Підтримати
Дитина на вулиці
Дитина на вулиці. Ілюстративне фото: hugogloss.uol.cоm

Українських дітей з Маріуполя примусово вивезли до Росії, а замість тимчасового оздоровлення віддали на всиновлення в російські родини. У цьому Служба безпеки України звинувачує трьох псевдопосадовців т.з. “ДНР” на чолі з Денисом Пушиліним.

Про це пише видання “Судовий репортер”.

У депортації українських дітей з Маріуполя до Росії підозрюють керівництво т.з. “ДНР”. Це ватажок псевдореспубліки Денис Пушилін, його “радниця” Елеонора Федоренко та “директорка Державної служби у справах сім’ї та дітей ДНР” Світлана Майборода.

За даними слідства, після початку відкритої війни Росія спростила умови отримання громадянства для українських дітей, які залишилися без батьківської опіки. Й тепер дітей до 14 років позбавляють громадянства без урахування їхньої думки. Для процедури потрібна лише заява батьків або інших законних представників (ними можуть виступити працівники установ, куди окупанти помістили дітей).

Слідчі встановили, що після початку відкритого вторгнення з Маріуполя до “соціальних установ” Донецька, Азовська, Шахтарська і Харцизька за різних обставин перемістили 31 дитину.

Відповідно до “постанови” Пушиліна,  у травні 2022 року цих дітей вивезли до Росії на оздоровлення в пансіонат “Поляни” у Московській області. Контролювала процес “радниця” Пушиліна Елеонора Федоренко.

Але після закінчення відпочинку дітей додому не повернули. Натомість більшість із них передали до російських сімей. Лише трьох дітей зміг забрати їхній батько.

Політикою зросійщення українських дітей, зокрема програмами з усиновлення їх росіянами у фейковій республіці займається “директорка Державної служби у справах сім’ї та дітей ДНР” Світлана Майборода, стверджує слідство. Саме вона керує веденням бази даних “Діти Донбасу” та обліком родин, охочих всиновити дітей з окупованих територій.

Пушиліна, Майбороду та Федоренко підозрюють у порушенні законів і звичаїв війни. Їхні дії розглядають як порушення міжнародного гуманітарного права, зокрема статей щодо заборони депортації дітей під час збройних конфліктів.

Майже 20 тисяч українських дітей вивезені до Росії, і їх складно повернути 

За офіційними даними української влади, примусово переміщеними та депортованими до Росії вважаються 19 546 українських дітей. При цьому повернути вдалося менше ніж 5% від цієї кількості.

“Діти стали не просто жертвами війни, вони є жертвами системної роботи щодо примусового переміщення, зміни системи освіти, паспортизації. Це ряд злочинів, які порушують міжнародні права і основоположні принципи гуманності”, — розповів в.о. директора Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого з прав людини Арман Акопян під час “Фестивалю думок” від благодійного фонду “Схід SOS”.

Злочини Росії проти українських дітей тривають ще з 2014 року, наголосив Акопян, а з початком повномасштабного вторгненням їх лише побільшало. Окупантів не спиняють ордери, видані Міжнародним кримінальним судом у Гаазі на арешт російських лідерів — президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

“Справжній шлях повернення дитини до України починається лише коли вона перетинає державний кордон. Після цього починається боротьба за свідомість дитини та її адаптацію до життя у вільній Україні. Повернуті діти, як правило, проходять через численні психологічні травми, і їхня реінтеграція потребує зусиль мультидисциплінарних команд”, — наголосила  головна спеціалістка з правових питань фонду Save Ukraine Мирослава Харченко.

Це ж наразі не налаштовано. Тому деякі країни-посередники між Росією та Україною не передають дітей, а надають їм прихисток. 

Раніше ми розповідали, що в Україну з окупації вдалося повернути ще 9 дітей та 20-річного юнака.


Завантажити ще...