У разі зустрічі з очільником Росії Володимиром Путіним на перемовинах у Туреччині, які можуть відбутися 15 травня, президент Володимир Зеленський сподівається домовитися про припинення вогню та обмін полонених у форматі “всіх на всіх” (або у подібному форматі).
Про це президент Володимир Зеленський заявив у інтерв’ю виданню Liberation.
“Якщо я зустрінуся з ним [Путіним], ми повинні вийти з політичною перемогою — припиненням вогню, обміном всіх полонених на всіх полонених або чимось подібним”, — заявив Володимир Зеленський.
Він додав, що як українська, так і російська сторони у переговорах не довіряють одна одній, тому гарантувати дотримання будь-яких домовленостей можуть лише зовнішні посередники.
Прикладом надійного та збалансованого посередника Володимир Зеленський назвав США. Він згадав цю країну як можливого гаранта механізму контролю за дотриманням домовленостей та наголосив, що особиста присутність президента США Трампа може заохотити Путіна прибути на переговори.
Володимир Зеленський закликав партнерів до введення нових “жорстких” санкцій проти Росії, зокрема з боку США та Європейського Союзу.
Також президент додав, що ніхто не знає, скільки ще триватиме війна в Україні. Але ще 10 років Україна “не витримає”. Тривала війна буде дорого коштувати як “друзям, так і ворогам”.
10 травня Україна та її партнери закликали до встановлення повного режиму тиші на фронті на 30 днів, починаючи з 12 травня 2025 року. Президент Володимир Зеленьский заявив, що перемир’я повинне створити основу для дипломатії та є передумовою початку україно-російських переговорів про завершення війни.
Президент Росії Володимир Путін у ніч на 11 травня зібрав пресконференцію та повідомив, що країна-агресорка не погодиться на припинення вогню до початку прямих україно-російських перемовин. Він запропонував провести їх у Туреччині 15 травня та, можливо, домовитися про припинення вогню там.
11 травня Дональд Трамп, президент США, закликав Україну та Росію почати перемовини у Туреччині навіть без припинення вогню, аби сторони змогли хоч вислухати пропозиції одна одної. Володимир Зеленський погодився на перемовини та пообіцяв вирушити до Туреччини навіть у тому разі, якщо перемир’я не почнеться. Втім, українська сторона очікувала, що режим припинення вогню настане з 12 травня.