Відповідні дані зібрала ініціатива “Трибунал для Путіна”, учасники якої документують воєнні злочини російських окупантів.

 

Про це йдеться у звіті від ініціативи “Трибунал для Путіна”, презентованому 30 липня.

Учасники української ініціативи “Трибунал для Путіна” змогли ідентифікувати 5340 жертв насильницьких зникнень в Україні, ймовірно, викрадених російськими загарбниками на окупованих територіях. Цю інформацію вже передали до Робочої групи ООН з насильницьких зникнень, а 6 місяців тому — до Міжнародного кримінального суду.

“Ці документи містять інформацію про конкретні насильницькі зникнення. Ми зібрали найбільш підтверджені випадки, щоб продемонструвати сценарій поведінки Росії на окупованих територіях”, — сказала правозахисниця та виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

У переданих документах йдеться про зникнення виключно цивільних людей. Найбільше таких випадків правозахисникам вдалося зафіксувати після деокупації правобережжя Херсонщини, однак “Трибунал для Путіна” попередив, що дані стосовно зникнень на Донеччині та Луганщині не є повними, адже там знаходиться окупаційна армія. Повноцінно документувати зникнення на Донбасі можна буде лиш після звільнення тимчасово окупованих частин цих регіонів.

Зібрана правниками інформація, додали в “Трибуналі для Путіна”, допоможе МКС у співпраці з українськими правоохоронцями оголосити ордери на арешт російських посадовців, які, ймовірно, відповідальні за викрадення українців.

За словами адвокатки Ганни Овдієнко, на тимчасово окупованих територіях здійснюється систематичне переслідування не лише людей, які служили в Силах оборони України або були на державній службі, але й тих, хто просто має проукраїнську позицію.

“Дослідження свідчить, що Росія систематично вчиняє однакові за сценарієм насильницькі зникнення, є певна схема… Росія, коли вторглася на територію України, уже мала списки людей, які надалі зазнали насильницького зникнення. Як правило, це громадські активісти, правоохоронці, військовослужбовці, члени політичних партій, журналісти, правозахисники та інші люди, які могли чинити активний фізичний та інтелектуальний спротив Росії. Після арештів і зникнення цих людей настала друга хвиля зникнень, коли жертвами ставали ті, на кого вказали колабораціоністи”, — розповіла Ганна Овдієнко.

Ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) заснована Центром громадянських свобод, Харківською правозахисною групою та Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Нагадаємо, активісти просять підтримати петицію щодо дозволу листуватися для полонених та заручників Росії. Для цього потрібно підписати петицію. Журналісти Вільного радіо розповіли, як це зробити.


Завантажити ще...