– Тіла лежать у коридорах. На непідконтрольній Донеччині погіршується ситуація з кількістю хворих та померлих від наслідків COVID-19. Чи роблять з цим щось псевдопосадовці?
– Прострочені значить непотрібні. Ощадбанк в останній раз продовжив дію платіжних карток переселенців. Коли закінчується відстрочка та чи має банк на це право?
– День бабака: у Донецьку мешканці марнують тижні, аби отримати документи окупаційної влади. Через що змушують проходити людей?
Детальніше про ці та інші події — у тижневому підсумку.
За цей тиждень медики там визнають ще 376 померлих з коронавірусною хворобою, а додалося понад 3 тисячі пацієнтів.
Увага! Наступне відео — не для слабкодухих. Якщо ви чутлива людина — краще не вмикайте.
На відео видно тіла людей, запаковані у пластикові зелені пакети, в одній із лікарень в окупованому Донецьку. Лежать померлі просто на підлозі у кабінетах та коридорах, оскільки місць у морзі вже не вистачає. Лікарі не можуть впоратися з напливом хворих, а тих, кого врятувати не вдалося — не встигають ховати. Наприклад, послуги копачів на кладовищах непідконтрольного Донецька тепер обходяться від 12 до 16 тисяч російських рублів. Це від 4,5 до майже 6 тисяч гривень.
Вже на іншому відео від місцевих бачимо чергу з мешканців окупованої території у лікарню Харцизька. Вона починається аж на вулиці та закінчується біля кабінету лікаря.
Схожа ситуація і в Донецьку.
“Міська лікарня №3, 7 година ранку. З першої години ночі нічого не змінилося, машин ще більше. Горлівка, Макіївка, Єнакієве. Народ зустрічає перезмінку. Очманіти”, — коментує відео авторка, проїжджаючи біля лікарні на вулиці Овнатаняна,16. Їде вона повз десяток “швидких”, які стоять у черзі на прийом до лікарів.
Через наплив хворих у Донецьку відкривають нові COVID-відділення. Наприклад, ендокринологічне відділення центральної міської лікарні тепер теж приймає пацієнтів з коронавірусною хворобою.
Але місцеві все одно скаржаться на те, що їхніх родичів та знайомих немає куди покласти. А тим, хто потрапив до лікарні, не вистачає кисню та ліків.
12 жовтня навіть так званий “Мінздрав” самоназваної “ДНР” визнав ситуацію з коронавірусною хворобою “дуже напруженою”.
Водночас проблеми визнають не всі.
“Ну, частково ми завжди пам’ятаємо, що це пов’язано з осіннім загостренням простудних захворювань, ну і плюс накладання коронавірусу. От вийшов такий мікс, як кажуть. Тому нічого нового тут немає. Згадаймо, як кілька років тому, до приходу коронавірусу, у нас була така само епідемічна ситуація. Люди чхали, кашляли та хворіли на пневмонії”, — намагається переконати, що ситуація критична не через коронавірус “депутат” самоназваної “ДНР” Віктор Іщенко.
Медики просять не відвідувати місця скупчення людей та намагаються запроваджувати карантинні обмеження: нагадують про соціальну дистанцію та маски, обмежують масові заходи.
“Більше 3-х людей не збираємо в магазині, тому що магазин невеликий. Проводимо санітарну обробку раз на годину, раз на годину змінюємо маски, покупців без масок ми не обслуговуємо. У нас є засіб для дезинфекції рук для покупців і для нас”, — запевняє російських журналістів продавчиня з Горлівки Тетяна.
Додатково обробляють і приміщення закладів освіти, лікарень тощо. Робить це так зване “МНС ДНР”.
“Для того, щоб провести дезинфекцію в приміщеннях, нам знадобиться костюм Л-1, маска, апарат для захисту органів дихання, зору та шкіри. Обробка, в залежності від площі, займає приблизно 20-30 хвилин”, — розповідає рятувальник Антон Афанасьєв про захист тих, хто обробляє приміщення.
Окрім загальної обробки, намагаються захистити, наприклад, дітей у садочках.
“Дітей приймаємо індивідуально кожного з заміром температури та опитуванням батьків про стан їхнього здоров’я. Збільшили кількість вологих прибирань, провітрювань, введені заходи з дезінфекції, які стосуються і миття посуду, і обробки градусників, і обробки робочих поверхонь”, — говорить завідувачка горлівського дитсадка №129 Надія Соклакова.
Чим саме обробляють — не уточнюють, але маски у приміщеннях називають обов’язковими, хоча на відео Надія Соклакова дає коментар у дитячому садочку і стоїть без неї.
Є і додаткові правила: якщо дитина не приходить у дитячий садочок більше 3 днів, то без довідки від лікаря її не приймуть. Щоправда, є винятки.
“Окрім тих випадків, коли відсутність дитини в цей період не пов’язана з погіршенням її здоров’я. Батьки пишуть заяву на ім’я завідувачки про те, що дитина буде відсутня в певний період не за станом здоров’я, а, наприклад, через сімейні обставини”, — каже начальниця управління освіти Горлівки Марія Полубан.
Якщо ж у дитини з’являються симптоми коронавірусної інфекції в садочку — її переводять в окрему кімнату, де малеча сидить під наглядом медпрацівників. Туди викликають батьків, які мають забрати дитину до лікарні.
За дорослими слідкують інакше. За порушення карантинних обмежень мешканцям окупованої території загрожує адміністративна та кримінальна відповідальність. Але лякає вона не всіх.
“Кожен з нас заходить десь в громадські місця: в транспорт, в магазини, в супермаркети. І ми бачимо, як багато людей нехтують навіть простими методами, маскою тою ж. От це дуже важливо. І дуже насторожує той факт, що достатньо велика кількість людей каже: не хочу, не буду, мені це не потрібно, я в це не вірю. Але потім це закінчується плачевно”, — розповідає ЗМІ бойовиків так званий “депутат” самоназваної “ДНР” Віктор Іщенко.
Захищати себе на окупованих територіях закликають і вакцинами. Щоправда, на вибір пропонують тільки не сертифіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я “Супутник V” та “Супутник Лайт”. Паралельно зробити щеплення іншою вакциною можна на підконтрольній території. Для цього український уряд облаштував пункти просто на КПВВ. Просять тільки заздалегідь записатися.
Про це повідомляють джерела бойовиків.
Право перетину раз на місяць скасували і наразі обіцяють начебто спрощену процедуру. Вона буде схожою на пропускну систему, яка вже діє у т.з. “ДНР” — із заздалегідь ухваленими списками на перетин.
Діятимуть нові правила щонайменше до 10 листопада. Приводом для посилення пропускного режиму окупанти називають “несприятливу епідситуацію на території України та загрозу розповсюдження в ЛНР нової інфекції”.
Додамо, тим, хто планує поїздку через КПВВ, варто мати сучасний смартфон для встановлення державного додатка для самоізоляції “Вдома”.
Зазначимо, уздовж лінії розмежування є ще 6 контрольно-пропускних пунктів, які представники підконтрольних кремлю адміністрацій блокують. Один з них — “Новотроїцьке” фактично працює лише у понеділок і п’ятницю, коли бойовики розблоковують свій суміжний пост. Ще 5 — це КПВВ “Щастя”, “Золоте”, “Мар’їнка”, “Гнутове” та “Майорське”. Коли відкриють суміжні з ними блокпости — наразі невідомо.
Таку заяву зробив ватажок бойовиків самоназваної “ЛНР” Леонід Пасічник. Крім того, окупанти припинили всі контакти з Києвом у Спільному центрі з контролю за припиненням вогню та відкликали всі гарантії безпеки для виконання робіт на лінії розмежування.
Так намагаються звільнити росіянина Андрія Косяка, якого українські військові затримали за розвідку залишених позицій ЗСУ.
У Луганську заявляють, що офіцера схопили під час узгоджених з ОБСЄ робіт на КПП “Первомайськ — Золоте”. Про це ж говорить і сам бойовик на відео, яке опублікувала Служба безпеки України.
“При мені були тоді каска з символікою СЦКК, бронежилет з символікою СЦКК, нарукавник, а також я здав пістолет Макарова з обоймою, який взяв без відома керівництва, порушивши наші внутрішні правила”, — говорить Андрій Косяк.
https://www.youtube.com/watch?v=nSi7OFQtQjg
Зазначимо, чоловіка затримали, оскільки він був озброєний вогнепальною зброєю та розвідував залишені позиції ЗСУ.
Бойовик порушив домовленості. Він не мав права знаходитися на цій території, та ще й зі зброєю. Його завданням, погодженим у рамках Тристоронньої контактної групи, мало бути розмінування сусідньої ділянки. Там планується відкрити новий пункт пропуску з тимчасово окупованими територіями.
Згодом на телефоні затриманого знайшли відео, на якому він заряджає міномет та обстрілює якісь території. Силовики кажуть, Косяк служив у мінометному взводі та брав активну участь у спротиві силам АТО/ООС на Луганщині. Зокрема, обстрілював з міномета позиції українських військових у Попасній та Золотому. До того ж чоловіка підозрюють в умисному вбивстві у 2010 році.
Нині силовики оголосили йому підозру у створенні воєнізованих або незаконних збройних формувань.
Мешканка Донецька Олена Шелухіна намагалася обміняти окупаційні документи три доби, але марно — черга навіть не думала скорочуватись, а графік приймання, здається, відомий лише працівникам установи.
“Я приїхала, мені сказали: приходьте завтра. Я прийшла завтра — 1 жовтня. І з ранку стою, досі не потрапила туди. Я кажу: я що, винна, що мені 45 років? Чому я маю наново стояти в цьому пеклі? Вони викликають за електронною чергою, хоча в понеділок вони мають викликати за живою чергою. Вони нас взагалі футболять”, — розповідає жінка на відео в одному з телеграм-каналів з окупованої території.
Жінка обурюється, адже без цих папірців бойовики забороняють влаштовуватися на роботу й не дають змогу користуватися соціальними послугами. А за прострочені документи можуть і оштрафувати.
Олена додає, через те, що приймають документи лише у понеділок, процес розтягується на кілька тижнів. І вона така не одна. Перед закритими дверима стоїть черга з розлючених містян. Як і Олена, натовп обурений бюрократичними перепонами.
Дзвінки ж на гарячу лінію теж ні до чого не призводять.
Електронна черга, яка б мала допомогти позбавитись нескінченного очікування, працює у зовсім зворотний бік. А спроба отримати талончик нагадує анекдот.
Мешканець Донецька у коментарі телеканалу бойовиків каже:
“Там черга неймовірна. Ми стоїмо в черзі на 26 лютого 2022 року. В чому затримка, я не можу зрозуміти?”
Проблеми з персональними документами на непідконтрольній території України тягнуться ще з 2016 року. Саме в той час ватажки незаконних збройних формувань повідомили про так звану “паспортизацію”. Очільниця “міграційної служби” бойовиків Світлана Павленко виправдовується: нібито проблеми з документами у мешканців псевдореспублік з’являються через самих людей, що подаються у кілька черг. Також наводять і інші причини, зокрема невідповідність даних або неправильний переклад справжніх українських паспортів російською.
“Навантаження йде дуже велике. Сьогодні до обіду до нас потрапили 32 людини. Навантаження — понад 10 людей на працівника, приймають по 15, по 18”, — визнає Світлана Павленко.
Практично перед самим закриттям так званого “міграційного відділку” в Олени Шелухіної та ще близько 20 містян документи все ж прийняли. Але яким буде наступний понеділок для змушених отримувати паспорти так званої “ДНР”, не можуть сказати навіть представники окупаційної адміністрації.
Додамо, український уряд не визнає та засуджує видачу та отримання документів, які розповсюджує окупаційна влада на тимчасово непідконтрольних територіях. Отримати українські документи можна лише у державних установах.
Установа повідомила про останнє продовження дії платіжних карток внутрішньо переміщених осіб. Після 1 січня соціальні виплати будуть нараховуватись лише тим, хто забрав картку нового зразка на підконтрольній частині України.
До цього головний банк країни вже 4 рази продовжував термін придатності карт через карантин. Але сотні людей з різних причин і досі не забрали свої картки.
За нормами законодавства, якщо документи в банку не підтверджують понад рік, це є підставою для зупинки виплат пенсій Пенсійним фондом.
Спираючись на це, Ощадбанк припинить автоматичне продовження терміну дії платіжних карток переселенців 1 січня 2022 року.
Через такі дії люди на окупованих територіях залишаться все ж без пенсій, каже координаторка адвокатського направлення благодійного Фонду “Восток SOS” Олександра Дворецька.
“Непроходження верифікацій означає призупинення виплат. На сьогоднішній момент в Україні відсутній порядок виплати заборгованості. З моменту відновлення виплат будуть відновлені й виплати пенсійні. Тобто, якщо пенсіонер сьогодні звернеться, а до цього 7 років перебуваючи в окупації він не звертався за пенсійними виплатами — він не зможе отримати виплати, які він не отримував”, — пояснює Олександра Дворецька в етері проєкту Донбас.Реалії.
Додамо, якщо ви отримали SMS від Ощадбанку, то перевипущена карта вже чекає на вас у відділенні. Дата і час, коли її потрібно забрати, вказана в тексті SMS.
Якщо ж ви з якихось причин не можете забрати нову карту, знімати кошти та розраховуватися старою карткою ви зможете тільки до 31 грудня 2021 року (включно).
Пройти ідентифікацію можна спробувати віддалено, в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду. Для цього потрібно мати кваліфікований електронний Дія.Підпис.
Нагадаємо, Дія.Підпис — це електронний підпис, який можна використовувати для підписання документів у застосунку “Дія” та інших електронних сервісах. Отримати його можна віддалено за допомогою мобільного застосунку “Дія”. Проте це можуть зробити лише громадяни України, які отримали ID-картки або біометричні закордонні паспорти.
Так званий “указ” для цього підписав самоназваний ватажок “ДНР” Денис Пушилін. Раніше при ввозі бойовики брали 5%, тепер збиратимуть в 5 разів менше — 1% від вартості.
Крім того, цим так званим “указом” підконтрольні Кремлю адміністрації знизили ціну на ввіз низки інших овочів: з 3-5% до 1% від митної вартості. Це стосується томатів, капусти, моркви, огірків, солодкого перцю, гороху, квасолі, цибулі та часнику.
Таким чином ватажки підконтрольних Кремлю адміністрацій намагаються впоратися з цінами на картоплю.
Нагадаємо, трохи раніше ціни на овочі на тимчасово непідконтрольній території піднялися втричі та становили від 50 до 120 російських рублів за кілограм — це приблизно 44 гривні. Мешканці ОРДО звинувачують в цьому так званих посадовців самоназваної “ДНР”, а ті скидають провину на спекулянтів.