Підтримати
Відтепер українські жінки мають ставати на військовий облік
Фото: з відкритих джерел

У переліку — понад 100 професій, представниці яких стають військовозобов’язаними. Якщо працівниця не стане на облік, штрафуватимуть не лише її, а й роботодавця.

 

Про це йдеться в наказі Міноборони, який вже набув чинності.

Документ стосується жінок від 18 до 60 років, придатних до військової служби за станом здоров’я, які працюють за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Це, наприклад, програмістки, лікарки, юристки, журналістки, музикантки, соцпрацівниці, працівниці ресторанів та готелів, бухгалтерки, рекламниці тощо.

Представниць цих та інших професій можуть залучати до лав ЗСУ або робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний період жінки зможуть приєднуватись до війська лише добровільно за контрактом. Зазначається, що військові обов’язки вони виконуватимуть нарівні з чоловіками.

Але постановка на облік не дорівнює призову до армії, заспокоюють у ЗСУ.

Зі всіх видів мобілізації, скільки їх було, жодну з жінок не призвали до Збройних сил без її волі. Навіть коли були загострення, такої практики не було. Жінки, не переживайте, тепер просто кожна людина зможе відчувати, що вона є частиною Збройних сил і реально бути Збройними силами”, — каже радниця командувача Сухопутних військ ЗСУ Олена Шевцова.

Роботодавці, чиї підлеглі підпадають під військовий обов’язок, мають контролювати, аби ті стали на облік. 

Жінка, у майбутньому військовозобов’язана, пише заяву про те, що вона хоче стати на військовий облік, і надає копії документів. Це паспорт, ІПН, свідоцтво про одруження, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про закінчення навчального закладу. Також довідку з роботи, де вона працює на даний час. І тоді буде прийняте рішення: підлягає вона військовому обліку чи не підлягає. І якщо підлягає — вона буде направлена на військово-лікарську комісію”, — пояснює начальник Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Валерій Куценко.

Медична комісія визначить рівень придатності жінки до військової служби в майбутньому, якщо під час мобілізації серед чоловіків не буде вистачати людей за якимось фахом.

Після того, як жінка встане на військовий облік, медичні комісії необхідно буде проходити регулярно. Також перш ніж брати жінку на роботу, роботодавець має перевіряти в неї документи про взяття на військовий облік.

За порушення цих законів штрафуватимуть працівницю, яка не стала на облік. Їй доведеться заплатити від 850 до 1 700 гривень. А для роботодавця цей штраф становитиме від 5 100 грн до 8 500 грн.

Визначені терміни — до кінця 2022 року провести цю роботу. На що одразу звертаю увагу: до цього часу жоден керівник підприємства, установи, організації, де працюють жінки, які мають стати на військовий облік, а також самі жінки, які мають ставати на військовий облік, однозначно не будуть притягуватися до жодної відповідальності. Тобто адміністративні санкції до них застосовуватися не будуть”, — запевняє начальник з персоналу Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

Уточнимо, відповідно до закону, дані про військовозобов’язаних вносять до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Додамо, у воєнний час військовозобов’язаним заборонено їхати з країни.

Читайте також:


Завантажити ще...