Підтримати
“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр
Фото: 24 Канал

Верховна Рада України прийняла заяву Арсена Авакова про звільнення та відправила його у відставку. 

 

Таке рішення ухвалили на черговому засіданні парламенту 15 липня. За відставку міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова проголосували 291 народний депутат.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр

Але поки станом на момент публікації за нового міністра ще не проголосували.

В різних ЗМІ поширюється інформація про двох потенційних кандидатів: голову РНБО Олексія Данілова та нардепа “Слуги народу” і голови комітету правоохоронної діяльності Денис Монастирський. 

 

Як Аваков став головою МВС

Арсен Аваков почав свою політичну кар’єру ще з 1990 року, коли став членом виконкому Харківської міськради. У 2005 році він очолив Харківську облдержадміністрацію, водночас був депутатом облради. У 2012 році він став народним депутатом, і в лютому 2014 року очолив МВС як тимчасово виконуючий повноваження міністра внутрішніх справ України. Того ж року його знову обрали народним депутатом, але потім призначили міністром внутрішніх справ. З того моменту Аваков залишався на посаді керівника МВС з різними урядами.

Що змінилося при Авакові

З 2015 році в Україні в правоохоронних органах відбулась реформа. В країні ліквідували таку структуру як міліція та державна автоінспекція, і замінили її Національною поліцією та Патрульною поліцією. Мета реформи була вигнати усіх корумпованих та профнепридатних посадовців, і замінити їх якісними кадрами, які мали складати атестацію, проходити спеціальне навчання тощо. Так само змінилося чимало нових принципів роботи, які мають працювати поліції прозоріше, а люди більше довіряли б правоохоронцям.

Але експерти відзначають, що в силовій структурі досі залишилися старі посадовці, які знайшли як “викрутитись” з атестацією.

Чому Аваков “чорт”?

Не обійшлось без скандалів в міністерській кар’єрі Арсена Авакова. З самого початку його керівництва МВС активісти виходили на мітинги проти міністра через корупційні історії та гучні справи.

Рюкзаки Авакова. У 2015 році Міністерство внутрішніх справ України уклало договори на закупівлю 6 тисяч рюкзаків на суму понад 16 млн гривень. Одна з фірм, якій віддали тендер, фігурувала в кримінальних справах. Згодом з’явилась інформація, що рюкзаки придбали за завищеними цінами, а компанії-переможці в тендерах наче як наближені до сина керівника МВС Олександра Авакова.

Тоді Генпрокуратура відкрила кримінальну справу за цим фактом, і передали її Національному антикорупційному бюро України. Вони ж провели кілька затримань, серед яких сам син міністра Олександр Аваков, ексзаступник керівника МВС Сергій Чеботар та друг Авакова молодшого і власник фірми з пошиття одягу Володимир Литвин.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр 1

(Фото: Главком)

Під час розслідування в інтернет-мережі також з’явилось відео, на якому люди схожі на Олександра Авакова та Сергія Чеботара домовлялись про поставку рюкзаків. А сам Чеботар в той час відповідав за держзакупки в МВС.

Коли вже проводили експертизи розслідування, то виявилось, що рюкзаки були не якісними, меншими по об’єму, ніж планувалося, вони промокали та горіли, хоча за договором такого не мало бути.

Як повідомляє видання Радіо Свобода, у 2018 році НАБУ повідомили, що справу цю закрили, а 12 липня Спеціальна антикорупційна прокуратура закрила справу, в якій фігурували Олександр Аваков та Сергій Чеботар. 

Вбивство Катерини Гандзюк. Влітку 2018 року в Херсоні напали на відому активістку та політикиню Катерину Гандзюк, яка розслідувала корупційні скандали у своєму регіоні. Дівчину облили кислотою. Її доправили до лікарні, та навіть перенаправили санавіацією до Києва. Лікарі боролися за її життя, але на початку листопада того ж року вона померла в лікарні. Офіційною причиною смерті були хімічні опіки та поліорганна недостатність.

Бахмут питає: Хто замовив Катю Гандзюк

(Фото: Вільне радіо)

Ця справа набула резонансу і її почали розслідувати на рівні держави. Правоохоронці проводили затримання, суд навіть відправляв під варту підозрюваних, але справу досі не розкрили. Тому тисячі активістів мали претензії до Арсена Авакова, чому справу “затягують”. Пікети регулярно проходять по всій країні.

Вбивство журналіста Павла Шеремета. Це ще одна справа, яку досі не розкрили. Влітку 2016 року журналіст загинув в центрі столиці в результаті підриву машини, коли він був за кермом.

Тоді президент доручив створити групу різних правоохоронних органів, щоб всі зайнялись розслідуванням вбивства. Долучали навіть американські спецслужби.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр 2

(Фото: Інтерфакс)

Лише наприкінці 2019 року МВС провели брифінг, на якому розповіли, що в них є 5 підозрюваних. Серед них волонтерка, відомий дитячий кардіохірург, музикант, та двоє добровольців. Всі вони учасники бойових дій в зоні ООС. Але на момент публікації проти цих підозрюваних правоохоронці не знайшли серйозних доказів. 

Стрілянина в Княжичах. Наприкінці 2016 року на Київщині у селі Княжичі відбулась перестрілка між правоохоронцями. Як повідомляє Слідство Інфо, які провели своє розслідування, поліцейські дізналися про те, що маєток у Княжичах планують пограбувати. Тоді вони вирішили влаштувати засідку.

Серед відповідальних у спецоперації був тодішній начальник карного розшуку Леонід Курята (який потім став начальником поліції Бахмута). Тоді Курята з керівником розвідників, які слідкували за ситуацією у Княжичах, обговорили, що готові розстріляти зловмисників, якщо вони будуть тікати.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр 3

(Фото: Еспресо)

Але зловмисники пограбували інший будинок, а поліцейські вирішили їх не затримувати. Тоді приїхала до того маєтку поліція охорони, адже спрацювала сигналізація. Вони обстежували територію, щоб знайти зловмисників, а розвідники, які працювали в спецоперації, слідкували за ними. Вони ж подумали, що охоронці — це перевдягнені зловмисники. Але охоронці самі їх затримали, адже також думали, що розвідники — це зловмисники. Тоді ж Курята наказав звільняти розвідників, адже думав, що вони у полоні у зловмисників. Але коли їх поїхали звільняти, то почалась перестрілка. Тоді загинули 5 поліцейських: 2 охоронців, 2 розвідників та командир спецназу.

Цю справу досі не закінчили, і досі не встановили, хто саме почав стріляти. 

Вбивство поліцейськими 5-річного хлопчика. Навесні 2019 року двоє поліцейських поїхали на відпочинок на Київщину. Вони були у будинку, який був не огороджений парканом і вирішили постріляти по пляшках з вогнепальної зброї. Але за пляшками у 80 метрах знаходився дитячий майданчик. Одна з куль влучила у голову 5-річному хлопчику. Хлопчика намагались врятувати, але через кілька днів він помер у лікарні. Тоді керівництво райвідділку поліції відсторонили, а начальник поліції Київської області подав у відставку, адже заявив, що несе відповідальність за дії підлеглих. Станом на момент виходу публікації правоохоронців ще не покарали. 

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр 4

(Фото: Народна правда)

Активісти створили петицію, щоб звільнити міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Але президент відмовився її розглядати, а сам Аваков заявив, що не буде подавати у відставку через цю ситуацію.

Зґвалтування в Кагарлику. В травні минулого року поліцейські на Київщині доправили до відділу поліції дівчину 1994 року народження, яка проходила як свідок у справі крадіжки. Але як з’ясувалось пізніше, один з них вдягнув дівчині на голову протигаз, закував в кайданки та стріляв над головою жінки, а потім кілька разів згвалтував її. Наступного дня потерпіла звернулась до лікарні.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр 5

(Фото: Вікіпедія)

За даними ДБР, поліцейські цього відділення катували ще одного чоловіка, і погрожували згвалтувати і його. Вони зламали йому ребра та ніс. Тоді у відділку поліції ініціювали масову переатестацію, кількох співробітників звільнили, когось відсторонили та притягнули до дисциплінарної відповідальності. Але справу ще не довели до кінця.

Ця справа також зачепила активістів, які знову вимагали відставки Авакова як керівника міністерства внутрішніх справ. Але тоді представники МВС заявили, що ці заяви “необгрунтовані”. 

“Аваков — чорт”. У сукупності цих та інших скандалів в Україні неодноразово проводили акції протестів за відставку керівника МВС. Міністра Авакова мітингарі називають “чортом”, через це і назвали так серію мітингів.

“Вічного” міністра внутрішніх справ Авакова відправили у відставку. Чим запам’ятався міністр

(Інфографіка Слово і діло)

Нагадаємо, 13 липня низка ЗМІ повідомили, що Арсена Авакова невдовзі можуть відправити у відставку. Через кілька годин на офіційному сайті МВС з’явилась заява Авакова, в якій він заявив, що написав заяву про відставку, і опублікував копію заяви.

Читайте також:


Завантажити ще...