Вселенський патріарх Варфоломій та голова Української православної церкви Епіфаній провели спільну службу у Стамбулі. Після урочистостей, українській делегації передали довгоочікуваний документ про незалежність церкви. Українська православна церква тепер вписана у диптих на 15 місці та підпорядковується лише Вселенському патріарху.
“Колись ми були поділені, а тепер – ми єдині. Благословенна ця мить. І радістю та вдячністю наповнюються наші серця”, – зазначив митрополит Епіфаній у своїй промові з нагоди вручення документу.
5 січня документ вже підписали, а в Святвечір для православних – його передали.
В храмі Святого Георгія у Стамбулі вже другий день присутня чимала делегація з українських чиновників. Очолює її Президент Петро Порошенко, але чимало прибуло і міністрів.
“Його Всесвятість вселенський патріарх Варфоломій і синод константинопольської церкви-матері сказали омріяне, довгоочікуване “так” незалежній церкві України. Сьогоднішня подія в історії нашої країни збережеться в одному ряду з Володимировим хрещенням і з проголошенням незалежності України. Православний світ запам’ятає день, коли до родини церков увійшла повноправна церква України”, – вже привітав із врученням Томосу українців Президент.
Вітаю усіх небайдужих з постанням автокефальної Православної Церкви України! Дякую кожному, хто невтомно працював над її становленням, творив єдність і відновлював справедливість.Ми виконали свій обов’язок перед минулими і наступними поколіннями. Слава Господу Богу!Слава Україні! pic.twitter.com/jCFIhdUfUy
— Петро Порошенко (@poroshenko) January 6, 2019
Вже сьогодні ввечері документ про автокефалію прилетить в Україну. А 7 січня його виставлять для вірян. Подивитись на Томос всі охочі зможуть на службі митрополита Епіфанія в Софійському соборі.
За створення окремої української церкви священнослужителі боролися ще з 90-х. Однак московські попи лише називали тих, хто відокремився у київський патріархат розкольниками. При цьому приходи київського патріархату продовжували створюватись по всій Україні. Наприклад, вже в дві тисячі вісімнадцятому перший приход Київського патріархату з’явився в Бахмуті.
Зараз це лише маленьке приміщення в підвалі звичайного будинку.
Перше, що кидається в очі в храмі – це паперові ікони. Їх для нього роздрукували на фотопапері. Є і свій вівтар. Хоч така “розкіш” і незвична для богослужінь, але це не завадить обрядам, запевняє священник. Каже: облаштовано усе необхідне, щоб молитися, охрестити дитину або обвінчатися.
Київських патріархат на донеччині не дуже поширений. Менше приходів стало з початком війни. Але все ж священники не відмовились від ідеї незалежної від Москви церкви. Наразі в Донецькій області зареєстровано 85 парафій, в яких 98 священиків, але найближчим часов їх кількість буде збільшуватись. Про це Вільному радіо розповів Архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій.
“Кількість священиків буде поступово збільшуватись. Наразі в Дніпропетровській духовній семінарії та Київській Богословській академії навчаються 11 наших хлопців, майбутніх священнослужителей”, — зазначив отець Сергій.
Більше того, священнослужителі КП заснували та отримали державний статус для київської богословської академії. Тож почали навчати нових священників київського патріархату.
Усі старання виявились не марними. Після довгої документальної тяганини та підготовки, 29 листопада у Стамбулі Священний Синод Вселенського патріархату визнав канонічність Української православної церкви. Там архієреї оголосили повний текст Томосу про автокефалію Української церкви. Головного документу незалежної церкви – підтвердження її визнання.
“Архієрейський Собор Константинопольського патріарха в цьому році прийняв постанову, в якій сказано, що Україна є канонічною територією Константинопольського патріарха”, — сказав митрополит Філарет на прес-конференції у Києві за підсумками Синоду.
Вселенський патріархат підтвердив зняття анафеми, тобто відлучення від церкви, з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви митрополита Макарія.
Владика зазначив, що це є визначальним кроком до отримання томосу УПЦ.
“Тобто тепер ми, архієреї всіх трьох церков, є законними, канонічними, благодатними, і тепер можемо при нашій добрій волі об’єднатися уже в одну українську православну церкву”, — зазначив митрополит Філарет.
У Російській православній церкві таке рішення розкритикували і назвали “вторгненням на канонічну територію Московського патріархату”. Але це не завадило прийняттю довгоочікуваного для частини вірян рішення.
14 вересня синод РПЦ взагалі відмовився від участі у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату. РПЦ виступає проти позиції Вселенського патріархату про надання томосу Україні, бо зараз БІЛЬША частина українських православних підпорядковується Московському патріархату.
В соборі брали участь представники більше 120 делегатів. Від УПЦ Київського патріархату до складу делегації увійшли 42 архієрея і з ними по одному священнику та одному мирянину. Були і два священики московського патріархату. Однак їх за це покарали: в російській столиці заявили, що вони більше не належать до їх представників.
Обирали голову української православної церкви в закритому режимі, в президії серед священиків був також президент України Петро Порошенко. Голосували у два тури. Тривало це майже весь день 15 грудня.
У Києві розпочався Об’єднавчий Собор Українського Православ’яhttps://t.co/Mt6NZ1Mn70 pic.twitter.com/p7wc5NdhBU
— Українська Православна Церква Київський Патріархат (@Cerkva_Info) December 15, 2018
Офіційно ім’я предстоятеля української православної церкви назвали перед площею людей з усієї України. Вони з самого ранку чекали під стінами софійського собору. Президент привітав українців зі створенням єдиної церкви і обранням її предстоятеля.
“Дозвольте зараз представити вам її новообраного предстоятеля — Митрополита Київського та всієї України — Епіфанія” ,— зазначив Гарант.
Не обійшлося і без провокацій. Але їх змогли вчасно виявити і попередити. До об’єднавчого Собору у Києві ретельно готувалися всі, навіть російські спецслужби. За інформацією Служби безпеки України вказівки від Росії отримував навіть настоятель Києво-Печерської лаври Митрополит Павло, відомий на прізвисько “Паша Мерседес” через розкішні вподобання церковника. В нього силовики проводили обшуки та допитували священнослужителя.
“Основною версією, яку ми розглядаємо на сьогоднішній день, є скоєння злочину по відношенню до осіб, котрих планували залучити до цих акцій. А саме: вчинення резонансних протиправних дій, пов’язаних із загибеллю та пораненням пересічних громадян, додатково залученими до цього особами. Це з одного боку мало стати підтвердженням попередніх “страшилок” про переслідування вірян УПЦ радикалами і захоплення святині, а з іншого боку — могло поставити під загрозу проведення об’єднавчого Собору” — повідомив заступник голови СБУ Віктор Кононенко.
Зазначу, що Епіфаній досить молодий, новому церковному лідеру, якого в миру звати Сергій Думенко, – 39 років. І він уже давно відомий в релігійних колах, як права рука голови української православної церкви київського патріархату Філарета. Епіфаній – доктор богословських наук, філософ, та вже вісім років керує Київською богословською академією.
“Він є високоосвіченою людиною, яка знає грецьку мову, веде перемовини з Константинопольським патріархатом багато років, і яка є хорошим адміністратором”, — розповів журналістам релігієзнавець Юрій Чорноморець.
Сам Епіфаній родом з Одещини, закінчив школу на Чернігівщині. Але вищу філософську освіту отримав в Греції. Згодом повернувся в Україну, у 2007 постригся в ченці. З того часу розпочав стрімку духовну кар’єру, і за останні 10 років став намісником, тобто правою рукою, голови Української православної церкви Київського патріархату Філарета. Крім того, Епіфаній є постійним членом Синоду УПЦ КП – головного сбору в церкві.
“Владика має великий адміністративний досвід, тому що він одночасно керував і Єпархією в Київській області, и Київською православною богословською академією, і Михайлівським видубицьким монастирем” — зазначає митрополит Чернігівський Євстратій Зоря.
У релігійних колах Епіфанія називають впливовим та авторитетним діячем. Саме він був одним з тих, хто під час Майдану вирішив підтримати мітингувальників, впустити їх до Михайлівського собору. А вже потім, від початку антитерористичної операції на сході, неодноразово ініціював збір гуманітарної допомоги як українським військовим, так і мирному населенню Донбасу. Що свідчить в тому числі про проукраїнські та проєвропейські погляди головної людини в українській помісній церкві.
“Дорогі браття і сестри у Хресті, сьогодні і справді історична подія, ми зуміли об’єднати три гілки історичного православ’я в єдину помісну православну церкву”, — подякував вірянам новий настоятель УПЦ.
Таким чином, Українську Православну Церкву остаточно визнали канонічною, а перехід Київської митрополії до РПЦ в XVII столітті — є незаконним.
“Вселенський Патріарх повідомив мені про те, що він надасть томос 6 січня, після співслужіння мого як предстоятеля УПЦ, і його як Вселенського Патріарха на Фанарі, де буде вручено мені цей урочистий документ, який носить назву “Томос”, — повідомив сам Епіфаній в інтерв’ю журналістам.
Першим рішенням після отримання документу буде формування керівних органів. Зазначу, під час Об’єднавчого Собору вже прийняли статут УПЦ, але тепер його потрібно утвердити томосом, адже у них прописані однакові норми.
“І після отримання томосу ми станемо вже повноцінною автокефальною православною церквою, визнаною Вселенським православ’ям” — додав Епіфаній.
Додам, що після офіційного проголошення Української православної церкви, до неї вже почали приєднуватись численні єпархії з московського патріархату. Наприклад, у вінницькій області. І цей процес триває. При цьому, верховна рада прийняла закон про перейменування церкви московського патріархату у російську православну церкву. Це кремлівські священники намагаються заперечувати, але процес затвердження триває. Як і розвитку окремої Української помісної православної церкви.