У Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара” відкрили виставку унікальних писанок “Іканича”, які є традиційними для Надазовських греків. Раніше такі можна було побачити у Маріупольському краєзнавчому музеї, однак через бойові дії колекцію втратили. Майстриня народної творчості України Зоя Сташук відновила писанки завдяки замальовкам, і тепер їх можна побачити у столиці.
Про відкриття виставки повідомили у ДонОВА.
Писанки, які виготовляли грекині у Надазов’ї, мають місцеву назву “Іканича”. Перші згадки про них датуються кінцем ХІХ — початком XX століття.
У 1904 році музейники зібрали колекцію з близько 500 грецьких писанок. Її почали формувати в Олександрівській чоловічій гімназії у Маріуполі, а згодом — у новоствореному Маріупольському краєзнавчому музеї. Згодом, унаслідок музейної реформи, більшість передали до інших установ, а у фондах Маріупольського краєзнавчого музею залишалося лише 18 зразків. Остаточно колекцію втратили у 2022 році після знищення музею в Маріуполі.
Втім, до наших часів дійшли 98 унікальних карток із замальовками орнаментів, виконаних у 1928 році. Завдяки цифровим копіям колекцію змогла відновити заслужена майстриня народної творчості України та членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Зоя Сташук.
Це — перша виставка Маріупольського краєзнавчого музею після його знищення. Відновлену колекцію презентували у столичному музеї Івана Гончара. Окрім експозиції писанок там також можна ознайомитися і з іншими культурними звичаями надазовських греків. Також у музеї проводять екскурсії, лекції та майстеркласи від мисткині Зої Сташук.
Виставка діятиме до 22 червня 2025 року. Відвідувачів запрошують щотижня з середи до неділі (10:00-18:00) за адресою вул. Лаврська 19. Вартість повного квитка — 100 гривень, пільгового — 50, дитячого — 30. Для дітей до 7 років, військових та ветеранів вхід безкоштовний.
Також раніше ми розповідали про те, як грекині з Надазов’я знайомлять одеситів зі своєю культурою.