Олена Хоменко до великої війни працювала секретарем Краснополянської сільради на Донеччині. Коли село зайняли російські військові, Хоменко стала виконувачкою обов’язків голови окупованої сільради й систематично фігурує на кадрах поруч із представниками російської влади. Суд вирішив, що слідчі зібрали достатньо доказів провини Олени Хоменко у колабораціонізмі, тож їй заочно присудили тюремний термін.
Вирок Олені Хоменко 18 липня цього року виніс Великоновосілківський райсуд Донецької області.
На сайті НАЗК є декларація Олени Хоменко за 2019 рік, де зазначено, що вона працювала секретарем Краснополянської сільської ради.
Пізніше, як розповіли кілька свідків на суді, Хоменко стала директоркою місцевої школи. Цю посаду вона обіймала до захоплення Красної Поляни військами країни-агресорки.
Як йдеться у вироці суду, після початку широкомасштабного російського вторгнення (зокрема, у липні 2022-го) Олена Хоменко погодилася співпрацювати з окупаційною адміністрацією. Слідчі кажуть: її призначили “виконувачкою обов’язків голови Краснополянської сільради”.
У липні 2022-го на одному з телеграм-каналів з’явилося фото, на якому фігурантка виголошує вітальну промову до випускників місцевої школи. Зі сцени, яку прикрасили прапорами Росії й т.з. “ДНР”, їм вручали “документи про освіту”. Ця публікація стала одним із доказів у справі.
У серпні 2022-го Олена Хоменко як “в.о. голови сільради” давала коментар одному з російських ресурсів, де нарікала на пошкодження будівлі місцевої школи через бойові дії.
“Уже приїжджали фахівці, оглядали, робили кошторис. Не за горами 1 вересня, хочеться, щоб діти сіли за парти вчасно”, — каже російською Олена Хоменко.
Також Хоменко фігурувала на відео поруч із людьми, що одягнені у військову форму російського зразка, носять георгіївські стрічки й мають шеврони з прапорами Росії та “ДНР”. Вірогідно, його зняли невдовзі після окупації Красної Поляни, адже окупанти розповідають місцевим жителям про те, що “через кілька місяців ми будемо у складі РФ”. Хоменко при цьому стоїть поруч з одним із російських військових, а коли їй дають слово, каже російською: “Так завжди було в Красній Поляні: якщо щось відбувається, то у нас підіймаються і працюють”.
На суді заслухали й кількох свідків, які підтвердили роботу Хоменко на окупаційну адміністрацію. Один із них зауважував, що впізнав Хоменко на відео та фото, де вона влаштовувала збори на “референдум” щодо приєднання частини Донеччини до РФ та роздавала гумдопомогу.
Ще один зі свідків особисто бачив, як Хоменко спілкувалася з представниками окупаційної адміністрації та займалася видачею гуманітарної допомоги, коли приїжджав у Красну Поляну в серпні 2022-го (тобто тоді, коли вона була вже окупованою).
Оскільки фігурантка нині мешкає на тимчасово окупованій території й проігнорувала виклики до суду, цю справу слухали без її участі, тобто заочно. Інтереси жінки представляв адвокат, якого їй надала держава. Він брав участь у дослідженні доказів та виступав у судових дебатах. Крім того, захисник не заперечував щодо визнання усіх доказів сторони обвинувачення допустимими.
Великоновосілківський райсуд Донецької області визнав Олену Хоменко винною у порушенні ст.111-1 Кримінального кодексу України “Колабораційна діяльність” та присудив їй 10 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Крім того, впродовж 15 років жінка не зможе обіймати посади в українських держустановах. Відбувати покарання Хоменко почне, коли її затримають правоохоронці.
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.
Нагадаємо, раніше 15 років позбавлення волі присудили Руслану Чупріні зі Жданівки, який виїхав до Росії й пішов в армію країни-агресорки за повісткою. У грудні 2023-го чоловік потрапив у полон ЗСУ біля Вербового на Донеччині.