Штурм флангів Авдіївки 10 жовтня 2023 року очільник міста називає найбільш масштабною атакою з початку відкритого вторгнення росіян в Україну. Окупанти одночасно з двох сторін кинули у бій понад пів сотні танків, БТР та БМП, а також близько 2000 загарбників. Бійці ЗСУ втримали позиції, але це була важка атака, яка не пройшла без наслідків. Про те, що пережило місто Авдіївка й околиці сьогодні та вчора, ми поговорили з очільником міста.
Близько з 3:00 ранку 10 жовтня російська армія почала масований обстріл позицій ЗСУ під Авдіївкою, а ближче до 5-ої ранку під вогонь потрапило й саме місто. Авдіївка регулярно страждає від обстрілів загарбників, але цього разу він був особливо потужним.
“За кількістю та потужністю найбільше обстрілі було з 6:00 до 11:00 ранку”, — каже Вільному радіо очільник Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш.
Після обстрілів зі всіх можливих видів зброї, російські військові пішли в масову атаку на позиції ЗСУ навколо Авдіївки.
“Вони (окупанти, — ред.) пішли з багатьох напрямків одночасно і з підтримкою авіації. Вже є відео у телеграм-каналах, як на дамбі біля Водяного перекинулась одна “беха” (бойова машина піхоти, — ред.)”, — додав Віталій Барабаш.
Відео: Telegram/Marmuletik
Ми геолокували місце, яким рухалась техніка окупантів. Це в селі Водяне, яке, станом на початок жовтня 2023 року, тимчасово окуповане.
Очільник міста уточнив журналістам Вільного радіо, що таких потужних штурмів Авдіївки не було навіть на початку повномасштабного вторгнення.
“На початку [відкритого вторгнення] було використання десь 20-25 одиниць техніки, а вчора їхали близько 50 одиниць броньованої техніки одночасно з різних напрямків. Але в реалі їх було набагато більше — десь до 100 одиниць техніки за добу. Скоріше за все, вони розраховували на якийсь “бліцкриг”, але отримали дуже великі втрати по техніці та особовому складу”, — каже очільник ВА та уточнює, що 50 одиниць техніки — це те, що вдалося порахувати.
За попередніми даними, за цей день окупанти втратили під Авдіївкою близько 400 солдатів. Майже всі атаки російської армії були сконцентровані на південному та північному фланзі Авдіївки.
“Це було націлено на оточення міста. Були поодинокі вилазки груп з боку Ясинуватої, але без підтримки техніки, проте з підтримкою ствольної артилерії та РСЗВ. Саме масовані обстріли та наступальні дії відбувались з напрямків Піски, Опитне, Спартака, Первомайське, а з іншого боку Красногорівка, Новоселівка Друга”, — уточнює Віталій Барабаш.
Редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов вважає, що під Авдіївкою почалась одна з вирішальних битв війни з Росією.
“Основний удар завдається з півдня Авдіївки. На відміну від першого наступу на Авдіївку, який тривав з липня 22-го по березень 23-го років, зараз охоплення міста заплановано по значно більш короткій дузі. Але ворог намагається уникнути боїв у міській забудові, і створити загрозу оточення для наших військ у місті”, — написав Юрій Бутусов.
За даними Віталія Барабаша, 10 жовтня окупанти кинули у бій близько трьох батальйонів. Це близько двох тисяч російських солдатів. Приблизно такі ж цифри називали й окупаційні джерела.
На одному з відео, яке з’явилось у мережі того дня, видно, як десятки росіян покидають БМП, БТР та іншу техніку і йдуть полями на штурм позицій ЗСУ. Вкінці відео зафіксоване влучання ПТУРа ЗСУ в техніку загарбників, поряд з якою стояло чимало росіян.
Відео: TikTok/КРАКЕН
Пропагандисти визнавали втрати зі свого боку, але водночас стверджували, що нібито змогли просунутись та захопити деякі позиції ЗСУ.
Проте просування окупантів на Авдіївському напрямку очільник міста спростовує.
“Були певні провали, але всі атаки відбили та ситуація контрольована, все стоїть, але ж, певно, це була перша хвиля і далі ще буде. Бої не вщухали всю ніч — з півдня та півночі [Авдіївки] ми чули “прильоти” та стрілецькі бої. О 6-й ранку знову був масований обстріл по старій частині міста”, — поділився Віталій Барабаш.
За даними активістів з аналітичного порталу Deepstate, окупанти не просунулись вперед, але змогли розширити “нейтральну” територію з Красногорівки у бік Степового.
Водночас російські окупанти могли влучати по позиціях ЗСУ. Про один із таких випадків розповів журналіст Андрій Боєчко.
“Окупанти намагалися взяти місто в “кліщі” і створити “котел”. Наші сонечки (підрозділи ЗСУ, — ред.) витримали, хоча мають втрати… але одна штурмова група втратила частину військового обладнання і всі “запаси” на осінь і зиму — снаряд влучив прямо в бункер, де все це зберігалося…”, — написав Андрій Боєчко.
Тепер журналіст збирає допомогу для бійців, які втратили зимовий одяг.
Зі свого боку очільник міста зазначав, що росіяни мають ще значні резерви для продовження наступу на Авдіївку.
Станом на вечір 11 жовтня, таких потужних штурмів Авдіївки, як напередодні, не було.
“Сьогодні (11 жовтня 2023 року, — ред.) резервів не підтягують. Працюють, в основному, піхотою та авіацією. Зранку сьогодні штурмів із застосуванням техніки немає, здебільшого групами по 20-30 людей штурмують з багатьох напрямків. Втрат позицій немає — все контрольовано. Всі повідомлення про якісь захоплення сіл — це неправда”, — стверджує очільник міста.
Цього дня російська армія більше зосередилась на штурмах позицій українських захисників.
“По позиціях спокійно не було. Скажемо так — добивали все, що вчора їхало та ще бігало по посадках. Бої тривали всю ніч: це і стрілецькі бої, і обстріли, по позиціях працювала ствольна артилерія та “Гради””, — розповідає Віталій Барабаш.
Так, наприклад, Національна гвардія України розповіла, що бійці “Омега 5” за добу знищили 6 одиниць бронетехніки окупантів.
“Вчасно виявивши рух колони, гвардійці нанесли вогневе ураження із ПТРК та дронів, тим самим уразивши 2 танки, 3 БТР, 1 ББМ”, — йдеться в повідомлення Нацгвардії України.
Нагадаємо, Авдіївка щодня потрапляє під обстріли росіян із різних видів зброї. Так, з самого ранку 11 жовтня окупанти гатять ракетами з літаків по Авдіївці. Вранці загарбники вбили одного чоловіка 38 років. Під час нових атак дістали поранення троє місцевих, ще щонайменше двоє можуть бути під завалами дев’ятиповерхівки.
Попри це, у бомбардованому населеному пункті живуть 1659 людей. Найближчим часом частина з них планує евакуюватися, адже з настанням холодів опалювальний сезон тут не розпочнеться.