Підтримати
Зображення до посту Укрзалізниця тестує жіночий вагон: почати вирішили з окремих купе. Що кажуть активістки
Ілюстративне фото: Олександр Шевченко/Facebook

Окремий вагон для жінок Укрзалізниця вирішила почати з поодиноких купе. Нову послугу тестуватимуть декілька місяців, аби перевірити, чи дійсно вона потрібна українкам. Які переваги та недоліки, що про це думають активісти та як купити квиток у жіноче купе — розповідаємо далі.

 

Окремі жіночі купе в Україні: що відомо 

Наприкінці травня цього року Укрзалізниця анонсувала запуск поодиноких жіночих купе у рейсах далекого сполучення, пасажири яких проводять багато часу в дорозі.

“Ми добре вивчили світовий досвід (переважно азійський) і розуміємо, що жіночі купе — не панацея, а лише тимчасовий посилюючий елемент у комплексі рішень, які лікуватимуть корінь проблеми. Але безпека під час воєнного стану — це пріоритет”, — написав керівник з комунікацій Укрзалізниці Олександр Шевченко.

За його словами, таким експериментальним купе зможуть користуватися жінки, а також пасажирки з дітьми (і дівчатками, і хлопчиками), яким ще немає 6 років.

Поки що компанія лише тестує цю опцію. Скористатися нею жінки зможуть з 30 червня — продаж квитків уже стартував.

Купе для жінок з дітьми працюватимуть у поїздах на чотирьох напрямках: 

  • Дніпро — Трускавець;
  • Харків — Ясіня;
  • Київ — Ужгород;
  • Київ — Кривий Ріг. 
жіночі купе
Фото: Укрзалізниця/Facebook

 

Проєкт триватиме декілька місяців. У компанії пояснили: після тестування разом із громадою та фахівцями ухвалять рішення, чи робити окремі купе постійними.

“Як і обіцяли, запроваджуємо в експериментальному режимі жіночі купе. Далі будемо дивитися на попит та приймемо рішення щодо масштабування цього проєкту на більшу кількість нічних рейсів. Також працюємо над посиленням безпеки в поїздах, скоро анонсуємо ще декілька рішень”, — зазначив голова правління АТ “Укрзалізниця” Євген Лященко. 

Зауважимо, лише за перші дні зі старту продажів вільних місць у жіночі купе майже не залишилося.

В Україні вже намагалися ввести жіночі купе в поїздах

Спроба запровадити окремий вагон для жінок з дітьми вже не перша для Укрзалізниці. Втім послуги скасували через брак попиту. 

“Тут буде правильно нагадати, що у 2010-му “Укрзалізниця” вже запроваджувала таку послугу, але вона не мала попит, адже була доступною виключно в касах”, — пояснив керівник з комунікацій Укрзалізниці Олександр Шевченко. 

Про жіночий вагон в потязі, за його словами, компанія розмірковувала й у 2021 році. Але тоді взяли паузу, аби вислухати громадську думку та попрацювати з міжнародними колегами, юристами й громадськими організаціями.

окремі купе для жінок
Фото: Depositphotos

 

Минулого місяця на сайті уряду з’явилася петиція, автори якої пропонували ввести в поїздах хоча б один окремий вагон для чоловіків і жінок. Протягом тижнів у соцмережах не вщухали обговорення цієї теми. Жінки, які пережили домагання та навіть спроби зґвалтування у поїздках, розповідали про ці травматичні епізоди їхнього життя. 

Петиція швидко зібрала  25 тисяч необхідних голосів, і її розглянули у Верховній Раді. Вже за тиждень Укрзалізниця заявила про запуск жіночих купе.

Комфорт і безпека: чому в Україні планують ввести окремі залізничні вагони для жінок

Укрзалізниця пояснює: таке нововведення допоможе українкам почуватися комфортніше та безпечніше під час поїздок. Але поки що поодинокі купе для жінок облаштують лише у поїздах далекого прямування, де дорога займає понад шість годин. 

“Наша задача тут і зараз – допомогти жінкам почуватися комфортніше та безпечніше, допоки будуватиметься системна робота у цьому напрямку в державі”, — наголосив Олександр Шевченко. 

Відомо, що експеримент торкнеться не лише окремих вагонів. Для безпеки пасажирів усі вагони планують оснащувати камерами спостереження, сигналізацією на дверях купе та кнопками виклику провідника. Також хочуть посилити патрулювання рейсів.

потяги Укрзалізниці
Фото: Укрзалізниця

 

На довгих маршрутах пасажири протилежної статі можуть відчувати дискомфорт — так петицію на сайті уряду аргументувала її авторка Ольга Ожогіна. 

“Непоодинокі випадки неприйнятної поведінки, такі як нав’язлива поведінка, умисні дотики до інших пасажирів тощо. Зокрема, відомі навіть випадки зґвалтування у купейних вагонах. Окрім того, як жінки, так і чоловіки можуть відчувати потребу змінити одяг, що зробити у присутності представника іншої статі неможливо”, — наголошувала авторка петиції. 

Зауважимо, в Україні вже фіксували випадки домагань та згвалтувань жінок у залізничних вагонах.

Найгучніший прецедент стався влітку 2020 року. Тоді жінку, яка їхала в купе потяга “Маріуполь — Київ” разом із 7-річним сином, побив і ледь не зґвалтував незнайомець. Постраждала змогла сховатися у купе провідника у сусідньому вагоні.

45-річному чоловікові загрожувало до п’яти років в’язниці, але у квітні 2021-го ймовірний нападник помер у СІЗО. Укрзалізниця ж звільнила начальника та провідника того потягу. 

Також через рік про спробу згвалтування іншої жінки розповідала народна депутатка Інна Совсун. 

“Відому ілюстраторку дитячих книжок і дизайнерку намагалися зґвалтувати в СВ вагоні потяга. Працівники УЗ і цього разу повелися не найкращим чином. Провідниця на прохання допомогти відповіла звинуваченням “чо ви сразу не сказали?!”. Коли зразу ж — незрозуміло. Нападника ніхто не потурбував, він продовжив спокійно їхати до пункту призначення.

Тоді як дівчину переселили в купе, яке повністю викупив інший пасажир, який наче й виявив людяність, але прочитав лекцію про “п’яні чоловіки потребують інтиму”, — писала посадовиця.

Навіщо потрібен окремий вагон для жінок: думка українських активісток

Вільне радіо дізналося, що про жіночі вагони думають у громадській організації “Феміністична майстерня”, яка займається освітою та підтримкою спільноти феміністок. 

“Окремі вагони чи купе для жінок — це важливо, але нам не хотілося б, щоб це рішення залишилося єдиним на шляху до безпеки. Дуже хотілося б, щоб Укрзалізниця була максимально прозора та відкрита в комунікації з громадськістю. Щоб вони оперативно та об’єктивно описували ситуацію. Можливо, щоб разом із громадськістю потім шукали шляхи покращення цієї системи. У тому числі, у купе мають бути тривожні кнопки або ж ще потрібно залучати поліцейських, хоча б одного на вагон”, — ділиться медіа-координаторка громадської організації Анастасія Юрченко. 

Окрім очевидних переваг, вагон без чоловіків має й недоліки, каже вона. 

“Наявність окремих вагонів чи купе для жінок деякою мірою ігнорує корінь проблеми. Тому що формує таке враження, що проблему нібито вирішено. Але ми переконані, що найбільш прийнятним шляхом боротьби з гендерно-зумовленим насильством є робота не з жінками, а з людьми, які можуть вчинити насильство. Щоб кожна людина знала, що за насильство вона обов’язково буде покарана. Йдеться, звісно, й про просвітницьку роботу, у тому числі в школі”, — стверджує Анастасія Юрченко.

Вона додає: існування жіночих купе подекуди може нашкодити самим жінкам.

“Є занепокоєння у фемспільноті, що впровадження окремих купе може створити ситуацію, коли жінок, які не змогли поїхати в окремих купе і з тих чи інших причини їдуть в загальному, можуть сприймати як відкритих до “спілкування”, що, мовляв, якщо вона не їде в окремому купе, значить, чогось хоче чи погоджується на щось”, — нарікає співрозмовниця. 

Крім цього, активісти замислюються й про можливі неоднозначні ситуації. 

“Вже були коментарі від чоловіків, яким би хотілося обманути систему: подивіться, це не працює, я зміг купити квиток, наприклад. Наскільки це можливо — наразі невідомо. Дізнаємося ж ми про ефективність роботи з такими випадками, вже коли почнуть працювати перші рейси з окремими купе, ” — додає медіа-координаторка. 

Як придбати квиток у жіноче купе

На сайті компанії наголосили: на першому етапі тестування резерв квитка у жіноче купе можна зробити виключно через мобільний застосунок Укрзалізниці. Аби отримати доступ до цієї функції, достатньо лише оновити його.

Доплачувати за проїзд у жіночому купе не потрібно — вартість не відрізняється від звичайної. Кількість квитків на одне замовлення так само обмежена чотирма. 

купе в Укзалізниці без чоловіків
Скриншот з мобільного застосунку Укрзалізниці: Вільне радіо

 

Поїзди з доступними жіночими купе відповідно маркують у застосунку. Обираючи такий потяг, користувач побачить попередження, що придбаний квиток на місце у купе для жінок і дітей буде дійсним лише для них.

Нагадаємо, в Укрзалізниці планують за три роки перейменувати всі залізничні об’єкти, повʼязані з країною-агресоркою Росією. Це в тому числі й назви регіональних філій “Південна” та “Південно-Західна” з центрами у Харкові та столиці. Таку назву вони отримали ще тоді, коли підпорядковувалися Російській імперії.


Завантажити ще...