Протягом останніх років на Донеччині тривали масштабні реконструкції та капітальні ремонти соціальних об’єктів. Більшість з них оновлювали в рамках програми “Велике Будівництво”. Проте після відкритого вторгнення армія РФ зруйнувала десятки шкіл, садочків та лікарень по всій області. Ми зробили добірку з 10 таких об’єктів та порахували, яких збитків зазнав регіон за пів року війни.
Школу вдалось реконструювати та відкрити у 2021 році. З цим допомагала литовська сторона. На території закладу облаштували багато спортивних майданчиків, а всередині замінили мережі водопостачання, каналізацію, освітлення та теплопостачання. Потурбувалися й про доступність до навчання дітей з інвалідністю.
На початок минулого навчального року в Авдіївській опорній загальноосвітній школі І-III ступенів №2 було 529 учнів.
Відремонтувати школу коштувало 107 221 553 гривень. Але заклад серйозно постраждав від російських обстрілів. Чи підлягатиме він відновленню — у ДонОДА наразі не можуть сказати.
Палац культури відремонтували у 2020 році. Проєктувальникам вдалося зберегти особливості архітектури та водночас поєднати ампір минулого століття з сучасними технологіями.
У палаці встановили сучасне сценічне обладнання та облаштували велику глядацьку залу. Займатись творчістю там могли понад 20 об’єднань з усього Маріуполя. У секціях бальних танців, хорового співу та гри на гітарі займались близько 800 дітей та дорослих.
Оновлення палацу культури обійшлося у 119 706 400 гривень. За інформацією від ДонОДА, будівля не вистояла під російськими ударами. Зараз вона повністю знищена.
У центральній районній лікарні Волновахи встигли побудувати рентгенодіагностичний центр, де встановили сучасний комп’ютерний томограф та інше медичне обладнання.
Ця сучасна цифрова техніка, якою укомплектували новозбудований центр, мала дозволити спеціалістам проводити точну діагностику, а мешканцям міста та району — виявляти захворювання на ранній стадії.
Це коштувало 25 858 690 гривень. За інформацією від ДонОДА, окупанти повністю зруйнували будівлю лікарні.
Під час ремонту у приміщенні басейну утеплили фасад, встановили панелі з LED-підсвічуванням, змонтували нові електричні мережі та оновили систему вентиляції.
Також у басейні встановили нові вишки на висоті 3,5, 7,5 та 10 метрів, трампліни та стартові тумби, з яких спортсмени стрибали у воду. У басейні було 8 доріжок по 50 метрів, а на трибунах могли розміститись до 500 уболівальників. У будівлі був ліфт для людей, які пересуваються на візках, а також спеціальний пристрій, за допомогою якого людина з інвалідністю може самостійно опуститись у воду. Маріупольський “Нептун” входив до числа провідних комплексів, яких в Україні не більше ніж п’ять.
Це коштувало 119 994 460 гривень. Як повідомляють у ДонОДА, будівля частково знищена.
Зазначимо, під час відкритої війни будівля цього басейну, як і багато інших цивільних споруд, слугувала прихистком для містян, які ховалися там від російських обстрілів. Але це не зупинило окупантів від прицільних ударів по не військових об’єктах.
Раніше у Вугледарській громаді працював лише мобільний офіс ЦНАПу, тому тут вирішили відремонтувати існуючу будівлю, аби спростити життя місцевим мешканцям. У будівлі встигли виконати 98% робіт. Тут можна було б отримати більш ніж 500 адміністративних послуг.
Будівництво нового ЦНАПу коштувало 43 462 990 гривень. У керівництві області повідомляють, що в ході бойових дій будівля зазнала часткових пошкоджень.
Корпус побудували на території Обласного госпіталя для ветеранів війни. У закладі було 180 ліжок для учасників АТО/ООС. З пацієнтами мали працювати реабілітологи, масажисти та психоаналітики.
Також тут були різноманітні тренажери, в тому числі ті, що працюють у басейні, магнітно-резонансний томограф та інше діагностичне обладнання.
Медцентр обійшовся у 185 159 059 гривень. Окупанти частково зруйнували будівлю, кажуть у ДонОДА.
Школу капітально відремонтували, і торік 1 вересня до неї пішли діти з Сіверської ОТГ. Тривалий час у місті не було подібного закладу з настільки комфортними умовами для здобуття освіти.
Це коштувало 46 014 169 гривень. За інформацією від ДонОДА, російська армія вгатила по школі, частково зруйнувавши її.
Цю школу в Бахмуті ремонтували кілька років, але завершити роботи так і не встигли. Тут утеплювали фасад, монтували електрику та посилювали плити перекриття. Також заливали підлогу в коридорах школи та замінювали склопакети в окремих кабінетах та підвалі. Будівлі школи були готові на 67%, проте війна обірвала плани.
За програмою “Велике будівництво” ремонт в НВК №11 обійшовся у 73 649 235 гривень. Але заклад ремонтували й до цього, тож фактично на нього витратили ще більше. Однак загарбники обстріляли школу та пошкодили її.
У цьому закладі навчались діти з тяжкими порушеннями мовлення, слуху та опорно-рухового апарату. Тож потреби учнів ретельно врахували під час планування ремонту.
Будівлю утеплили, встановили необхідні пандуси та тактильну плитку. Для дітей із порушеннями слуху — спеціальні полички, де вони зможуть заряджати свої слухові апарати. Крім того, в кабінетах виконали шумоізоляцію, тому навчання тут мало бути легким і приємним. Ремонтні роботи просунулися на 43%.
Оновлення школи коштувало 73 726 910 гривень.
Трек для велосипедів BMX включав стартову рампу заввишки 5 метрів з пневматичними стартовими воротами, чотири прямих з трамплінами висотою від 40 до 190 см та три віражі зі спеціальним поверхневим шаруванням та розміткою.
Також тут були трибуни на 400 місць і зовнішнє освітлення, а навколо треку зробили велодоріжку. Це був сучасний та унікальний для України спорткомплекс із сучасною трасою BMX, гуртожитком та всіма необхідними приміщеннями. Він міг стати місцем для тренувань не тільки спортсменів з Донеччини, але й представників національної команди України, які могли б готуватись тут до престижних міжнародних змагань.
Це коштувало 96 028 530 гривень. Але росіяни звели старання нанівець, вгативши по велокомплексу.
Зазначимо, цей перелік не є вичерпним, бо ворог щодня б’є по містах і селах Донецької області. Повний список знищених об’єктів інфраструктури можна буде скласти лише після деокупації області та повної перемоги. Також саме тоді стане зрозуміло, яку частину зі зруйнованих об’єктів можна буде відновити, а які назавжди залишаться у спогадах мешканців Донеччини.
У перелік не потрапила ділянка траси Маріуполь — Запоріжжя, яку однією з перших зробили у рамках президентської програми. Вона залишилась в окупації, і російські військові спокійно користуються надбанням українців.
Також вціліли певні лікарні в окупованих Маріуполі та Волновасі, але росіяни вивезли звідти обладнання до Донецька. Те саме відбулось і з маріупольськими тролейбусами, які росіяни фактично викрали.
Ще у травні в обласній адміністрації підбивали підсумки обстрілів російської армії по спортивних об’єктах у Маріуполі, Авдіївці, Бахмуті, Волновасі, Вугледарі, Дружківці, Костянтинівці та Покровську. Вже на той момент сума збитків сягала понад 1,5 млрд гривень, проте це були лише попередні підрахунки. Наприклад, бахмутський стадіон “Металург” росіяни почали нищити у червні, й відтоді він регулярно потерпає від їхніх ударів. Що зараз зі спортивним комплексом, який був підготовчою базою для олімпійських та паралімпійських чемпіонів, ми розповідали в цьому матеріалі.