Підтримайте Вільне!
ПідтримайтеДо парламенту у понеділок, 26 травня, подали законопроєкт №13314, який пропонує змінити механізм відповідальності для водіїв за перевищення швидкості. Серед ключових змін, описаних в ініціативі, — запровадження “ступенів відповідальності”, тобто збільшення розміру штрафу залежно від того, наскільки великим було перевищення.
Про це повідомили в неурядовій організації “Кампанія “За безпечні дороги””. Текст законопроєкту доступний в його офіційній картці на сайті Верховної Ради.
Так, станом на 27 травня 2025 року в Україні штрафують за перевищення швидкості на понад 20 км/год на 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (НМДГ) (це 340 гривень станом на 2025 рік), а за перевищення на понад 50 км/год — на 100 НМДГ (1700 грн)
Законопроєкт пропонує запровадити градацію штрафів:
Таким чином, ініціатива зменшує нижню межу, коли наступає відповідальність за перевищення, з 20 км/год до 10 км/год.
Окрім цього, у чинному законодавстві дозволено звільняти водіїв від відповідальності та відпускати з усним попередженням, якщо перевищення було до 50 км/год. Законопроєкт пропонує заборонити відпускати порушників швидкісного режиму лише з попередженням.
Ініціатива пропонує зменшити навантаження на суди. Наразі вони розглядають справи про перевищення понад 50 км/год, а законопроєкт пропонує залишити для судів лише ті перевищення, які створили аварійну обставину на дорозі. Решта випадків — компетенція поліції.
Ще одна запропонована зміна стосується людини, яку каратимуть за перевищення. Так, якщо камера зафіксувала перевищення, то наразі відповідальність несе власник автомобіля, або ж людина, яка ввезла іноземну автівку без реєстрації до України.
Водій, який безпосередньо порушував швидкісний режим, не ніс відповідальності, якщо його не вдалося встановити. Законопроєкт пропонує переносити відповідальність на водія, якщо його особу вдалося встановити.
“Наше завдання – не покарати водіїв, а змусити їх замислитися над безпекою. Безпечна швидкість рятує життя. І зміна ставлення до цього починається з чіткого, справедливого та адекватного закону”, — додав автор законопроєкту нардеп Володимир Крейденко.
Нагадаємо, пацієнтська спільнота представила законопроєкт, яким пропонує розв’язати проблему дефіциту ліків у 2025-му. Вони хочуть, аби уряд дофінансував держзакупівлі препаратів на 8 мільярдів гривень — до вже виділених 11,8 мільярда.