Підтримати
книга Донецькі сонети Миколи Чернявського
Фото: Facebook/ Влад Мороко

Микола Чернявський народився біля Бахмута, жив та працював у місті, а у 1898 році опублікував там книгу поезій українською мовою. Її вважають першою художньою книжкою, виданою на Донеччині українською. Нині побачити раритет можна у Запорізькому краєзнавчому музеї на виставці до 155-ліття письменника та громадського діяча. Вона триватиме ще кілька тижнів. Ми розпитали про експонат та долю культурного діяча детальніше.  

 

“Виставка “Український мрійник” присвячена 155-річчю українського письменника, педагога та громадського діяча Миколи Федоровича Чернявського. На виставці декілька збірок книжок, листування з братом, фото родини Миколи Чернявського і книга з Бахмута “Донецькі сонети”,  — розповідає Вільному радіо заступниця директора Запорізького обласного краєзнавчого музею Вікторія Водоп’ян.   

виставка про Миколу Чернявського у Запоріжжі
Фото: Facebook/ Запорізький обласний краєзнавчий музей
анонс виставки про Миколи Чернявського у Запоріжжі
Фото: Facebook/ Запорізький обласний краєзнавчий музей

 

Перша художня книга українською на Донеччині — “Донецькі сонети” з Бахмута

Особливість виставки — книга, видана в Бахмуті українською мовою понад століття тому —  свідчення епохи. 

“Це видання – документальне підтвердження того, що на сході України жили українці, які знали свою мову, розмовляли нею, писали на ній не тільки листи, але й літературні твори, які читало місцеве населення. Зараз це важливо та актуально, бо Бахмут це місто, за яке наші військові борються”,  —  зазначають у музеї. 

книга Донецькі сонети Миколи Чернявський
Фото: Facebook/ Запорізький обласний краєзнавчий музей


Ідея виставки виникла у мецената Дмитра Піркла, який купляє історичні артефакти на аукціонах та передає музеям. 

“У нього є 53 артефакти щодо Миколи Чернявського, він їх придбав та хотів передати до Херсонського університету. Адже Чернявський там викладав. Але у Херсоні ситуація не краща. І він запропонував нам цю виставку. Ці артефакти поки залишаються у нас на тимчасовому зберіганні, а далі буде видно”, — каже представниця музею. 

виставка про Миколу Чернявського у Запоріжжі
Фото: Facebook/ Запорізький обласний краєзнавчий музей


Постать Миколи Чернявського пам’ятали та шанували й у Бахмуті, де письменник жив та працював ще на рубежі ХІХ-ХХ століть. В якому стані кімната-музей Миколи Чернявського на території Бахмутського краєзнавчого музею, наразі невідомо. 

Микола Чернявський: що відомо про україномовного інтелігента з Бахмута минулого століття 

Микола Чернявський народився 22 грудня 1867 року (або 3 січня 1868-го за сучасним календарем) у селі Торська Олексіївка Бахмутського повіту. Нині це село Шахове біля Покровська. Тато Чернявського був священником, йому дали прихід у Слов’яносербському повіті, це нинішня Луганщина.

Чернявський_Микола
Микола Чернявський, фото: Вікіпедія


У 1878 — 1883 роках Микола Чернявський навчався у Бахмутському духовному училищі, а після того у Катеринославській семінарії. З 1889 року 12 років учителював у Бахмутському духовному училищі, викладав там церковний спів та музику.

духовне училище в Бахмуті
У цій будівлі в Бахмуті навчався та згодом працював Микола Чернявський. Фото з відкритих джерел
духовне училище в Бахмуті
Бахмутське духовне училище. Фото з відкритих джерел


У 1901 році Микола Чернявський переїхав до Чернігова, де працював земським статистом, а з 1903 до 1919 року жив та працював у Херсоні.

Письменник вів широку культурно-просвітницьку діяльність наприкінці XIX та у перші десятиліття ХХ століття, коли Російська імперія продовжувала агресивно насаджувати свою політику на українських землях. А також 1920 – 1930-ті роки, під час становлення та ствердження радянщини. У 1917 році очолив товариство “Українська Хата в Херсоні”.

“В становленні нації брало участь багато українських письменників, істориків, громадських діячів. Одним з таких прикладів був Микола Чернявський, представник потужного загалу української інтелігенції, що діяв на початку XX століття”, — пояснюють у музеї. 

16 квітня 1917 року “Українська Хата” організувала у Херсоні 25-тисячну маніфестацію на підтримку Центральної Ради під національними та соціалістичними лозунгами. 

Радянська влада була проти Чернявського, його перестали друкувати 

Після поразки українських національно-визвольних змагань він залишається у радянській Україні.

Вперше Чернявського заарештували органи НКВС у 1929 році, його звинувачували у приналежності до Спілки визволення України (СВУ). Але згодом випустили.

карна справа Миколи Чернявського
Карна справа Миколи Чернявського. Фото “Просвіти Херсонщини” з Віснику Таврійської фундації


З 1933 року його геть перестали друкувати та почали звинувачувати в українському націоналізмі. 

“Таких українців в історії було немало. Саме завдяки таким патріотам, Українцям щирим та небайдужим, мабуть, сьогодні ми і маємо незалежну Україну. <…> І такі небайдужі українці як Микола Федорович Чернявський наближали та привели нашу країну до цього”, — зазначили у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. 

Вдруге Миколу Чернявського заарештували у 1937-му. Його розстріляли у ніч проти 20 січня 1938 року. Твори Чернявського на довгі роки заборонили.

постанова про розстріл Миколи Чернявського
Протокол засідання суддівської “трійки” з вироком розстріляти Миколу Чернявського. Фото “Просвіти Херсона”, джерело: Вісник Таврійської фундації

 


Долю Миколи Чернявського та його карну справу дослідив в останні роки свого життя бахмутський історик Сергій Татаринов. Зібрані матеріали він опублікував у книзі “Микола Чернявський. Доля та голгофа”.

“Слідством встановлено, що Чернявський в минулому член УПСР (Української партії соціал-революціонерів, – ред.), активний українсько-шовіністичний діяч. Протягом довгого часу веде боротьбу з радянською владою за самостійність України. До останнього часу проводив антирадянську роботу (розповсюджував серед населення, а в основному серед учнівства, ідеї українського шовінізму за незалежну Україну)”, — йдеться у тій справі. 

довідка про розстріл Миколи Чернявського
Довідка катів НКВС про розстріл Миколи Чернявського. Фото “Просвіти Херсона”, джерело: Вісник Таврійської фундації

Виставка в Запоріжжі триватиме до кінця липня. Відвідати її можна за адресою — вулиця Троїцька, 29 у понеділок, середу чи п’ятницю з 9:00 до 14:00. Вхід на цю виставку безкоштовний. Більше інформації шукайте на сайті музею.


Завантажити ще...