Підтримати
В Україні затвердили механізм дистанційного обстеження житла у зоні активних боїв: як він працюватиме
Знищена домівка. Ілюстративне фото: Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

Підтримати

Комісії зможуть дистанційно обстежувати зруйноване житло на територіях активних бойових дій. Цю постанову 7 липня затвердили у Кабміні. Хто відповідатиме за створення комісій та якими методами вони керуватимуть — розповідаємо далі. 

Про ініціативу повідомили у Мінрозвитку громад. 

Там розповіли, що дистанційне обстеження проводитимуть комісії, які створять органи місцевого самоврядування або ж обласна влада. У своїй роботі комісії керуватимуться такими методами спостереження:

  • супутникові знімки;
  •  матеріали, отримані за допомогою зйомки з БПЛА; 
  •  фото та відео, зняті на мобільний телефон власником житла.

“У багатьох регіонах через постійні обстріли комісії просто не можуть виїхати на місце, щоб обстежити пошкодження. Ми запускаємо механізм, який дає змогу отримати компенсацію за зруйноване житло без ризику для житт”, — кажуть у відомстві.

Водночас до знімків, які підготують заявники, ставлять певні вимоги:

  • фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів; 
  • файл має містити дату та час зйомки, геолокацію;
  • має бути зафіксована земельна ділянка, на якій розташована зруйнована оселя; 
  • загальний і ще мінімум 3 різні ракурси житла, які підтверджують факт знищення; 
  • на знімках мають бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції, зокрема несучі стіни, перекриття, дах; 
  • світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об’єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.

За потреби можна подавати додаткові підтвердження — акти ДСНС, поліції або ж свідчення очевидців. Якщо матеріалів достатньо, комісія складає акт дистанційного обстеження та вносить його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. 

Це, зі слів відомства, відкриє  шлях до отримання житлового сертифіката — документа, який дозволить придбати нове помешкання у більш безпечному регіоні. 

Механізм дистанційного обстеження — частина системної цифровізації процесу фіксації збитків від війни, кажуть у Мінрозвитку. На першому етапі він діятиме у громадах, де тривають бойові дії (на липень 2025-го у Донецькій області таких 17). Ініціативу планують масштабувати на інші території, зокрема тимчасово окуповані. 

Нагадаємо, уряд та Світовий банк ведуть перемовини про запровадження нової програми житлової підтримки українських переселенців. Людям, житло яких залишилося в окупації, планують почати виділяти ваучери, які можна витратити на нове житло.

Раніше Вільне Радіо писало, що уряд працює над новою програмою підтримки переселенців, який поки має умовну назву “Пакет ВПО”. Він повинен об’єднати різні види допомоги для переселенців.

Також Україна та Банк розвитку Ради Європи підписали рамкову Угоду про позику в 50 мільйонів євро на пільгове кредитування житла для переселенців. Уряд взяв гроші в борг для того, аби й надалі фінансувати проєкт “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”.


Завантажити ще...