Підтримати
МСЕК. Фото: Ракурс
МСЕК. Ілюстративне фото: "Ракурс"

Верховна рада України сьогодні, 29 жовтня, ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти зможуть проходити експертну комісію онлайн. Водночас її результати записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.

Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ірина Геращенко. За законопроєкт № 11225 проголосували 284 депутати.

Автори законопроєкту заявляють, що нині  МСЕК є “є зайвою і такою, що не призводить до досягнення цілей реабілітації — відновлення здоров’я до максимального можливого рівня”. Водночас на проблеми у роботі комісії наголошують як цивільні, так і військові пацієнти.

Так, законопроєкт передбачає модернізацію процедури МСЕК через:

  • можливість онлайн-участі на засіданнях МСЕК, що зменшить витрати часу та коштів для пацієнтів;
  • розгляд документів пацієнтів для експертизи без їхньої особистої присутності;
  • внесення інформації про результати МСЕК до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ);
  • на засідання МСЕК можуть залучати адвокатів чи інші уповноважених представників людей з інвалідністю;
  • пацієнти зможуть запрошувати на засідання МСЕК своїх лікарів;
  • люди з інвалідністю, їхні адвокати/представники зможуть самостійно фіксувати засідання МСЕК та фотографувати документи;
  • встановлення максимальних термінів, протягом яких мусять проводити засідання МСЕК та ухвалювати рішення;
  • люди з інвалідністю, їхні адвокати/представники можуть самі налагодити процедуру оскарження рішень МСЕК;
  • підстави, за яких засідання МСЕК проводиться дистанційно чи на виїзді, а рішення ухвалюють заочно;
  • встановлення переліку грубих порушень, за вчинення яких члени МСЕКів на певний строк позбавляються членства в комісіях всіх рівнів та права виконувати функції, а ще брати участь у прийнятті рішень у сфері визначення інвалідності;
  • організація та встановлення розділення МСЕКів на комісії першого, другого та інших рівнів.

“Але тепер виникає питання щодо майбутнього МСЕК, адже президент Володимир Зеленський заявив про їх закриття з 1 січня 2025 року”, — зазначила нардепка Ірина Геращенко.

Для довідки:

Відповідно до норм закону, наразі законопроєкт ще не став чинним законом. Його мають передати на підпис до голови Верховної Ради, а згодом — до президента. Верховний головнокомандувач може накласти вето на такі зміни

Нагадаємо, ліквідація МСЕК — пропозиція Ради національної безпеки та оборони, яку підтримав президент. Таке рішення запропонували після кількох скандалів щодо корупції в установі, яка відповідає за надання статусу інвалідності. Першими перевірятимуть довідки посадовців. 

А поки Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності у Дніпрі виконуватиме функції Центральної МСЕК. Її ліквідували на тлі скандалу з інвалідностями.


Завантажити ще...