Гроші. Фото: Вільне радіо
Гроші. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Уряд не заклав до бюджету на 2025 рік фінансування держустанови “Фонд енергоефективності”, тому виплати за програмами відновлення та утеплення домівок можуть зупинити. Громадськість звернулася до прем’єр-міністра, аби влада поповнила статутний капітал відомства на мільярд гривень. 

Про це журналістам Вільного радіо розповіли у ГО “Екодія”. 

Так, громадські організації закликали український уряд передбачити у бюджеті на 2025-й мільярд гривень для Фонду енергоефективності. Там зазначили, що держустанова фінансується коштом бюджету, а ще внесків ЄС і уряду Німеччині — у співвідношенні 20% на 80%. 

Однак без держфінансування робота відомства може опинитися під загрозою. Зокрема, Фонд не зможе фінансувати програми підтримки відновлення житла та енергомодернізації багатоповерхівок. 

Нині Фонд енергоефективності — єдиний державний механізм, який фінансує подібні заходи. За час роботи, пишуть у заяву ГО, ініціатива допомогла десяткам тисяч українців зменшити споживання енергії та відновити понад 700 багатоповерхівок, які зазнали руйнувань через війну. 

“Якщо держава не підтримає Фонд енергоефективності у 2025 році, тисячі українських сімей залишаться без можливості утеплити або відновити житло. Це не лише комфорт людей – це питання енергетичної безпеки країни. Чим більше будинків стають енергоефективними, тим менше навантаження на енергосистему, особливо взимку. 

Це означає меншу залежність від імпорту енергоресурсів і більше стійкості перед російськими атаками. В умовах війни інвестиції в енергоефективність — це стратегічне рішення для всієї країни”, — зазначає фахівчиня з енергетичної політики ГО “Екодія” Ірина Климась.

Станом на лютий 2025-го у Фонду є три основних програми підтримки українців:

  • “Енергодім” – гранти до 70% витрат на енергомодернізацію ОСББ;
  • “ВідновиДІМ” – 100% фінансування відновлення пошкоджених війною будинків; 
  • “ГрінДІМ” – підтримка ОСББ у встановленні сонячних електростанцій та теплових помп.

Як пояснили фахівці, без державного фінансування цьогоріч, установа вимушено припинить брати нові заявки на ці програми. Водночас Європейська комісія може розглянути додаткові внески до Фонду, однак лише за умови, що Україна забезпечить власну частку фінансування.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що для виплати компенсацій всю нерухомість в зоні бойових дій та окупації пропонують визнати знищенною. У грудні 2024 року депутати Верховної Ради проголосували у другому читанні за зміни у правила.

Також біженці за кордоном матимуть право на компенсацію за зруйноване житло майже без обмежень. Однак це не стосується українців, які виїхали до країн, що причетні до збройної агресії проти України.

Крім того, деякі категорії переселенців зможуть отримати пріоритетне право на компенсації за знищене майно. Народні обранці проголосували в цілому за рекомендований раніше Комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку законопроєкт №11028. 


Завантажити ще...