Підтримати
Україна та США підписали угоду про надра
Підписання документа Бессентом та Свириденко. Фото: Юлія Свириденко

У ніч проти 1 травня Україна та США уклали стратегічну угоду щодо створення Інвестиційного фонду для відбудови та співпраці в галузі критично важливих корисних копалин. Робота над документом, якого після повернення до влади почав вимагати чинний президент США Дональд Трамп, тривала протягом перших місяців 2025 року.

 

Про укладення угоди повідомила перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко, яка підписала документ від імені України, а також Мінфін США.

Документ передбачає створення Інвестиційного фонду із відбудови України, який повинен буде залучати глобальні інвестиції до України. Наповнювати його будуть США та Україна у форматі 50 на 50 відсотків. Далі фонд інвестуватиме кошти у проєкти із видобутку корисних копалин, зокрема нафти та газу, а також у супутню інфраструктуру чи переробку. 

“Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що фонд може інвестувати виключно в Україну. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково”, — додала віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Тексту угоди у відкритому доступі станом на ранок 1 травня ще немає, однак, за заявою Юлії Свириденко, документ передбачає:

    • що повна власність і контроль [над корисними копалинами];
    • фонд фінансуватимуть у форматі 50/50;
    • що національна власність (угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями, вони і далі належатимуть Україні);
    • що Україна не має ніяких боргів перед США;
    • що угода не стане перешкодою для вступу України в ЄС;
    • фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій [на видобуток корисних копалин];
    • для того, аби втілити угоду в життя, потрібні точкові зміни в українському законодавстві (для функціонування фонду передбачені лише точкові зміни до бюджетного кодексу, саму угоду має ратифікувати Верховна Рада);
    • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології через агентство DFC;
    • угода надає податкові гарантії (доходи і внески фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні).

Однією з важливих особливостей угоди є те, що США можуть робити внесок до фонду не лише грошима, а й збройною допомогою, зокрема системами ППО для України, додала посадовиця.

Підписання угоди про видобуток корисних копалин на території України після повернення до влади почав вимагати чинний президент США Дональд Трамп. З його точки зору, Україна повинна була повернути Штатам надану за час повномасштабного вторгнення фінансову та збройну допомогу, тобто надати американським компаніям ексклюзивні права на видобуток корисних копалин в Україні.

Українській стороні вдалося домогтися, що з угоди прибрали боргові зобов’язання України. Водночас і про гарантії безпеки, на яких наполягав президент Зеленський перед підписанням документа, не йдеться.

Міністр фінансів США Скотт Бессент наголосив, що документ “чітко сигналізує” Росії, що адміністрація президента Дональда Трампа налаштована на мирний процес, “зосереджений на вільній, суверенній і процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі”.

“Президент Трамп побачив у цьому партнерстві між американським і українським народами свідчення взаємного прагнення до тривалого миру і процвітання в Україні. І щоб було зрозуміло – жодна держава чи особа, яка фінансувала або постачала російську військову машину, не зможе отримати вигоду від відбудови України”, — заявив Бессент.

Нагадаємо, адміністрація президента США Дональда Трампа звільнила координатора, що збирав дані про воєнні злочини Росії на території України під час відкритого вторгнення. Раніше вони планували вийти з Міжнародного центру з переслідування. 


Завантажити ще...