Голова моніторингової місії ООН з прав людини Матільда Богнер заявила, що український уряд має взяти на себе відповідальність за виплату репарацій постраждалим та жертвам збройного конфлікту на Донбасі.
З цією заявою вона виступила на Форумі єдності, який відбувся 30 жовтня у Маріуполі, повідомляють в агентстві “Інтерфакс-Україна”.
“Перехідний період має забезпечити, щоб ті люди, які постраждали і є жертвами конфлікту, отримали репарацію, щоб уряд взяв на себе відповідальність за те, щоб компенсувати або усунути цю шкоду”, – розповіла Богнер.
Вона зауважила, що виплата грошових компенсацій не означає, що українська влада братиме на себе відповідальність за злочини, заподіяні найманцями РФ.
Голова Зайцевської ВЦА Володимир Весьолкін у коментарі Вільному радіо стверджує, що не можна називати грошову компенсацію, яку уряд виплачує жертвам війни на Донбасі, репараціями.
“Якщо є будинок, і його не стало, він згорів вщент, то репараціями назвати ㅡ це не підходить. Це компенсація за втрачене житло. Я вважаю, що уряд зобов’язаний допомогти людям у вирішенні житлових проблем”, – прокоментував заяву Матільди Богнер Володимир Весьолкін.
Він наголосив, що таке формулювання спотворює уявлення про роль України у збройному конфлікті.
“Якщо ми будемо переможені Російською Федерацією, повірте, на нас агресором будуть накладені всі репарації. Це ганебно для нас. Сподіваюсь, я до цього не доживу, краще загинути”, – каже Весьолкін.
Іншим аспектом, на який повинен звернути увагу уряд, на думку Матільди Богнер, є кримінальне правосуддя. За її словами, моніторингова місія ООН має бачити ефективне розслідування злочинів, скоєних впродовж подій на Майдані, в Одесі тощо.
Голова моніторингової місії ООН з прав людини також висловила думку, що амністії мають передувати консультації. Процес амністії має бути корисним для держави.
Крім того, Матільда Богнер повідомила, що в ООН схвально ставляться до зусиль української влади відповідати на потреби людей з обох боків від лінії розмежування. Вона підкреслила, що це свідчить про рух до соціальної єдності в Україні.
Нагадаємо, в жовтні в уряді повідомили про намір переглянути чинне законодавство щодо полонених та зниклих безвісти на сході і їхніх родин. Для цього написали новий законопроект. Відповідно до прописаних у ньому норм, родичам зниклих безвісти та заручників пропонують надавати соціальну, правову та психологічну підтримку. Крім того, законопроект передбачає, що звільненим полоненим будуть надавати медичну допомогу.
Додамо, прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що урядовці працюють над забезпеченням якісним українським зв’язком жителів окупованих Донбасу та Криму. Про це він сказав під час інвестиційного форуму в Маріуполі.
Читайте також: