Підтримати
Міська рада Соледара
Соледарська міська рада у 2019 році. Ілюстративне фото: Вільне Радіо

В українському уряді ще не обговорюють призупинення роботи військових адміністрацій, які працюють в евакуації. Натомість влада намагається знайти спосіб змусити ВА витрачати бюджети громад ефективніше.

 

Про це у коментарі для журналістів Вільного Радіо розповіла голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

“Складне питання, ви ж бачили, що представники уряду на нього відповіли не так однозначно… Потрібно аналізувати та запитувати, наскільки ефективно за ті гроші (бюджети громад, з яких евакуювались військові адміністрації, — ред.) виконується та чи інша робота”, — сказала Олена Шуляк.

Вона додала, що у владі не обговорюють чіткі терміни ліквідації військових адміністрацій, які виїхали зі своїх громад через війну та працюють в евакуації. Наразі в уряді намагаються знайти спосіб вплинути на військові адміністрації, аби вони ефективніше використовували бюджети громад, зокрема, для підтримки переселенців.

“Потрібно знайти баланс, щоб була максимальна ефективність та результативність [роботи військових адміністрацій] для ВПО… Немає обговорення, що там за 5,6 чи 10 років [ми будемо закривати військові адміністрації в евакуації]. Є обговорення того, наскільки раціонально використовується, наскільки не подвоюються функції”, — додала посадовиця.

Приєднуйтесь до спільноти вотчдогів розвитку Донеччини

Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців.

Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети.

Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!

Директор департаменту регіональної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України Юрій Северин підтвердив, що в уряді шукають способи оптимізувати діяльність евакуйованих ВА та зробити їх ефективнішими. Зокрема й через скорочення штату та, відповідно, видатків на заробітні плати посадовців та інших співробітників.

Станом на сьогодні від евакуйованих органів місцевого самоврядування не вимагають показувати ефективність власної роботи.

“Багато з них [ВА] перемістилися фактично у повному складі. Та адміністрація, яка складала, наприклад, 50 людей у довоєнний період та перемістилася до громади, де їхніх ВПО кілька десятків чи сотень чоловік… Ну це зовсім інші потреби. Чи потрібно такий великий штат тримати? Який, відповідно, фінансується та отримує заробітну плату.

Чи потрібні інші речі, зокрема КП та лікарні, які перемістилися туди, де безпечно? Якщо переселенці просто користуються інфраструктурою тієї громади, яка їх прийняла. Вони ходять у ті самі лікарні, які вже тут існують, ходять у ті заклади освіти, які вже існують”, — додав Юрій Северин.

Він стверджує, що оптимізувати структуру ВА в евакуації можна без нових законодавчих ініціатив, за допомогою подачі підзаконного акту, що дозволено під час воєнного стану. 

Юрій Северин не дав прогнозів, коли може відбутися ця оптимізація, однак заявив, що особисто хотів, аби це питання закрили до кінця 2025 року.

Нагадаємо, від 14 тисяч гривень зарплати для начальника ВА стотисячної громади, до 173 тисяч — керівникові, який очолює одну з найменших громад, на чотири тисячі населення. Так подекуди різняться заробітні плати керівництва на Донеччині. Відтак, деякі посадовці обходяться на кожного мешканця громади менше гривні на людину, інші ж — понад 57 на місяць. Журналісти Вільно Радіо розповіли, скільки заробили очільники військових адміністрацій Донеччини за перший квартал 2025 року.


Завантажити ще...