Підтримати
великдень
Фото з відкритих джерел

У квітні християни святкуватимуть одне з найбільших свят року —  Великдень. За традицією в цей день масово відвідують церковні служби, висвячують воду та їжу. В умовах карантину проти поширення коронавірусу уряд заборонив масові заходи за участі понад 10 людей та розробляє проєкт “Великдень вдома”. Що пропонують на Велику Пасхальну неділю в уряді та як планують провести свято в християнських громадах Бахмута — читайте в матеріалі.  

 

Урядовці розробляють проєкт “Великдень вдома”, який має переконати українців християнської віри провести великодні свята цього року виключно вдома. Про це повідомив президент України.

«Великдень зазвичай збирає у церкві багато людей. Проєкт “Великдень вдома” допоможе відсвяткувати це велике свято вдома, не збираючись натовпами у церквах”, – заявив Володимир Зеленський.

Нагадаємо, так само вчинила єврейська громада України, закликавши євреїв України святкувати Песах (8-16 квітня) вдома.  

ЩО ПЛАНУЮТЬ В УРЯДІ?

Як саме закликатимуть вірян залишитися вдома — поки не деталізували. На цей час президент поспілкувався з головами церков про безпеку святкування Великодня та проведення богослужінь під час поширення COVID-19.

“Керівники церков розуміють, що богослужіння можна проводити онлайн, у вигляді відеоконференції. Якщо якийсь обряд вимагає присутності людей, то треба обмежувати кількість парафіян. Усі очільники церков погоджуються з цим”, – зазначив Зеленський.

Також на нараді президента з керівниками ОДА та обласних центрів говорили про можливість розміщення патрулів біля храмів та церков. Такі патрулі мали б у разі великого скупчення людей роз’яснювати парафіянам про небезпеку колективних зібрань під час пандемії. 

ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА УКРАЇНИ

Настоятель єдиної в Бахмуті церкви ПЦУ — храму Святого Феодора Стратилата  — отець Сергій повідомив, що зараз він лікується в одному зі шпиталів Києва від хронічної хвороби. Тому не впевнений, чи зможе повернутися в Бахмут до Великодня. Якщо не встигатиме, будуть шукати священника, який його замінить. 

“Якщо будемо служити, то будемо обмежувати кількість присутніх в храмі. Коли будемо святити паски, то будемо намагатись дотримуватись дистанції та всіх умов карантину”, —  каже отець Сергій. 

Якщо ж заборонять служби в церквах, то настоятелі планують з хором записати службу на відео та викласти в мережі.  

“Ми зіткнулися з епідемією, яку ми ніколи не переживали. Тому приймаємо рішення по ходу, слухаємо новини й орієнтуємося на них. Ми дотримуємося карантину так, як і всі люди. Як держава вимагає, так і церква буде підкорятись тому, що говорять державні закони”,  — каже отець Сергій. 

храм ПЦУ Бахмут
Фото: Facebook парафії храму Святого Феодора Стратилата

 

Додамо, на сторінці храму у Facebook викладені записи молитви іншого священника ПЦУ, протоієрея Костянтина Кузнєцова з Костянтинівки, а також актуальні повідомлення про роботу церкви в умовах карантину та поради вірянам. Священний синод Православної церкви України готує практичні рекомендації до духовенства і мирян про порядок проведення богослужінь в період Страсного тижня і Великодня. 

24 березня ПЦУ дозволила проводити богослужіння у храмах лише священнослужителям і співаками, без особистої присутності вірян, а мирян закликала долучатися до спільної молитви за допомогою віддаленого зв’язку. Прихожанам рекомендують облаштувати вдома молитовний куточок з іконами, Біблією, лампадою або свічкою, і молитися там протягом дня. Одночасну молитву щодня віряни ПЦУ підносять о 21:00 за київським часом.

ЦЕРКВИ МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

На запитання “Як ваша церква святкуватиме Великдень в умовах карантину”, благочинний православної церкви московського патріархату Бахмутського округа отець Сергій Дворянов відповів: “Як того вимагає програма “Великдень вдома”.

“Я думаю свято все ж таки буде, буде служба, і люди відчують його на духовному рівні, а не від фізичної присутності. Хто має віру —  прийде. Я думаю, освячення відбувається на вулиці, тому освятять паски, зберігаючи дистанцію, якісь інші карантинні заходи, якщо таке дозволять”, —  припустив протоієрей Дворянов.        

Він також розповів, що зараз храм відвідує принаймні вдесятеро менше людей, ніж раніше. Служби правлять, коли в храмі знаходиться не більше десяти людей. Але богослужіння онлайн він не проводить та їх записи не викладає, хоча у парафії є свій канал в Youtube. 

Зазначимо, на сторінці храму немає інформації як вірянам слід поводитися в умовах пандемії. Серед оголошень — запрошення на загальну літургію 21 березня та соборування на 25 березня, 5 та 15 квітня. 

Свято-Миколаївський храм Бахмута
Фото: скріншот сайту Свято-Миколаївського храму

 

На офіційному сайті УПЦ МП багато анонсів про благодійні акції, збір допомоги медикам, заклик до усіх монастирів підготувати приміщення для можливого приймання хворих на коронавірус. А також репортаж про молитовні ходи навколо міст, які проводили впродовж останнього тижня по всій Україні. 

Вінниця хода УПЦ МП
Кількатисячна хода УПЦ МП у Вінниці 8 березня 2020. Фото: Veжа

 

Серед заходів, які затвердив митрополит УПЦ МП для протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19,  — надання матеріальної допомоги медичним закладам, придбання або пошив та безкоштовне розповсюдження медичних масок, організація волонтерського руху серед молодих вірян. 

Раніше Священний Синод УПЦ закликав своїх вірян виконувати гігієнічні норми та рекомендації лікарів, особливо у разі появи ознак інфекційного захворювання. Настоятелям храмів наказали постійно протирати ікони, які цілують віряни, дезінфікуючим розчином та використовувати одноразовий посуд під час обряду причастя, частіше проводити провітрювання та вологе прибирання, обмежувати одночасне перебування в храмі до 10 людей. Якщо ж прийшло більше вірян, то проводити богослужіння на церковному подвір’ї просто неба, з дотриманням дистанції між людьми.

“Це суспільство людей, і ми не можемо наражати людей на небезпеку. Необхідно виконувати всі ті рекомендації, які дають фахівці у сфері охорони здоров’я. Тому безшабашність треба всю залишити, щоб з вірою це все пережити. І все відновиться: і служби, і радіти життю будемо. Це все треба пережити: спокійно, тверезо та з вірою”,  — каже Благочинний Бахмутського округу Сергій Дворянов. 

БАПТИСТИ БАХМУТА

Пастор бахмутської церкви Євангельських християн-баптистів Євген Скуматов повідомив Вільному радіо, що наразі вони не вирішили як саме проводитимуть Великодні служіння:

“Ми якраз зараз збираємося з братами, щоб вирішити питання святкування Великодня. Наразі не можу сказати нічого. Для того я й зібрав служителів церкви, аби вирішити як ми будемо відмічати Великоднє свято. Ми запросили нашого єпископа, щоб обговорити все це”,  — розповів пастор.

баптистська церква Бахмута
Фото: Facebook храму ЄХБ в Бахмуті

 

Зазначимо, сторінка храму у Facebook давно не оновлювалася, але на сторінці Всеукраїнського союзу церков Євангельських християн баптистів його голова Валерій Антонюк закликав всі помісні церкви утриматися від проведення богослужінь, а недільні молитви за можливості організувати в режимі онлайн-транслювання проповідей.

КАТОЛИЦЬКА ГРОМАДА

В костелі Божої Матері Святого Розарію зараз служби не проводять. 

“Служби не проводяться, тому абсолютно нічого не відомо. За наказом єпископа всі служби в храмі скасовано”, — пояснює помічниця настоятеля Ірина Сумарокова.

Зазначимо, цього року католики святкуватимуть Великдень на тиждень раніше від православних, тобто 12 квітня. 

костел Бахмут
Фото: Олександр Сотніков

Нагадаємо, 25 березня Кабінет міністрів оголосив в Україні додатковий місяць карантину. Згідно з постановою Уряду, до 24 квітня всі заклади освіти залишаться закритими, а також скасують усі заплановані масові заходи, де беруть участь понад десять людей. Не працюватиме залізниця, міжобласний та міжміський транспорт, подекуди громадський транспорт в містах. Додатково Україна закрила кордони, тобто прилетіти в Україну з паспортом громадянина іншої держави не можна. І полетіти звідси українцям — також. Такі заходи діятимуть на час карантину.  Крім того, через карантин перенесли пробне ЗНО, відтермінували ЗНО та вступну кампанію. А в лікарнях Донецької області поки не можна відвідувати хворих.  

Читайте також:


Завантажити ще...