27 липня о 00:01 набули чинності домовленості ТКГ щодо перемир’я на сході України. Російські гібридні сили та українські військові тепер мають дотримуватись повного та всеосяжного режиму припинення вогню. Але у разі провокацій бійці ЗСУ можуть давати окупантам відсіч.
Про це повідомляє кореспондент Вільного радіо з брифінгу командувача Операцією об’єднаних сил.
Передісторія: 22 липня відбулось чергове засідання Тристоронньої контактної групи у відеоформаті. У ході переговорів сторони погодили й підписали пакет додаткових заходів для встановлення перемир’я на Донбасі. У пресслужбі президента України Володимира Зеленського цю домовленість назвали “проривом у Мінському процесі”.
“Режим дотримання повного та всеосяжного припинення вогню у разі, якщо він буде дотриманий іншою стороною, є базовою передумовою реалізації Мінських домовленостей і відкриває шлях до виконання інших положень цих домовленостей”, – повідомляють в Офісі президента.
Наголошується, що перемир’я є базовою умовою для проведення виборів на тимчасово окупованих територіях, які мають відбутись одночасно з всеукраїнськими.
Перед впровадженням режиму припинення вогню президенти України та Росії поспілкувалися телефоном вперше за 5 місяців. Зазначається, що Путін підтримав домовленість про введення додаткових заходів на лінії розмежування.
Не можна стріляти, розвідувати та просуватись.
Домовленості передбачають заборону на наступальні та розвідувально-диверсійні дії та застосування будь-яких видів літальних апаратів. Зазначимо, бойовики нерідко скидають гранатометні постріли з безпілотників. Остання така атака була на цих вихідних. Також є обмеження на деякі облаштовування позицій.
“Інженерні споруди — це мається на увазі просування вперед. Є існуючи позиції. Якщо вперед, то це порушення. А заборон облаштовувати свої позиції немає”, — зазначає командувач Операції Об’єднаних сил Володимир Кравченко.
Забороняється відкривати вогонь та використовувати снайперську зброю. Снайпер окупантів працював на лінії розмежування навіть минулої доби (26 липня).
Важка техніка залишається за лінією відведення.
Відповідно до домовленостей залишається чинною заборона на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та на їхніх околицях. Зокрема, не допускається розміщення зброї у школах, дитсадках, лікарнях та інших об’єктах, відкритих для громадськості.
“Нові” контролери за режимом тиші.
На передову вже приїхали військовослужбовці СЦКК, які мали досвід у миротворчих місіях. Вони стоятимуть на деяких ділянках на лінії зіткнення та спостерігатимуть, щоб українська сторона дотримувалася режиму тиші.
“З нашої сторони контролювати режим припинення вогню будуть командири підрозділів та представники української сторони СЦКК. Тільки контроль. Контроль і передача даних до спостерігачів місії ОБСЄ, міжнародних партнерів та політиків”, — розповідає Кравченко.
Українські військові можуть стріляти у відповідь.
Згідно з умовами перемир’я, кожний обстріл бойовиків буде розцінюватись як наступ та загрозу життю і здоров’ю військових. А за цих умов українські військові можуть дати відсіч.
“Якщо буде загроза життю військових, є командир батальйону, командир відділення, командир бригади, вони будуть на місці приймати рішення на відкриття вогню”, — пояснює Володимир Кравченко.
Наприклад, порушення тиші в ніч після оголошення перемир’я назвали безпечним для військових ЗСУ.
Про кожне рішення відкрити вогонь у відповідь будуть повідомляти у ТКГ.
Командувач ООС також пояснює, що військовослужбовці залишаються зі своєю зброєю.
“Ніякого озброєння, зброї ніхто ні в кого не забирав. Військовослужбовці, які виконують завдання на передній лінії та в інших місцях, залишаються зі своєю штатною зброєю”, — зазначив очільник штабу ООС Володимир Кравченко.
Командири про перемир’я
Під час брифінгу один з командирів заявив, що під час перемир’я зростає відповідальність як його так й інших військових.
“Мабуть, це психологічне навантаження. В тому, що дуже велика відповідальність покладається на особовий склад. Потрібно пильніше та краще виконувати службові обов’язки”, — зазначає командир 24-ї штурмового батальйону “Айдар” Олександр Яковенко.
(Фото: Володимир Кравченко посередині, Олександр Яковенко зліва)
Командир одного з відділень 24 механізованої бригади Артем Северинов підсумував, що військові на його позиціях нормально ставляться до чергового перемир’я.
А у зведенні напередодні перемир’я штаб ООС змінив риторику. Раніше повідомляли про інформацію навіть щодо одного обстрілу за добу, як про новий акт порушення угод. Але у звіті за 25 липня вказують наступне:
“Минулої доби на ділянках відповідальності переважної більшості підрозділів обстріли противника не зафіксовано. За винятком, 15 фактів порушення режиму припинення вогню в районі населених пунктів Кримське, Причепилівка, Попасна, Троїцьке, Новозванівка, Новоолександрівка, Оріхове, Авдіївка, Невельське, Лебединське, Опитне, та Водяне”, — йдеться в повідомленні військових.
Крім того, фрагмент про кількість обстрілів та населені пункти вирізали з відеокоментаря прес-офіцерки за результатами доби. Відповідно, залишилося тільки речення: “Минулої доби на ділянках відповідальності переважної більшості підрозділів обстріли противника не зафіксовано”.
Для прикладу: ось зведення, в якому військових обстріляли 18 разів, а ось ще одне про 5 атак за добу.
А вже у зведенні станом на ранок 27 липня штаб ООС вказує, що очікує провокацій. Зокрема, повідомляється, що російсько-окупаційні найманці встановили заборонені Оттавською конвенцією протипіхотні міни ПОМ-2 неподалік Новомихайлівки.
“ПОМ-2 ставиться дистанційно і має період самоліквідації від 4 до 100 годин. Підступність провокації полягає у тому, що невдовзі, уже під час дії перемир’я, міна може детонувати і вибух розцінюватиметься, як обстріл зі сторони українських позицій, або підрив українських воїнів на власних мінах. Тобто, в будь-якому випадку, як зрив повного і всеосяжного режиму припинення вогню”, — зазначають в ранковому зведенні військові.
Такі ж міни бойовики запустили в бік ЗСУ вранці, 27 липня, коли вже почалося перемир’я.
Нагадаємо, про необхідність перемир’я говорили ще на зустрічі “нормандської четвірки”, яка проходила в Парижі 9 грудня 2019 року. Тоді домовились, що припинення вогню має бути встановлене до кінця того ж року. Але угод дотримувались лише українські бійці. Вогонь вщухав на певний час, після чого бойовики зривали домовленості.
Читайте також: