Підтримати
В Україні вшановують пам’ять загиблих кіборгів
Фото з відкритих джерел

16 січня 2015 року впали стіни Донецького аеропорту. В цей день прийняли рішення про відведення українських військових з об’єкта. Кіборги захищали ДАП 242 дні. За час оборони 200 українських бійців загинули, ще півтисячі були поранені.

 

Бої за встановлення контролю над міжнародним аеропортом стратегічного значення між українськими силовиками і незаконними збройними формуваннями тривали з 26 травня 2014 року до 21 січня 2015 року. У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку “Дніпро-1”, військовослужбовці Добровольчого українського корпусу та багато інших. Бойовики обстрілювали аеропорт з артилерії, градів, мінометів і танків.

В Україні вшановують пам’ять загиблих кіборгів (ФОТО) 1

Кіборгами нескорених українців назвали навіть терористи: тільки роботи здатні вистояти в таких умовах.

З 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 кіборгів. 21 січня командування прийняло рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу через руйнування об’єкту сил АТО. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 військових.

Незадовго після відходу військових у мережі з’явилося відео останнього бою українських кіборгів в ДАП, ще до підриву будівлі терміналу. Українські воїни, які зосередилися на останньому майданчику оборони, виконують перед смертельним боєм Гімн України. Навіть усвідомлюючи те, що для кожного з них цей бій може стати останнім, військові не випускали зброї з рук.

Але є і ті, хто пройшов те пекло, й залишився живим.

З ними спілкувались, наприклад, журналісти видання “Апостроф”. Одним з нескорених оборонців ДАПу є Віталій Горкун. В 2015 році він воював у складі 79-ї аеромобільної бригади. 25 вересня 2014 року поїхав у відпустку, а вже наступного дня, 26 вересня, в день народження Віталія, йому зателефонував командир і сказав, що відпустка закінчується, тому що вони будуть заходити в ДАП. Сьогодні Віталій Горкун очолює патрульну поліцію Маріуполя.

Доброволець Олексій Соколовський воював за батальйон “Донбас” з самого початку АТО на сході. Значну частину часу до січня 2015-го він провів на полігоні в населеному пункті Черкаське, а з 5 листопада 2014 року підписав контракт з ЗСУ і пішов служити у складі 93-ї окремої механізованої бригади. Але у першому ж бою він отримав мінно-осколкове поранення. Лікарі відмовилися від спроб відновити гомілковостопний суглоб і повністю його видалили. Майже півроку Соколовський перебував у лікарні, але про те, що пішов добровольцем — не шкодує.

Серед останніх уцілілих кіборгів Донецького аеропорту був і Євген Ковтун. Він служив в 93-ї омбр ВСУ коригувальником артилерійського вогню, був в ДАПі з 6 по 20 січня 2015 року. Після підриву перекриттів нового терміналу Євген опинився під завалами, але його змогли дістати товариші. В ніч на 21 січня з групою залишив знищений термінал. Для лікування від отриманих поранень і контузій знадобився майже рік. Але відновитися повністю навіть станом на сьогодні військовослужбовець не зміг.

Про кіборгів зняли художній фільм, який вийшов в 2017 році. Стрічка стала символом героїзму для всіх українців. Фільм став абсолютним українським рекордсменом вітчизняного кінематографу за весь період незалежності України. Так, за два місяці прокату “Кіборги” подивилися більше 310 тисяч глядачів, сума зборів становить понад 22,5 млн гривень.

Цікаво, що серед акторів був і справжній кіборг, який пройшов бої за аеропорт — кіборг “Богема”, Андрій Шараскін.

[Modula id=’44’]

Завантажити ще...