Через активні бойові дії в Очеретинській громаді зруйновані та пошкоджені близько 50 відсотків об’єктів цивільної інфраструктури. Попри це понад 5 тисяч мешканців громади залишаються в небезпечному регіоні. Чому місцеві не хочуть їхати та як проходить евакуація ми розпитали в очільника громади.
“Обстріли в громаді дуже щільні. Ми навіть не можемо доїхати до Первомайська — це найближчий до Пісок населений пункт, де у нас там ще люди живуть. Туди вже доступ обмежений, так скажемо. В районі Пісок в нас дуже складна ситуація”, — розповідає очільник Очеретинської громади Микола Коваленко.
Через активні бойові дії в громаді вже зруйнована та пошкоджена половина всіх об’єктів цивільної інфраструктури.
“У відсотковому співвідношенні, мабуть, відсотків 50 вже зруйновані та пошкоджені. У нас буквально на тому тижні зруйнували опорну школу. Точніше не зруйнували, а пошкодили. Але так значно пошкодили”, — каже посадовець.
Попри все це частина місцевих мешканців відмовляється виїжджати. За словами Миколи Коваленка, в громаді й досі залишаються близько 5,4 тисячі цивільних. Залишаються люди навіть у Пісках, де нині одна з найгарячіших точок бойових дій.
“Якщо казати про Піски, то там було 4 тисячі мешканців до 2014 року і залишилось там 6 осіб. Зараз вони там всі і залишилися, вони там проживають. Виїжджати не хочуть, аргументують це тим, що вони там всю війну прожили. А якщо взагалі казати, то люди відмовляються виїжджати за різних причин: хтось боїться просто залишати свої домівки, хто просто не знає куди їхати. Масовий виїзд вже пройшов. Є люди, які просто “чекають”. Такі є — і велика кількість з тих, хто залишився, так скажемо”, — розповідає посадовець.
Для тих мешканців, які залишилися, представники адміністрації громади розвозять гуманітарну допомогу Але, як зізнається Микола Коваленко, з часом робити це вдається все важче, особливо в прифронтові населені пункти.
“Ми намагаємося туди завезти гуманітарку. Наприклад, в село Красногорівка, куди доступ вже обмежений. Допомагають нам військові, коли в них є можливість. Але вже дуже складно це робити. Якщо ми тут роздаємо, де є нормальний доступ, раз на два тижні гуманітарку, то туди вже за два місяці два рази всього завезли”, — каже очільник Очеретинської громади.
Попри те, що основна хвиля евакуації вже пройшла, посадовці та волонтери продовжують пропонувати місцевим виїхати, адже місця для майбутніх переселенців вже підготовлені.
“На зараз, наприклад, є домовленість із Кропивницьким, де є вже підготовлені місця. Тобто не просто вивозять людей, а конкретно в місця підготовлені для проживання не на день-два, а постійні, на всю зиму. Тобто є куди везти. Тому ми зараз над цим працюємо, вже ситуація змінилася, трохи люди почали їхати. Зараз їдемо показувати-розказувати, щоб люди бачили умови в які їдуть і їхали”, — розповідає посадовець.
Цей метод спрацьовує, зазначає Микола Коваленко: місцеві хоча й повільно, але евакуюються.
“Якщо у нас був період, коли люди зовсім не їхали, то тепер вже краще. Наприклад сьогодні на Умань відправили 5 осіб, 6 на Кропивницький. Вчора 28 осіб просто на потяг вивезли — вони по своїм родичам роз’їхалися. Процес іде — люди їдуть. Хотілося б більшими темпами, але хоча б процес зрушив з мертвої точки”, — каже очільник Очеретинської громади.
Нагадаємо, в обстрілюваному Сіверську у тих, хто хоче залишатись на власний ризик, починатимуть брати підписку про це. Таку практику затвердили для всього регіону, адже очікують важку зиму без опалення.
Читайте також: