Підтримати
Зображення до посту В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти
Фото: Вільне радіо

В окупованих районах Донецької області з 2023 року ввели ПДВ за російським законодавством. Через це чекали підвищення цін на 20%, однак замість цього деякі продукти тепер коштують на 50% або вдвічі більше. Детальніше про те, що відбувається з цінами в окупації читайте в матеріалі. 

 

Чому піднялись ціни на окупованій Донеччині

В окупованих районах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей з 1 січня 2023 окупанти ввели російські правила оподаткування. Країна-агресорка встановила, що відтепер податковий режим та патентна система тут працюватиме за їхнім законодавством.

За даними окупантів з т.з. “ДНР”, очікувалось, що спрощене оподаткування буде сягати 3-7%. Ставку ПДВ окупанти обіцяли різну.

“Передбачено різні ставки ПДВ. Реалізація продуктів оподатковується за ставкою 10%, а ставка 0% застосовується щодо укладених бізнесом договорів щодо реалізації товарів, робіт, послуг у регіоні за умови, якщо їхнє постачання було до 31 грудня 2022 року, а оплата — до 25 січня 2023 року”,казав т.з. “голова уряду ДНР” Віталій Хоценко.

Ще однією причиною подорожчання називають перевантаженість пункту пропуску на кордоні з Росією.

“В одну та іншу сторону стоять черги по 3 кілометри з далекобійників. Плюс ще везуть дуже здалека, наприклад з Саратова”, — каже в коментарі Вільному радіо донеччанин Антон.

Повне ім’я мешканця Донецька ми не вказуємо задля безпеки спікера. 

Проблеми з КПП визнають і ватажки окупантів. Вони стверджують, що черги утворюються начебто через вантажівки, які везуть будівельні матеріали. Це зрештою впливає на вартість продуктів для мешканців окупованої частини Донецької області.

“Ціна на перевезення до нашого регіону по суті у 2-2,5 рази вища, ніж у будь-який інший сусідній регіон”, — пояснює ватажок донецьких бойовиків Денис Пушилін.

Місцевий житель Антон, який працює в продовольчій мережі, додає ще одну причину подорожчання продуктів.

“Мережі накупили на Новий рік багато продукції, бо очікували дуже високий попит на свята, але його не сталось. Тепер накопичені запаси зберігаються на складах та псуються. В нас нема такого, щоб продукти, які скоро зіпсуються терміново виставляли з високими знижками, щоб хоча б повернути собівартість”, — пояснює Антон.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 1
Фото: Вільне радіо

Товари, які все ж зіпсувались, мережі магазинів утилізують своїм коштом.

“Викликають машину постачальника, вона забирає зіпсовані продукти та розвантажує на складі. Потім викликають ще одну машину, вона вже відвозить на утилізацію за яку також треба заплатити”, — додає донеччанин.

7 лютого ставленик Кремля на окупованій Донеччині Денис Пушилін в ефірі російського телебачення сказав, що російські мережі магазинів не прийшли до них навіть після анексії.

“Є об’єктивні та суб’єктивні причини, чому вони не заходять. Я вам їх краще поза ефіром розповім”, — ухилився від відповіді ватажок бойовиків.

Відео пропагандистів

“Ціни  на деякі товари зросли у два рази”

Окупаційні ЗМІ в січні 2023 року провели свій облік цін у різних магазинах. Оцінили на прикладі “борщового кошика”.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 2
Скріншот цін з окупаційних джерел

Різниця цін в магазинах коливається від 4 до 16%. Пропагандисти стверджують, що ціни начебто зростають повільно, піднімаючись до рівня Ростовської області.

Але це спростовує на власному досвіді донеччанин Антон.

“Нещодавно я їздив у Ростов та за 60 рублів купляв булочку з листкового тіста та маленький пакетик соку. В нас така сама булочка та сік будуть коштувати 80-90 рублів. При цьому варто розуміти, що булочки випікають місцеві пекарні, їх не завозять. І з чого такі ціни, цікаво?”, — питає Антон.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 3
Фото: Вільне радіо

Таким чином, окупанти прогнозували подорожчання максимум на 20%, а насправді вийшло на 40, 80 та навіть 200%.

“Наші магазини нехтують цими 20% відсотками ПДВ та піднімають ціни як хочуть. В нас був мем, що ковбаса, яка коштувала півтори тисячі, тепер коштує 3 тисячі рублів. Після перевірок магазинів з боку окупантів вона подешевшала на 200 рублів всього”, — сміється Антон.

Зазначимо, що йдеться про якісну ковбасу. Найдешевші варіанти у тих магазинах, де проводяться перевірки, можна купити за 200-500 рублів.  

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 4
Фото: Вільне радіо

“Хліб коштував 15 рублів, тепер 25-30. Пепсі коштувала близько 100 рублів, а зараз 140 рублів. До Нового Року найкрутіший у місті торт з ананасами коштував 700 рублів, середній коштував близько 400 рублів. Зараз найгірший торт коштує 700 рублів. Кава у кав’ярнях коштувала 80-90 рублів, а зараз 150-200 рублів. Цигарки “Річмонд” коштували 120-130 рублів, а зараз 200. Пиво, яке я завжди полюбляв брати, до Нового року коштувало 70 рублів, а тепер 110. Коротше подорожчало все. Питання: з чого така ціна і де ті 20%?”, — обурюється донеччанин.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 5
Фото: Вільне радіо

Ціни на яблука на окупованій частині Донеччини щонайменше вдвічі вищі, ніж на підконтрольній території Україні, та сягають 60-70 російських рублів. В Україні  кілограм яблук можна купити до 20 гривень.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 6
Скріншот відео: Telegram/ЧП Донецк

Що роблять окупанти для зниження цін на продукти

1 грудня 2022 року ватажок окупованої частини Донеччини обіцяв, що у 2023 році вони будуть регулювати ціни на продукти.

“Зараз опрацьовуємо [заходи], щоб з 1 січня повною мірою ці питання були закриті і ціни були не вищими, ніж у сусідній Ростовській області. Це цілий комплекс заходів”, — казав Денис Пушилін.

Місцеві жителі скаржились ще в грудні на ціни і ватажок бойовиків запевняв, що вони розпочали “низьку кримінальних справ” та не чесних підприємців притягують до адміністративної відповідальності.

Однак це не зупинило зростання цін. Тоді окупанти вирішили відкрити два нових КПП між окупованою частиною Донецької області та Росією.

“[КПП] “Успенку” плануємо розширювати практично вдвічі за рахунок старого терміналу. Щодо пішохідного переходу — там плануємо поставити термінал для сканера, щоб люди могли швидко проходити. Плюс ще між Новоазовськом і “Успенкою” плануємо [відкрити] два нових КПП з підведенням дороги”, — сказав ставленик Кремля Денис Пушилін.

З іншими регіонами Росії підконтрольні Кремлю адміністрації також домовились про оптове постачання продуктів.

“За сприяння Мінпромторгу Росії нам вдалося домовитися про налагодження оптового постачання з інших регіонів Росії. Це дозволить нашим торговим мережам закуповувати практично за собівартістю ті товари, ціна на які у нас дуже відрізняється”,стверджував т.з. “перший заступник Голови Уряду ДНР” Рустам Мінгазов.

Крім цього загарбники сподіваються знизити ціни на продукти звозячи більше продуктів з інших захоплених територій України.

“Уряд готує перелік практичних заходів, що сприяють стримуванню цін, серед яких збільшення товарообігу з Херсонською областю, заходи підтримки підприємств агропрому”, —  написав ватажок тимчасово окупованої Донеччини.

Для того, щоб активніше реагувати на завищені ціни, загарбники залучили своїх ставлеників у містах та районах до т.з. “Міжвідомчого штабу у сфері ціноутворення”. Зокрема, т.з. “перший заступник голови Уряду ДНР” Рустам Мінгазов проводить показові рейди для пропагандистських ЗМІ. На відео нижче видно ціни в магазинах Маріуполя.

Відео: Telegram/ЧП Донецк

“Цей чоловік начебто моніторить ціни, але насправді це виглядає як показова вистава. Тому що він не ходить у найпопулярніші супермаркети, як “Перший республіканський”, де всі скупляються. Замість цього він відвідує гіпермаркети, які можна перераховувати на пальцях однієї руки на весь Донецьк і куди ходить дуже мало людей, але там дійсно ціни менші. Наприклад магазин “Манна”, який є на відео не можуть відвідати 70% донеччан, бо він всього один та знаходиться на околиці міста. Зате до нього 4 рази на тиждень можуть прийти з перевіркою”, — каже донеччанин Антон.

Такі супермаркети як “Перший республіканський”, яких, за підрахунками співрозмовника, близько 90 тільки в Донецьку ніхто не перевіряє.

30 січня Денис Пушилін відзвітував, що їм начебто вдалося знизити ціни в магазинах на деякі продукти, які мають найбільший попит. Однак вже 4 лютого ватажок донецьких бойовиків сам переконався, що “ціни залишають бажати кращого”.

“Відбулася відверта розмова з керівниками підприємств — виробників продуктів харчування, а також великих торгових мереж ДНР та ЛНР. Перелік проблем у кожного з них чималий, насамперед це кадровий голод. Є проблеми з логістикою, зараз припинено пільгове кредитування. Багато питань, пов’язаних із перехідним періодом, особливо це стосується оподаткування”, каже Денис Пушилін.

За словами місцевого жителя, станом на початок лютого, розмови не подіяли.

“Я дуже відчув на собі ці подорожчання, оскільки як мінімум перестав купляти собі перекус на роботі за 70 рублів: булочка з соком. Тепер тільки обідаю тим, що беру з собою та іноді відмовляю собі в чомусь. Цікава ситуація  в тому, що мої друзі мешкають в Харцизьку і там ціни чомусь ще дорожчі, ніж у Донецьку, оскільки там ніхто ніяких перевірок не проводить. Наприклад якась найдешевша ковбаса в нас може коштувати 120 рублів, у Харцизьку в магазинах “Обжора” вона коштуватиме близько 300 рублів”, — підсумовує донеччанин.

В Донецьку стало більше товарів арабського виробництва

В т.з. “ДНР” через санкції проти Росії почали з’являтись товари, які вони не виробляють на своїй території та вимушені тепер завозити з арабських країн. Наприклад, серед засобів гігієни донеччани помічають більше товарів виробництва Туреччини.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 7
Фото: Вільне радіо

“В нас з’явились товари з Ірану. За 8 років окупації Донецька всі бачили, як “Макдональс” став “ДонМаком”. Однак тепер ми відчуваємо ще більше санкцій. Нам завозять товари арабського виробництва. На полицях магазинів тепер легко побачити “Колу”, “Спрайт” чи інші напої з Ірану”, — ділиться місцевий Антон.

В т.з. “ДНР” подорожчали продукти: чому це сталось та чи борються з цим окупанти 8
Фото: Вільне радіо

Втім таких товарів на полицях донецьких магазинів близько 10-15%. В більшості обирати доводиться серед продукції російського та білоруського виробництва.

Нагадаємо, Антон розповідав нам як зростав під впливом російської пропаганди, та з часом побачив, що життя у Донецьку з року в рік стає гіршим. Він розповів про сьогодення окупованого міста: як поранені загарбники їздять в лікарню в одних автобусах з місцевими, ППО без упину літає над головами людей, а крадені автівки горять від обстрілів.

Читайте також:


Завантажити ще...