Цей матеріал ледь не закінчився для нас бійкою. Порушники карантину не раді, коли їх можуть показати. Але цей аудит лише показав про що говорять посадовці щодо “втоми людей від карантину”. Тим часом за неділю в області зафіксували рекордну кількість хворих за добу, а ще понад 1000 людей очікують результатів тестів на коронавірус.
“Люди просто забули про те, що в нас діють карантинні обмеження. Я маючи півдня вихідного дня можу інкогніто проїхатись територією області і подивитись, як дотримуються правил карантину. І я от скажу, що “дотримуються” це не вірне слово станом на сьогодні”, — пояснив, чому на Донеччині збільшилась кількість хворих очільник Донецької ОДА Павло Кириленко.
Весь останній тиждень на вулиці близько 30 градусів тепла. Люди навколо в легких футболках, шортах, сукнях. Але навіть так все одно спекотно. Складніше стало носити й маску — швидше пітнієш. Це ще актуальніше для людей в окулярах.
Стартуємо гуляти містом з центру — тут завжди багато людей. Поряд — МАФ біля ТЦ “Астрон”, в якому роблять бургери. Помічаємо, що продавчиня тут працює без маски. Та коли питаємо її, то жінка каже, що їх варто носити.
“Я вважаю, що це має так бути. Просто поки людей немає. А як люди є, то я маску вдягаю. Але ж ви бачите, людей немає, тому я без маски”, — каже Оксана.
Носити маску йдучи вулицею не обов’язково. Адже не доведено, що так можна захворіти. Попри це ми в масках будемо всюди. Бо говорити плануємо з багатьма людьми.
В центрі є кілька магазинів та супермаркетів. Почнемо з одного з найбільших в місті — “Сільпо”. Всі працівники супермаркету працюють в масках, рукавичках, а деякі навіть в захисних окулярах та щитках. А на вході тут висить оголошення, що не можна заходити без маски.
Проходячи повз каси помічаємо, як дівчата, які сидять по 12 годин в масках, окулярах, щитках та рукавичках, обслуговують чергу, в якій мало хто дотримується соціальної дистанції (1,5 метра). А деякі покупці навіть стоять без маски.
В самому залі супермаркету вдень людей небагато.
Поспілкуватися з журналістами Вільного радіо виходить адміністрація магазину. Заступниця керівника “Сільпо” в Бахмуті пояснює: за відвідувачами спостерігають працівники торгового центру, які сидять на вході, та охоронець.
“Буває таке, що людина знімає маску і ходить залом без маски. На жаль, ми не можемо схопити людину та змусити її вдягнути маску. Якщо ми бачимо, що людина знімає маску, ми попереджаємо, та людина вдягає маску. Але ми не маємо право виганяти людину”, — розповідає Вільному радіо заступниця керівника магазином “Сільпо” Вікторія Андрієвська.
Після супермаркету ми вирішили проінспектувати магазин одягу, який теж знаходиться в цьому ж ТЦ “Астрон”. На вході нас також зустрічає табличка “Вхід без маски заборонено!”.
На камеру всі реагують із здивуванням, однак прибирати її не просять. Посеред магазину стоїть охоронець у масці, як і продавчині на касі, а від клієнта їх відгороджує спеціальний щиток. Інші ж люди зайняті покупками. Всі вони також у масках. В цьому магазині покупців теж було небагато, тож дистанції дотримуватись їм було неважко.
Вийшовши з магазину одягу, ми прямуємо до м’ясного магазину навпроти. За прилавком бачимо 5 продавців, але двоє з них без маски. Вони обслуговують жінку, яка також стоїть без маски. Щойно всі побачили камеру, одразу повдягали маски, а жінка, яка купувала м’ясо, вийшла з магазину. За нами також зайшов чоловік без маски. Але й він пішов, коли продавці звернули на нього увагу, кажучи “Дивіться, він також без маски”. Нам продавці пояснюють, що вони не можуть нікого змушувати ходити в масці.
“Якщо люди є, ми тоді вдягаємо маски. Чого ми в масках будемо стояти? Людей нікого немає”, — аргументує продавчиня м’ясного магазину Наталія.
На вечірній рейд ми вирушаємо до іншого супермаркету. Туди ми вирішили їхати на тролейбусі, щоб перевірити, чи всі дотримуються правил карантину там.
Місцева влада дозволила їздити в громадському транспорті без обмеження за кількістю людей в салоні. Однак пасажирів все ж стало значно менше, ніж до карантину. За кілька зупинок у салоні набралося близько 15 людей. В тролейбусі також діє правило маскового режиму. Та двоє людей заходять все ж без масок. Неправильно носить маску і кондукторка — вона не прикрила ніс. Ніяких зауважень людям без маски вона не робить.
Через кілька зупинок ми виходимо біля супермаркету “АТБ”, що розташований неподалік залізничного вокзалу. Тут людей теж не так багато, як було до обмежень. Всі працівники та охоронці в масках. Не під запис кажуть, що в них з цим суворо — за ними спостерігають через камери. Тож працівники не порушують правила карантину і намагаються вплинути на покупців, які ці правила порушують. Попри це деякі відвідувачі все ж стають в чергу без маски та не дотримуються дистанції. Втім, при нас ніхто не робить їм зауваження та вони успішно виходять з магазину з покупками.
Наступного дня ми відправилися до супермаркету “Екомаркет”. Там людей ще менше. Тут працівники маркету також в засобах індивідуального захисту. І вони також не відмовляються обслуговувати тих, хто стоїть до них в черзі без маски.
Наостанок ми вирішили перевірити скандальний місцевий ринок, який на початку карантину працював без дозволу на це. Тоді правоохоронці робили кілька перевірок, але не виписували адмінпротоколи.
Згідно з постановою кабміну, на вході в місцевий ринок має бути людина, яка перевіряє температуру та наявність масок у відвідувачів. І справді, біля воріт сидить чоловік у помаранчевому спеціальному жилеті та їсть щось без рукавичок. Через ворота спокійно проходить чоловік без маски. Проходимо й ми, але на нас маски є. Температуру ані нам, ані покупцеві ніхто не міряв.
За кілька хвилин огляду ми майже не знайшли продавців та покупців без масок.
Повертаємось до чоловіка в жилеті, щоб дізнатися, хто оглядає відвідувачів на вході. Він підтвердив, що є працівником ринку, який перевіряє в людей температуру. На питання, чому він не виконує свою роботу, відповів, що ніхто його не слухає.
“Тому що люди не бажають носити маски. Я їм кажу, а вони мене не слухають. Тому що всіх це все дістало вже. Якщо люди йдуть без масок, що робити?”, — каже працівник ринку.
Питаємо: чому він сидить без маски? На це чоловік розлютився та хотів відібрати камеру. В цей момент повз проходить жінка, теж без маски. Вона вирішила вступитися за перевіряльника.
“Жінко, ось якщо я не хочу, як він мене змусить? Він бити мене буде? Чого ви до нього причепилися?”, — заявляє відвідувачка ринку.
Після кількох хвилин дискусії перевіряючий все ж вдягає маску. Але він розпалився ще дужче та почав погрожувати ще серйозніше.
Щоб уникнути конфлікту, ми вирішуємо піти з ринку, але чоловік починає штовхатися, вимагати видалити запис.
“Хай забере телефон, я зараз зламаю йому його. Навіщо ви мене знімаєте? Яке ви маєте право знімати мене на телефон? Мені телефон забрати чи що? Видаляй, будь ласка. Чуєш, прибери свій телефон”, — погрожує чоловік.
Під голосні нецензурні погрози нам вдалося піти з ринку.
Журналісти Вільного радіо також поспілкувалися з місцевими, щоб дізнатись, як часто вони зіштовхуються з порушниками правил карантину. Лише один бахмутянин розповідає, що часто бачить у магазинах людей без масок.
“Дуже багато людей без масок, та я вважаю це неправильно. Тому що вони заходять, а якщо хтось хворий чхне? Але на лавочці, я вважаю, можна сісти в парку та зняти маску, подихати свіжим повітрям”, — розповідає Володимир.
Інші ж кажуть, що вони бачать не багато людей без масок, але такі є.
“Буває, що люди без масок, але мало. Бачу зараз і діти маленькі з масками спеціальними. Але мало людей без масок”, — каже Оксана.
Бахмутяни також розповідають, що неодноразово бачили, як хтось з працівників магазинів робить зауваження.
“В магазинах буває, що люди без масок. Я ось скільки була і завжди продавці просять вдягти маску. Була свідком того, що в супермаркеті охоронець попередив чоловіка, що потрібна маска, він сказав що в нього немає, та охоронець запропонував йому купити в магазині в них. А коли він відмовився, то охоронець попросив його покинути магазин, адже йому теж неприємно по 12 годин в масці бути”, — каже Світлана.
“Продавці кажуть: “Вдягніть маску”. Я особисто це бачив”, — додає Віктор.
“Навіть по ринку ходять охоронці й кажуть: “Вдягніть маски, вдягніть маски”. Продавці також це кажуть”, — розповідає Олег.
Він також зазначає, що іноді людей не варто просити вдягати маски.
“Кожного ж не змусити. І кожний зможе сприйняти це по-різному. Деякі взагалі можуть агресивно сприйняти: послати або взагалі полізти в бійку”, — розповідає Олег.
Бахмутянка Світлана вважає, що маски — це безпека кожного, тож їх потрібно носити.
“В основному всім вже набридло, але для своєї безпеки звісно це носиш, бо не дай боже. Хтось вірить, хтось ні та каже “який там коронавірус”, — розповідає Світлана.
Зазначимо, згідно з постановами головного державного санітарного лікаря України всі покупці в магазинах, ринках та громадському транспорті зобов’язані носити маску та дотримуватись соціальної дистанції в півтора метра. В іншому випадку людині мають відмовити у вході в магазин чи інший заклад.
За порушення цих карантинних правил людину можуть оштрафувати від 17 до 51 тисяч гривень.
Читайте також: