Не менш як 15 мільярдів гривень спрямує уряд на компенсації за пошкоджені чи знищені домівки переселенців. Йдеться про окрему програму від Мінсоцполітики та Мінрозвитку, яку створили спеціально для ВПО. Однак гроші все ще надаватимуть за “єВідновленням”.
Про це повідомили на Урядовому порталі.
Так, уряд планує спрямувати 15 мільярдів гривень на компенсації за понівечені чи знищені через російську агресію домівки ВПО. Нове житло зможуть отримати понад 10 тисяч родин. Кошти їм надаватимуть за програмою “єВідновлення”.
Як розповіли у відомстві, перші 4,3 мільярда гривень на оплату житлових сертифікатів надійшли на рахунок Мінрозвитку наприкінці січня. Разом з Мінсоцполітики вони створили окрему ініціативу фінансування, яка спрямована виключно на підтримку переселенців.
“Завдяки окремій програмі фінансування, тисячі переселенців зможуть вирішити найболючішу для них проблему — власного житла. Це одне з рішень, яке реалізує уряд, у межах комплексної підтримки ВПО.
Адже люди, які втратили власні домівки, можуть потребувати фінансової допомоги, і психологічної, і різних видів соціальних послуг. І ми працюємо над тим, аби надавати допомогу тим, хто найбільше її потребує”, – каже міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Якщо людина вже мала статус ВПО, житловий сертифікат “єВідновлення” та подавала заявку на бронювання коштів — її автоматично переведуть в іншу чергу. Так, вона отримає сповіщення про успішне бронювання коштів.
Далі протягом 30 днів необхідно укласти угоду купівлі-продажу на придбання нової домівки та припинити право власності на знищене житло.
Водночас у випадку, коли переселенці мають житловий сертифікат, але ще не бронювала кошти за ним, їм потрібно подати заяву про бронювання. Це можна зробити через застосунок або портал “Дія” та ЦНАП.
Упродовж п’яти робочих днів людина отримає підтвердження наявності коштів.
Нагадаємо, уряд не заклав до бюджету на 2025 рік фінансування держустанови “Фонд енергоефективності”, тому виплати за програмами відновлення та утеплення домівок можуть зупинити. Громадськість звернулася до прем’єр-міністра, аби влада поповнила статутний капітал відомства на мільярд гривень.
Також ми розповідали, що для виплати компенсацій всю нерухомість в зоні бойових дій та окупації пропонують визнати знищенною. У грудні 2024 року депутати Верховної Ради проголосували у другому читанні за зміни у правила.
А ще біженці за кордоном матимуть право на компенсацію за зруйноване житло майже без обмежень. Однак це не стосується українців, які виїхали до країн, що причетні до збройної агресії проти України.
Крім того, деякі категорії переселенців зможуть отримати пріоритетне право на компенсації за знищене майно. Народні обранці проголосували в цілому за рекомендований раніше Комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку законопроєкт №11028.