Після початку повномасштабної війни в Україні дещо змінили порядок усиновлення: тепер процес отримання необхідних документів став більш прозорим і доступним, а частину з них можна подати онлайн через портал “Дія”. Що потрібно знати для того, щоб усиновити дитину у 2024 році, та як це працює — розповідаємо далі.
В Міністерстві реінтеграції надали інформацію про вимоги до людей, які можуть усиновити дитину з дитячого будинку в Україні у 2024 році. Це мають бути:
Переваги при усиновленні дитини надаються:
Для того, щоб подати заявку на удочеріння чи усиновлення дитини, необхідно підготувати документи:
Після того, як ви зібрали усі перелічені вище документи, потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання. Там подаєте заяву на усиновлення разом з документами.
Служба обстежить ваші житлові умови і направить на курси для усиновлювачів. Далі вже робитимуть справу та висновок щодо можливості бути усиновлювачем (він буде дійсним 1 рік).
Цей рік дається для пошуку дитини. Служба у справах дітей буде вам у цьому допомагати, проте можете зайнятися пошуком самостійно. Наприклад, на сайті Міністерства соціальної політики.
Коли ви знайшли дитину, яку бажаєте прийняти у свою сім’ю, зверніться до служби у справах дітей, де ця дитина перебуває на обліку. Служба надасть вам направлення для знайомства, яке діє протягом 10 днів. За цей час ви можете спілкуватися з дитиною, щоб ухвалити остаточне рішення щодо усиновлення. 10-денний термін дії направлення дозволяє вам обрати зручний час для відвідувань.
Якщо ви остаточне вирішили усиновити дитину, подайте заяву до служби у справах дітей. Вони за 10 днів підготують висновок, з яким протягом 30 днів ви маєте звернутися до суду.
Щоб скористатися послугами порталу “Дія”, у першу чергу необхідно авторизуватися. Далі в пошуку написати “усиновлення”. Після цього обрати “Послуги” та “Усиновлення: реєстрація кандидатом”.
Далі слід натиснути “Подати заявку”, заповнити необхідні дані, вказані на порталі, вибрати категорію дитини, яку ви хотіли б усиновити, і відправити все для розгляду.
Якщо дані в реєстрах про вас наявні, то “Дія” вас направить до завершення реєстрації. Але це ще не все. Після цього потрібно буде внести інформацію з Довідки про несудимість і прикріпити її сканкопію — цю послугу можна отримати також у “Дії”.
Далі слід додати документи, що підтверджують право власності або користування житлом, де ви плануєте жити з дитиною. Потім знадобиться висновок про стан здоров’я, оформлений за встановленою формою, який можна отримати у місцевій лікарні.
На завершення перегляньте всю заявку і надішліть її для розгляду. Послуга безоплатна та триває близько 30 хвилин. Розглядатимуть заяву 5 робочих днів, а після її схвалення, співробітник служби у справах дітей навідається в гості та перевірить умови.
На кінець 2023 року в Україні було 45 936 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 7415 з них — зареєстровані протягом 2023 року, пише Суспільне.
Раніше ми розповідали історію 22-річної переселенки з Нью-Йорка, яка стала опікункою для трьох дітей. Аліна Домбровська після початку повномасштабної війни переїхала до Києва разом з чоловіком та дочкою. За кілька тижнів після новосілля вона дізналася, що її тітка захворіла на запалення легенів, і вже через тиждень буквально “згоріла” через хворобу. Троє її неповнолітніх дітей залишилися сиротами, і Аліна вирішила забрати їх до себе, бо про дитячий будинок не було і мови.
Тепер у Аліни четверо дітей, і всі вони поступово звикають до нової реальності. Дівчина допомагає їм адаптуватися до життя в столиці, підтримує в навчанні та допомагає впоратися з важкими переживаннями втрати.