Підтримати
Зображення до посту Валюта часів гіперінфляції: 5 фактів про український карбованець
Фото: з відкритих джерел

10 січня 1992 року в незалежній Україні ввели в обіг карбованці. Цими грошима мільйони українців розраховувалися за хліб, сплачували за комуналку та купували одяг. Розповімо кілька фактів про валюту, яка передувала гривні.

 

Про карбованець

З проголошенням незалежності України в обігу залишався рубль. Та у 1992 році його замінили карбованцем, який зробив свій внесок у грошову реформу.

Як повідомляє Національний банк України, карбованець ввели в обіг 10 січня 1992 року, а вивели до 2 вересня 1996 року, адже він взяв на себе весь інфляційний удар. Відтоді ж в обіг ввели гривню, якою ми користуємося й сьогодні.

Факти про карбованець

Інфляція в 10 000%. У 1992 році в Україні зростав дефіцит бюджету, й за ним суттєво росла інфляція.

Для довідки:
Інфляція — це загальне зростання цін на товари та послуги, водночас з яким зменшується купівельна спроможність грошової одиниці.

Як повідомляє видання Forbes, вже у 1993 році ціни зросли на понад 10 тисяч відсотків. Обвалився карбованець і у співвідношенні до долара. Один американський долар коштував у 1995 році понад 147 тисяч карбованців.

Купон на мільйон. Під час інфляції ціни та розрахунки в Україні поступово округлювали. Наприклад, 1 січня 1994 року ціни округлювали до 10 карбованців. Вже 1 вересня того ж року ціни округлювали до 100 карбованців. А 1 липня 1995 року округлювали вже до сум, кратних 1000 карбованців.

Валюта часів гіперінфляції: 5 фактів про український карбованець

Через це чимало карбованців визнавались недійсними. У 1992 році в гаманці в українців могла лежати купюра максимум в 1000 карбованців. А вже у 1995 році поруч із нею могла лежати й купюра на 1 мільйон карбованців. Ба більше, мільйони в людей були не лише в купюрах, а й в монетах. Можна було знайти монету номіналом у 2 млн до 100-річчя Олімпійських ігор чи 10 років Чорнобильської катастрофи.

Карбованці й рублі в одному гаманці. Перші місяці після введення в обіг карбованців разом з українською валютою ходив і рубль. Але у квітні 1992 року рубль перестали приймати готівкою, а у листопаді — ще й у безготівкових розрахунках.

Карбованці були ще за часів Російської імперії. За даними Інституту історії України НАН України, карбованцем називали ще рубль Російської імперії. У XVIII столітті впродовж кількох десятиліть випускали монети, написи на яких були замінені скісними насічками — карбами. Так само називали й рубль часів СРСР.

Це була офіційна назва, адже слово “карбованець” вказували на самій грошовій одиниці.

Курс гривні до карбованця. Коли карбованець вивели з обігу і замінили його гривнею, люди могли обміняти свої карбованці на нову валюту. Обмінювали приблизно за курсом “1 гривня за 100 тисяч карбованців”.

Нагадаємо, ви також можете пройти інтерактивний тест до 25-річчя випуску української гривні.

Читайте також:


Завантажити ще...