Прояви симптомів весняної алергії
Фото: з відкритих джерел

Щороку багато людей страждають від сезонної алергії. Як вона проявляється, що її викликає та чи можна її вилікувати — розбираємося разом з експерткою. 

 

Про причини виникнення весняної алергії та способи її приборкати Вільному радіо розповіла професорка кафедри фармації Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова Вікторія Родінкова.

Що таке алергія та чому вона проявляється? 

Сезонна алергія, або “алергія першого типу”, виникає у людини поступово, розповідає Вікторія Родінкова. Аби ця реакція розвинулася, потрібно певний час стикатися з  алергеном, який її викликає.

Тобто людина стикається з алергеном рік, якщо це сезонна алергія. Комусь вистачає одного контакту з алергеном, комусь треба багато контактів з алергеном. Але рано чи пізно в організмі накопичується певна кількість антитіл, які реагують на цей алерген. І наша імунна система не сам алерген, а ці антитіла сприймає як небезпечні для себе та помилково реагує на них такими механізмами запалення. Вона бачить їх як інфекцію і так само на них реагує — вона хоче їх знешкодити”, — пояснює експертка.

Весняна алергія в Україні
Сезонна алергія. Фото з відкритих джерел

Тож коли в організмі накопичується достатньо антитіл до алергену, людина може відчути симптоми алергії: сльозотечу, чхання і нежить. Усе це — прояви алергічного риніту, який є найпоширенішим алергічним захворюванням. 

Схильність до алергії є індивідуальною, зазначає Вікторія Родінкова. Реакція на алергени може проявлятися за багатьох факторів та формуватися ще з дитинства.

Це залежить від того, які генетичні маркери чи певні комбінації генів вам дісталися від батьків. Як правило, гени визначають тільки схильність до алергії. А вже на що це алергія — це питання того, де людина живе, з чим вона контактує, з раннього дитинства вона контактує з цим чинником чи пізніше вона почала з ним контактувати”, — каже фахівчиня.  

 

Що викликає сезонну алергію? 

Як розповідає Вікторія Родінкова, причина проявів алергії навесні — пилок дерев, які квітнуть. Основними збудниками, які спричиняють алергію по всій Україні, є береза та інші рослини родини березових, а також ясен та його родичі.  

Це дві основні групи, які один за одним цвітуть. Люди, які реагують на березу, не обов’язково реагують на ясен. Але якщо людина реагує на березу, то вона, як правило, реагує і на граб, і на вільху дуже часто. Тому що у берези та грабу структура алергенів подібна. І ще вільха, яка починає цвісти першою, і ліщина. Люди починають на них реагувати, потім починає цвісти береза — люди продовжують на неї реагувати. Потім граб, який одночасно цвіте з березою. А потім це все ще й закінчує дуб”, — каже Вікторія Родінкова. 

Пилок дерев, який спричиняє весняну алергію
Пилок дерев – основна причина алергії навесні. Фото з відкритих джерел

При цьому збудники алергії можуть змінюватися в різних природних зонах, каже фахівчиня. 

Ми робили колись дослідження в Донецьку у 2010 році, ще до війни. І ми знайшли там дуже багато пилку берези. Нам пояснили так, що люблять озеленення робити за допомогою берези, і, відповідно, люди потім на цей пилок реагують”, — зазначає професорка. 

 

Як полегшити весняну алергію та чи можна її вилікувати? 

Як розповідає Вікторія Родінкова, полегшити прояви алергії можна антигістамінними препаратами. Але в цій ситуації йдеться лише про тимчасове полегшення.

Антигістамінні препарати не усувають причину. Вони діють на “гістамін” — це медіатор запалення. Це речовина, яка виділяється в нашому організмі, коли він бачить якійсь ризик, якусь небезпеку. І включається механізм “бий цю небезпеку за допомогою хімічних речовин, які цю небезпеку усувають”. І ось ця хімічна речовина, яка покликана вбити алергени, вона й викликає оці симптоми нежиті, почервоніння шкіри, опухання губ — це все гістамін. І антигістамінні пігулки просто забирають гістамін, але не прибирають той факт, що ми далі контактуємо з зовнішнім середовищем”, — каже експертка. 

Саму ж сезону алергію можна вилікувати, розповідає професорка. Таке лікування як правило тривале, але воно допомагає надовго забути про прояви алергії.  

Є метод АСІТ або АІТ — антигенна імунотерапія, коли в організм людини вноситься невелика кількість того алергену, на який вона реагує на постійній основі. І ось людина 3 роки десь, як мінімум, повинна пройти такий курс, щоб позбутися симптомів на тривалий період. Можна і більш тривалий період, а в США взагалі кажуть, що 10 років потрібно проходити — то це взагалі може бути пожиттєвою гарантією від нових алергічних проявів”, — розповідає Вікторія Родінкова. 

Лікування весняної алергії
Фото з відкритих джерел

Така імунотерапія, додає експертка, вже доступна в Україні, хоча вона й не з дешевих. Також сьогодні доступні методи діагностики, які дозволяють дуже швидко виявити, на що саме у людини алергія.

Зараз у нас взагалі вся діагностика алергії відбувається на молекулярному рівні. Є тести, які за один прийом можуть сказати, на що в тебе алергія. І це приблизно 99,9 відсотків всіх алергенів, які відомі людству на сьогодні. Їх можна визначити, здавши один раз кров”, — каже експертка.  

При цьому не слід намагатися “вилікувати” алергію народними методами або способами з інтернету.  

Щодо алергії першого типу, про яку ми говоримо, то “очищення печінки” та інше — це все безглузді речі, які не мають наукової основи. Тому що якщо твоя імунна система реагує, виділяє ці конкретні речовини і вони в тебе є конкретно в крові, то ти їх звідти просто так не забереш”, — зазначає Вікторія Родінкова.   

***    

Нагадаємо, близькі бої, втрата рідних та постійне очікування “прильотів” суттєво вплинули на психологічний стан мільйонів українців. Як людина може реагувати на стресові ситуації та що зробити, щоб її заспокоїти — ми розпитали у психологині громадської організації “Fight For Right” Вікторії Чернової.


Завантажити ще...