Сергій Жадан, Андрій Курков, Іван Андрусяк та Євгеній Положій взялися довести, що бібліотеки – не пережиток, і вони потрібні суспільству. Щоб підтримати “храми книги”, вони їдуть у тур “Схід читає” і читатимуть разом з жителями невеликих міст Донбасу.
Усього заплановано зустрічі в 15 містах Донецької та Луганської областей. Проект розпочався у середу 16 січня у Харкові в бібліотеці імені Короленка. Там провели прес-конференцію та літературний вечір і розповіли як бібліотекам доводиться боротися за існування.
“Наприклад, бібліотека в Станиці Луганській: там навіть є книги, в яких залишилися уламки та кулі. Наш фонд підтримує цю бібліотеку, ми привозили туди нову літературу, виписували газети, організовували зустрічі з письменниками. Бібліотека стала для Станиці справжнім центром життя, куди постійно приходять люди», – розповідає Сергій Жадан.
Наводять як приклад і Луганську обласну універсальну наукову бібліотеку. Вона стала осередком місцевого культурного життя. Після початку війни, її розмістили у Старобільську. Там зробили ремонт та поставили комп’ютери. Тепер там проводять заходи та зустрічі.
Крім того, Український інститут книги подарує бібліотекам-учасницям проекту ще понад 2 000 примірників нових книжок. До збірки увійшли і книги учасників проекту: «Антена» Сергія Жадана, декілька романів Андрія Куркова (серед них «Щоденник Майдану та Війни», «Пікнік на льоду», «Остання любов президента» та інші), «Іловайськ» Євгена Положія, «Зайчикова книжечка» та «Третій сніг» Івана Андрусяка.
Сьогодні письменники вирушили у першу частину туру.
Графік проекту:
17 січня — Сватове (Сватівська центральна районна бібліотека ім. Полякова, Сватівська гімназія), Старобільськ (Луганська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Горького).
18 січня — Станиця Луганська (КЗ «Станично-Луганська РЦБС», Кондрашевська школа), Щастя (КЗ «Міська універсальна публічна бібліотека м. Щастя», Палац культури).
21 лютого — Слов’янськ (Центральна міська бібліотека ім. Петренка), Краматорськ (Центральна публічна бібліотека, Дитяча бібліотека ім. Пушкіна).
22 лютого — Дружківка (Дружківська міська центральна бібліотека ім. Лесі Українки, Центральна дитяча бібліотека ім. Купріна («Купрінка»), Костянтинівка (Костянтинівська центральна міська бібліотека, Костянтинівська школа №8).
23 лютого — Бахмут (Бахмутська міська бібліотека для дітей, Центральна міська бібліотека Бахмутськой міської ЦБС), Авдіївка, Миронівський.
14 березня — Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська публічна бібліотека), Лисичанськ (КЗ «Лисичанська ЦБС», Лисичанська бібліотека для дітей).
15 березня — Золоте, Гірське, Попасна.
Проект здійснюється за підтримки Благодійного фонду Сергія Жадана, у партнерстві з Українським інститутом книги та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».