині та Чернігівщині. Домівки облаштували волонтери. Ми розповідали, які там умови та хто може претендувати на безплатне житло.