Серед повернутих з російського полону людей є оборонці Маріуполя та “Азовсталі”. Російській стороні, згідно з повідомленнями медіа загарбників, повернули 248 військовополонених.
Про повернення українських військовополонених та цивільних заручників повідомили у пресслужбі президента Володимира Зеленського.
“Наші – вдома. З російського полону повернули понад 200 наших воїнів і цивільних. Солдати, сержанти, офіцери. Воїни Збройних Сил, Національної гвардії, ВМС, прикордонники. Частина захисників боронила Маріуполь та “Азовсталь””, — заявив Володимир Зеленський
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими розповіли, що серед повернутих є:
З-поміж повернутих 182 людини мали статус військовополонених, ще 48 — вважалися зниклими безвісти. Більшість повернутих — чоловіки (225 людей), також звільнилися з полону 5 жінок. У Штабі додали, що це був наймасштабніший обмін за весь час відкритої війни.
Серед звільнених українок є, зокрема, Галина Федишин, яка захищала Маріуполь, “завод Ілліча” та “Азовсталь”.
“Вдома Галина Федишин, остання дівчина-морпіх, що була в полоні! Вона пройшла важкий шлях оборони Маріуполя, “завод Ілліча”, “Азовсталь” та пекельний полон”, — розповів один з лідерів оборони “Азовсталі” Сергій Волинський на своїй сторінці на Фейсбуці.
Водночас у списках повернутих військовополонених не було “Азовців”, що боронили Маріуполь, — додав командир бригади “Азов” Денис Прокопенко.
Серед обміняних є захоплені на у перші дні повномасштабного вторгнення. Наприклад, один із сімох звільнених захисників Зміїного 22-річний Олександр Куртєв, з яким рідні не мали зв’язку майже два роки. Також повернувся Вадим Максименко, якого захопили 24 лютого 2022 року на контрольному пункті в’їзду-виїзду “Чонгар” у Херсонській області.
У перші дні вторгнення захопили як військового слюсаря-сантехніка Укрзалізниці Володимира. Він повернувся з полону та проходить реабілітацію, вдома його чекали дружина та п’ятеро дітей. А у квітні 2022-го — Остапа Решітника, санітарного інструктора-дезінфектора. Його схопили на “комбінаті Ілліча” в Маріуполі разом з іншими медиками, він вважався зниклим безвісти. Зараз чоловік вже в Україні
В Україну повернувся й кандидат технічних наук та доцент кафедри комп’ютерно-інтегрованих систем управління Факультету інформаційних технологій та електроніки СНУ імені Володимира Даля Костянтин Літвінов, який був у заручниках окупантів з березня 2022-го року.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець додав, що загалом Україні вдалося повернути 2828 захисників у рамках вже проведених 49 обмінів з Росією.
Згідно з інформацією проєкту “Хочу жить”, в рамках цього 49-го обміну Україна повернула на російську сторону 248 військовополонених.
Нагадаємо, востаннє обмін військовополоненими Україна та Росія проводили 7 серпня 2023-го року, тоді українській стороні вдалося повернути 22 захисників.