Підтримати
Зображення до посту “В Україні корупція зросла за рік на 500% , а допомога США майже не доходить”: правда чи вигадка від росіян (розбір)
Фото: Depositphotos

Днями російські пропагандисти поширили інформацію про нібито велику кількість випадків корупції в Україні, через які “80% фінансової допомоги США розкрадається”. Посилаються в публікаціях на слова американського політика. Розбираємось, що про це відомо.

На одному з російських ресурсів публікували новину з “кричущим” заголовком про “безліч фактів корупції української влади”, які нібито зафіксували США. 

“З допомоги, що виділяється Україні, безпосередньо до Києва доходить лише 20% від усієї суми. У Вашингтоні наголосили, що кількість фактів крадіжок та корупції в Україні за останній рік зросла більш ніж на 500%, що ставить під сумнів доцільність виділення нових коштів, які все одно не змінять ситуацію на фронті”, — пишуть автори публікації. 

Російський ЗМІ про корупцію в Україні
Публікація в телеграм-каналі російського ЗМІ. Скриншот: Вільне радіо

 

Росіяни вигадали слова американського політика для своєї пропаганди

В матеріалі посилають на слова члена палати представників Конгресу США Майкла Маккола. Нібито саме він й повідомив про “корупційну діяльність” української влади. 

Американський посадовець й справді у своєму виступі 29 березня говорив про підзвітність й прозорість підтримки України, яку надають Сполучені Штати. Щоправда, російські пропагандисти викривили його слова, а деякі речення взагалі вигадали. 

Майкл Маккол
Виступ Майкла Маккола. Фото: Committee on Foreign Affairs

 

Заява про те, що США начебто фіксують “величезну кількість фактів корупції та крадіжок в Україні” — вигадка, яка суперечить висновку американського комітету.

Під час слухань у комітеті із закордонних справ Палати представників  опитали генеральних інспекторів Державного департаменту США та Міністерства оборони США. Тоді вони заявили: “доказів того, що підтримка Україні використовувалася не за призначенням, немає”.

Слова ж про “лише 20% фінансування, яке йде безпосередньо українському уряду у вигляді прямої бюджетної допомоги” російські журналістки перефразували, зробивши необхідний їм висновок.  

Йдеться про те, що пакетна допомога США включає не лише пряму фінансову допомогу уряду України. 

Зі 113 мільярдів доларів, приблизно 60% йдуть американським військовим, американським робітникам та на модернізацію американських запасів. Насправді лише 20% фінансування йде безпосередньо українському уряду у вигляді прямої бюджетної допомоги”, — заявив під час виступу Маккол. 

Кошти США направляють також “на підтримку глобальної демократії після неспровокованого нападу Росії на Україну”, зокрема: 

  • на гуманітарні цілі в Україні та країнах, які приймають українських біженців;
  • компенсацію Армії США за зброю, яку вона передасть Україні; 
  • підтримку військ США, розміщених у Європі; 
  • засоби для прийому українських біженців до США; 
  • фінансування підготовки до подолання наслідків можливих ядерних інцидентів.

Тобто у виступі не йшлося про 80%, які “розкрадає українське керівництво”, як пишуть російські ЗМІ. Ці кошти йдуть на інші цілі, пов’язані з війною в Україні.

Міжнародна організація зафіксувала зменшення рівня корупції в Україні

За минулий рік Україна отримала 33 бали зі 100 в рейтингу Індексу сприйняття корупції.  Такі дані подає міжнародна аналітична організація Transparency International. 

У рейтингу Україна посіла 116 місце зі 180 країни, а рівень боротьби з корупцією навіть зріс на один бал. 

“Набрані 33 бали у 2022 році — це найвищий показник нашої країни з часу запуску оновленої методології СРІ. Таким чином за останні 10 років показник України зріс на 8 балів. Попри російське вторгнення, наша країна показала, що її прогрес в боротьбі з корупцією — це сталий процес, який продовжується навіть у найскладніший період існування держави”, — йдеться у повідомленні української філії організації Transparency International Ukraine.

Рейтинг корупції
Інфографіка балів рейтингу Transparency International Ukraine

 

На початку року організація надала українській владі п’ять рекомендацій для боротьби з корупцією. Чотири з них виконали частково, а одну — не була виконана зовсім.

Зауважимо, корупційні скандали, зокрема із закупівлями Міноборони, цьогоріч не брали до уваги. Дослідники організації вивчатимуть їх вже для складання рейтингу за 2023 рік. 

Нагадаємо, на початку квітня росіяни писали про те, що начебто в Торському Лиманської громади озброєні люди насильно вивезли двох дітей від батька, а його самого вбили. Ми пояснили як з’явилася така теза.


Завантажити ще...