Підтримати
Зображення до посту Україна підписала 10-річну безпекову угоду з США: про що йдеться (ДЕТАЛІ)
Володимир Зеленський та Джозеф Байден після підписання угоди. Італія, 13 червня. Фото: Офіс президента

Документ містить зобов’язання для США та України, однак скептики стверджують, що наступний американський президент зможе ігнорувати укладені домовленості.

 

Текст угоди вже опублікували на сторінці офіційного онлайн-представництва Президента України.

Двостороння безпекова угода передбачає, що американські партнери надаватимуть Україні всебічну підтримку у постачанні озброєння, навчанні військових, проведенні реформ та відновленні України, а також здобутті членства в НАТО. Сторони домовилися, зокрема, що США надасть Україні такі види військової підтримки:

  • підготовку українських військових;
  • надання товарів та послуг військового призначення;
  • проведення спільних навчань;
  • спільні планування операцій;
  • підтримку кібербезпеки та захисту;
  • допомогу в розмінуванні.

Також сторони домовилися про те, що США допоможе соціально-економічному розвитку України, а також її післявоєнному відновленню.

Обидві сторони визнали, що мир в Європі не настане, поки Україна не відновить свій суверенітет у своїх міжнародно визнаних кордонах. Окрім цього, Україна повинна інтегруватися до ЄС та НАТО, для чого вона зобов’язалась:

  • посилити реформу судової системи України;
  • впроваджувати рішучі антикорупційні заходи, зокрема зміцнюючи незалежні державні антикорупційні інституції (як САП та НАБУ);
  • реформувати правоохоронні, безпекові, податкові та митні органи з метою розв’язання юрисдикційних питань, а також підвищити прозорість та підзвітність і зміцнити верховенство права;
  • посилити корпоративне управління відповідно до принципів ОЕСР на державних та оборонних підприємствах;
  • перейняти стандарти НАТО щодо прозорості, підзвітності та конкуренції в управлінні й нагляді за політикою, а також практикою безпеки та закупівель;
  • зробити системи оборонного планування та управління ресурсами прозорішими та ефективнішими, а також посилити оперативну сумісність із НАТО;
  • модернізувати принципи управління людськими ресурсами в оборонному секторі та військовій освіті, наблизивши їх до стандартів НАТО;
  • реорганізувати структури командування й управління відповідно до принципів НАТО, щоб підвищити оперативну сумісність та забезпечити ефективний цивільний нагляд.

Угода не містить конкретики стосовно кількості військової техніки, яку США повинні будуть передати Україні, а також суми, яку Штати зобов’язувалися витратити на допомогу Україні. Втім, у додатку до угоди йдеться, що президент США буде просити у Конгресу довгострокового фінансування для описаних завдань.

Чи можуть США вийти з угоди

Угода діятиме 10 років, однак частина американських медіа, посилаючись на свої джерела в адміністрації президента Байдена, стверджує, що підписаний документ є так званою виконавчою угодою. Це означає, що вона не пройде ратифікації у Конгресі США, американському парламенті, тому не буде обов’язковою для виконання наступним президентом США. 

На тлі того, що передвиборчі рейтинги Дональда Трампа подекуди переважають рейтинги Джо Байдена, майбутнє підписаного документа залишається невизначеним, додають у CNN.

Як угоду коментують президенти Зеленський та Байден

“В угоді хороші позиції щодо зброї для нашого захисту. Дуже конкретно — про системи “Петріот”, дуже конкретно — про постачання Україні ескадрилей винищувачів — саме так, у множині: ескадрилей, – включно з F-16, але не обмежуючись ними. Ми довго працювали заради цього”, — так привітав підписання угоди президент України Володимир Зеленський.

Президент США Байден, коментуючи документ, додав, що Вашингтон підтримає український ВПК власними інвестиціями, а також сконцентрує особливу увагу на відновленні української енергоінфраструктури.

США — остання країна “Великої сімки”, з якою Україна підписала безпекову угоду. Загалом такі домовленості вже вдалося укласти з 17 державами.

Нагадаємо, країни “Великої сімки” домовились виділити Україні 50 млрд доларів до кінця року. Ця підтримка буде надана у формі кредиту, за який платитимуть прибутком від заморожених російських активів.


Завантажити ще...