Підтримати
Зображення до посту Вакцинація від СOVID-19 в Україні у питаннях та відповідях
Фото: з відкритих джерел

Чи треба платити за вакцину? Хто може змусити мене вакцинуватися? Чи потрібно носити маску після вакцинації? А дітям варто робити таке щеплення? Відповідь на ці та ще майже три десятки питань читайте далі. 


Відповіді на найрозповсюдженіші питання щодо вакцинації
оприлюднили на сайті Донецької ОДА. 

Коли почнуть вакцинувати українців? 

Орієнтовний початок вакцинації — лютий 2021 року. Це поетапний процес, оскільки спочатку щеплення отримають працівники системи охорони здоров’я, які лікують від COVID-19. До того ж у пріоритеті всі, хто працює у сфері безпеки і життєдіяльності держави.

Вакцинація від СOVID-19 в Україні у питаннях та відповідях 1
Інфографіка: Центр громадського здоров’я

Які є етапи вакцинації в Україні? 

Згідно з планами Міністерства охорони здоров’я України щодо вакцинації від COVID-19 визначені такі етапи:

  1. Вакцинація людей з найвищими шансами заразитися та тих, хто бореться з пандемією. Планують прищепити близько 367 тисяч українців. Працюватимуть мобільні бригади.
  2. Вакцинація людей з найвищими шансами заразитися та тих, хто надає медичні послуги. Планують прищепити близько 2,5 мільйонів українців. Вакцинуватимуть мобільні бригади, а також у закладах первинної медичної допомоги.
  3. Вакцинація людей з найвищими шансами заразитися та тих, які працюють у сфері безпеки та підтримання функцій держави. Планують прищепити близько 7,2 мільйона українців. Вакцинуватимуть мобільні бригади, а також у закладах первинної медичної допомоги.
  4. Фактично продовження 3 етапу, планують прищепити близько 11 мільйонів українців. Вакцинуватимуть мобільні бригади, а також у закладах первинної медичної допомоги.       
  5. Наступний етап проведуть, якщо вистачить вакцини та буде відповідне забезпечення.  Планують вакцинувати усіх повнолітніх українців. Орієнтовно ще 13 мільйонів людей. 

Вакцинацію проводитимуть у два так званих раунди, адже кожній людині треба отримати дві дози вакцини. Кожен раунд триватиме 20-25 днів. 

Кого будуть вакцинувати якнайперше? 

У першій хвилі вакцинації будуть використовувати вакцини Pfizer/BioNTech. Зважаючи на те, що поставки вакцин для цього етапу обмежені (очікувана кількість – 117 000 доз для 58 500 людей), її отримають медичні працівники, які надають допомогу хворим на COVID-19 (як на базі стаціонарів, так і в екстреній медичній допомозі тощо). А також люди, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо), та військовослужбовці зі складу сил ООС. 

Як буде організований процес вакцинації?

Передбачено два варіанти:

  • Вакцинація мобільними бригадами з імунізації, тобто у виїзному режимі. Планується, що вистачить до 600 мобільних бригад з вакцинації.
  • Вакцинація на базі пунктів щеплень. Розрахунково, для здійснення вакцинації від COVID-19 на базі закладів охорони здоров’я буде потрібно додатково задіяти до 4 300 пунктів щеплень. 

Громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, зможуть зробити щеплення в  пунктах щеплень на підконтрольних територіях.

Скільки в Україні є мобільних бригад з імунізації та хто в них входить?

Зараз в Україні визначено 347 мобільних бригад, чого достатньо для вакцинації на етапах 1 та 2. Загалом у роботі мобільних бригад буде задіяно принаймні 2500 фахівців. В кожній: 2 лікарі, 2 медсестри та водій. 

Чи проходять належну підготовку медичні працівники, які будуть задіяні в процесі вакцинації від COVID-19? 

З 5 лютого 2021 року розпочинаються тренінги для регіональних координаторів вакцинації від COVID-19.

Хто регулює розподіл вакцини по регіонах?  

Розподіл відбувається відповідно до наказу МОЗ України на 25 обласних центрів. За наказом МОЗ обласні центри готують відповідні регіональні накази для розподілу на районний рівень.

Як зберігатимуться вакцини? 

Вакцини виробництва Pfizer/BioNTech зберігають при температурі від -80 до -60 градусів за Цельсієм. За тендером оберуть приватну логістичну компанію, яка має досвід та може забезпечити виконання цих вимог. Вакцини розвозитимуть раз на тиждень. У регіонах їх зберігатимуть в обласних центрах на 25 складах з температурним режимом від +2 до +8. Протягом 5 днів при такій температурі  вакцини мають бути використані. 

Вакцини які зберігаються при температурі -20°C зможе зберігати та перевозити ДП “Укрвакцина”. Орієнтовно до 3 мільйонів доз. Також держпідприємство може зберігати одночасно 30 мільйонів доз вакцин, які потребують від +2 до +8 градусів. Такі зможуть зберігати і на рівні районів. 

Якщо я не потрапив/ла у пріоритетну групу вакцинації, коли я отримаю вакцину? 

Точні дати невідомі. Українці не з пріоритетних груп отримають вакцину, якщо держава зможе придбати достатню кількість. 

Чи вакцинують приватні медичні заклади? Чи можу я купити вакцину в приватній клініці? 

Станом на лютий 2021 року в приватних медичних закладах не вакцинують від коронавірусної хвороби. Відповідно купити вакцину самостійно неможливо. Очікується, що вакцини на комерційному ринку можуть з’явитись у другій половині 2021 року. 

Якщо я перехворів/ла на COVID-19, чи потрібно мені вакцинуватися? 

Є такі рекомендації Національної технічної групи експертів з імунізації:

  • вакцинацію людей з підтвердженим COVID-19 відкласти на 6 місяців від часу хвороби;
  • якщо ви у пріоритетній групі, за бажанням можна не чекати 6 місяців, бо є ризик повторно заразитися.

Чи вакцинують мене, якщо я в пріоритетній групі, але пропустив свою чергу зробити щеплення?

Так. Питання вакцинації в такому випадку вирішуватиметься із сімейним лікарем та із медичним персоналом, який робить щеплення. 

 Чи будуть видавати “паспорти вакцинації”? Що вони мені дадуть? 

Поки що видача  “паспортів вакцинації” не передбачена. Водночас, коли з’являться міжнародно узгоджені вимоги щодо подібних “паспортів”, Україна зможе розробити та впровадити їх — як у цифровому, так і у друкованому вигляді. Після вакцинації буде видаватись довідка про проведення щеплення від COVID-19. Міжнародні медико-санітарні правила дають змогу видавати таке свідоцтво, тільки якщо вакцина схвалена до використання ВООЗ.

Чи можуть мене змусити вакцинуватися?  

Ні, вакцинація від COVID-19 є добровільною. Але Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують зробити щеплення для того, щоб захистити своє життя та здоров’я, а також ваших близьких, які можуть бути у групі ризику.

Яким чином я можу захиститися від COVID-19, поки я не зможу отримати вакцину? 

Треба дотримуватися рекомендацій МОЗ: часто мити руки, носити маску, уникати великих скупчень людей, дотримуватися дистанції та не затягувати зі зверненням по медичну допомогу.

Коли в українців з’явиться колективний імунітет від COVID-19?

Дослідження щодо колективного імунітету від COVID-19 тривають у всьому світі, але фінальних результатів поки немає.

Чи потрібно мені носити маску і уникати близького контакту з іншими, якщо мені ввели дві дози вакцини? 

Так. Ще недостатньо вивчено, чи здатна вакцина від COVID-19 захистити від передачі вірусу між людьми. Тому рекомендовано дотримуватись усіх правил респіраторної гігієни, носити маску і дотримуватись соціальної дистанції навіть після вакцинації. 

Докладніше про вакцини 

Скільки доз вакцини потрібно отримати?

З тих вакцин, які зараз знаходяться на ІІІ стадії клінічних випробувань, всі вакцини потребують дводозного введення, окрім вакцини від Johnson&Johnson/Janssen, яка наразі випробовується для однодозного введення.

З тих вакцин, які отримали схвалення для екстреного застосування в ЄС, США, Великобританії, Канаді тощо (вакцини від Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca), всі потребують дводозного введення. 

Чи можна робити щеплення вакциною від COVID-19 одночасно з іншими вакцинами?

Бажано проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності цей термін може бути скорочений до 14 днів. Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб. Але це не стосується вакцинації у екстрених випадках. 

Якою вакциною будуть вакцинувати українців?

Спершу для вакцинації в Україні планують використовувати вакцини 

Pfizer/BioNTech. Вакцина Pfizer/BioNTech має попередньо оприлюднену інформацію про ефективність на рівні 95% серед людей віком від 16 років. Вона включена ВООЗ в реєстр засобів для використання в надзвичайних ситуаціях. 

Пізніше плануються поставки вакцини Sinovac Biotech. Але Україна не буде її закуповувати, якщо за результатами узагальненого звіту компанії-виробника, ефективність вакцини буде меншою, ніж 70 %. Наразі у відкритих джерелах оприлюднено попередню інформацію про ефективність на рівні 50%.

Якщо буде доведена достатня ефективність, першу партію вакцини Sinovac Biotech поставлять в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або ж за централізованою процедурою реєстрації Європейського Союзу.

Україна також отримала інформацію від COVAX щодо поставок вакцин від виробника AstraZeneca у розмірі від 2,2 до 3,7 мільйона доз у І-ІІ кварталі 2021 року. Крім того, Україна отримала підтвердження на постачання 12 мільйонів доз вакцин від COVID-19 виробництва компанії AstraZeneca та Novavax. Їх мають почати завозити вже у лютому.

Виробник вакцини AstraZeneca оприлюднив попередню інформацію про ефективність на рівні 70% серед людей старших 18 років. Вакцина від AstraZeneca отримала екстрене схвалення для застосування у Великобританії, ЄС та Індії. 

Чи буде Україна в майбутньому закуповувати вакцини інших виробників?  

В цьому напрямку ще тривають перемовини. У всьому світі в черзі на вакцини стоїть понад 7 млрд людей, а потужності з виробництва цих вакцин є обмеженими.

Хто платить за вакцину від COVID-19? Чи є вона безоплатною?  

Вакцинація для груп ризику є безкоштовною. За вакцину платить держава і благодійні організації. Також Україна отримує вакцину через глобальну ініціативу COVAX безкоштовно, коштом внесків від інших країн та приватних донорів. Якщо вам запропонують заплатити за вакцинацію у державній клініці, повідомляйте в контакт-центр МОЗ України з питань COVID-19 за номером 800 60 20 19. 

Для довідки:
COVAX — глобальна ініціатива, яка має на меті пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити їхню доставку до країн із низьким та середнім доходом.

Як працює вакцина проти COVID-19? 

Вакцини імітують збудник інфекції – віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Це “навчає” нашу імунну систему швидко та ефективно реагувати на збудник.

Традиційно, через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі сформувати пам’ять про неї. Таким чином, імунна система може швидко розпізнати та побороти інфекцію, перш ніж людина захворіє. Так працюють деякі сучасні вакцини-кандидати від COVID-19.

При розробці інших потенційних вакцин використовуються нові підходи – мова йде про так звані РНК та ДНК вакцини. Замість того, щоб вводити антигени (речовини, які змушують нашу імунну систему виробляти антитіла), РНК та ДНК-вакцини дають нашому організму необхідний генетичний код, щоб наша імунна система сама виробляла антиген. 

Що захищає довше – імунітет, набутий після COVID-19, чи імунітет від вакцинації?

Захист від вірусу, який людина отримує після того, як перехворіла, називається природним імунітетом. Наскільки людина буде захищена і стійка до повторного зараження, залежить від багатьох факторів і особливостей організму. Наразі ще немає достатньо досліджень щодо чітко визначеного періоду, коли отриманий імунітет буде захищати. Наразі відомо, що антитіла можуть захищати близько 90 днів. Тривалість імунітету від вакцини не відома. 

Чи безпечна вакцина COVID-19? Як її перевіряють? 

Всі вакцини, які знаходяться у ІІІ фазі клінічних випробувань, пройшли стадію випробування на безпечність.

Кожна країна має регуляторні органи, які контролюють безпеку та ефективність вакцин перед їх широким використанням. В усьому світі ВООЗ координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їх запровадження. Вакцини, схвалені для використання ВООЗ, пройшли суворі тести та клінічні випробування, щоб показати, що вони безпечні та ефективні в боротьбі із захворюваннями.

Попри те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів лише якщо відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності. 

Чи можна вакцинуватися від COVID-19, якщо я вагітна або годую грудьми? 

Висновок Національної технічної групи експертів з імунізації: вакцинацію варто відкласти на час після вагітності. Для медпрацівників з групи ризику треба зважати на переважання користі від вакцинації та важкий перебіг COVID-19 у вагітних;

Для жінок, що вигодовують дітей грудним молоком, обмежень немає. 

Чи можна вакцинувати дітей? 

Ті вакцини від COVID-19, які наразі схвалені для екстреного застосування, та ті, які проходять клінічні випробування, не включали дітей до 16 років до груп досліджень. Відповідно, інформації про безпеку, переносимість та ефективність вакцин від COVID-19 для дітей наразі немає. 

Читайте також:


Завантажити ще...