20 жовтня в Україні відзначають День боротьби з раком молочної залози. Це найпоширеніше онкозахворювання серед жінок. Що може стати причиною раку грудей та як цьому запобігти — розповідає мамолог з 35-річним досвідом роботи Андрій Нейман.
— Що таке мамологія?
Мамологія — це ділянка медицини, яка вивчає захворювання молочної залози. Як доброякісні утворення, так і злоякісні. З іншого боку, питання мамології в основному було виділено на теренах колишнього Радянського союзу. Оскільки, як я розумію, за кордоном немає такого лікаря як мамолог, який більше нічого крім своєї сфери не знає. В багатьох країнах цим питанням займається просто гінеколог.
— Скільки вчаться на мамолога?
Знаєте, я ще до тепер вчуся. Як такої спеціалізації мамології немає. Є курси вузькоспеціалізовані. Як правило — це лікар-хірург або лікар-онколог, який проходить курс з мамології. А тривалість цих курсів може бути різною: від двох тижнів до кількох місяців. Ось таким чином люди й отримують кваліфікацію.
— Як часто потрібно приходити на огляд?
Регулярність оглядів залежить від віку пацієнтки та від того, що її турбує. Тому що якщо пацієнтку щось турбує, казати, що треба прийти через рік, звичайно ж, неправильно. Краще прийти до лікаря раніше. Якщо симптоматики ніякої немає, то як правило потрібно приходити раз на пів року — на рік.
— Які найпоширеніші хвороби у сфері мамології?
Це, як правило, дисгормональні захворювання, більш відомі як мастопатія. Це основна маса захворювання. Потім за частотою — це доброякісні захворювання і, на жаль, бувають злоякісні пухлини. Але слід зазначити, що якщо пухлинні утворення — це десь 10% від всіх захворювань молочної залози, то злоякісні — це ще 10% від пухлинних утворень. Тобто це не така велика кількість, враховуючи наше населення.
— В якому віці частіше діагностують рак грудей?
Захворювання має свої певні піки. В молодому віці (менш ніж 30 років) зустрічається надзвичайно рідко, однак зустрічається й таке. Є два основні піки захворювання — це від 40 до 45 років, коли є ріст захворювання, і потім другий пік після 50 років. Тобто коли гормональні якісь перебої в організмі.
— Як проходить лікування від раку грудей?
Сказати, що лікування грудей — це якась стала процедура — ні. Але є стандарти лікування, які враховують характеристики самої пухлини, характеристики захворювання тієї стадії, на якій воно діагностоване, і відповідно вік, особливості організму, супутні проблеми. Це такий комплекс умов, які впливають на тактику лікування. Сказати, що діагноз установили однаковий і лікуватись будуть однаково — не можна. Застосовується більш індивідуальний підхід.
— А що взагалі викликає рак грудей? Чи можна йому якось запобігти? Може є якась профілактика?
Дуже багато факторів, які мають стосунок до виникнення цієї патології. Свого часу професор Тарутін (білоруський фахівець з радіології Ігор Тарутін, — ред.) вираховував 25 основних факторів, хоча це далеко не все. Мають значення гормональні особливості самої жінки, коли в неї починаються гормональні зміни, якими захворюваннями вона хворіє, як вона народжує, виношує і годує дитину, супутня патологія. Сказати, що можна знайти той “ключик” і його виключити — неможна. Дуже багато факторів, які стосуються цієї проблеми, але провідного — немає.
(Фото: The Village Ukraine)
— Чи можна самому оглянути себе на наявність утворень?
Звичайно. Є дуже багато жіночих журналів, які з певною періодичністю публікують рекомендації, куди звертатися, якщо щось знайшли, опис симптоматики, якщо така є, прийоми самообстеження. Ці прийоми включають як огляд перед дзеркалом, прощупування й у вертикальному положенні, і коли жінка лежить. Дуже велике значення має самообстеження. Дуже багато статистичних досліджень було, що регулярне самообстеження роблять не більш ніж 10% жінок. Хоча журнали читають усі, бачать це всі, але поки що менталітет в нас такий.
— Розкажіть, як правильно це робити.
На що треба звернути увагу: по перше — на зміну форми грудей, це те, що можна побачити візуально. По друге, треба дивитись на симетрію сосків: однакові, неоднакові, якась деформація, це також те, що видно. Також є якась ділянка втягнення шкіри, яка не була помітна раніше, або якісь випинання. Це те, що можна побачити самому. І також випинання під пахвами.
Що стосується прощупування, то багато хто каже: “Я нічого не розумію”. Перше, що слід розуміти, що треба прощупувати регулярно, але не кожен день. Тобто обирається день після менструації, десь на 10-й день, коли гормональний вплив на молочну залозу найменший. Прощупуються всі ділянки, або від соска по периферії до самих країв, або зверху вниз, справа наліво, зсередини до зовні. Треба звертати увагу на те, чого не було раніше — це повинно насторожувати. І як правило бажано легенько надавлювати на соски, щоб подивитись, чи немає ніяких виділень.
— А чи впливає розмір грудей на якісь хвороби?
Не впливає напряму. З іншого боку, розмір грудей в багатьох випадках залежить від конституційних і гормональних особливостей кожної жінки. Тому опосередковано це має значення. Але такого, що якщо у жінки великі груди, то частіше бувають пухлини, а якщо менші — то менше шансу раку, не буває.
— Наскільки безпечні для жіночого здоров’я косметичні операції зі збільшення чи зменшення грудей?
Наразі всі фірми, які займаються встановленням імплантантів, мають дослідження, які показують, що це не приносить шкоди жіночому організму. Водночас не доведено, що всі маніпуляції, які проводяться, мають якусь шкоду. Зрозуміло, що перед проведенням таких маніпуляцій жінка повинна пройти повне обстеження, щоб переконатись, що на той момент немає ніяких доклінічних протипоказань.
— Чи може жінка зі збільшеними грудьми потім мати молоко і чи безпечно їй буде годувати дітей?
Якщо ставиться імплант, то він, як правило, ставиться під молочну залозу. Тобто тканину молочної залози не чіпають. Якщо стоїть питання про збільшення, то проблем немає. Але якщо мала сама залозна тканина, то можливо дитині буде не вистачати того молока. Якщо стоїть питання про зменшення залози, і після цього жінка ще хоче годувати, то треба обговорювати це питання з оперуючим хірургом, тому що бажано зберігати протоки, які виділяють молоко.
— А чи можуть імпланти викликати рак?
Не доведено це. Було багато досліджень. Років 15 тому була інформація, що у жінок, які встановили імпланти, виявляли пухлини в головному мозку, але ця теорія не знайшла підтверджень. Але наразі підтверджених даних, які б доводили, що збільшення грудей викликають рак, немає.
(Фото: з відкритих джерел)
— Чи впливає на здоров’я молочних залоз носіння бюстгальтера? Чи є якісь протипоказання, щоб його носити?
Протипоказів немає. Є лише фізіологічні моменти. Коли груди великі, і людина ходить без бюстгальтера, груди опускаються, і це створює механічну перешкоду, щоб лімфа легше відтікала. Тобто груди будуть важче, шляхом застоїв рідини. Тому при великих грудях білизна в такому випадку має функцію підтримки. Краще підбирати білизну адекватного розміру, щоб вона не створювала механічних перешкод для кровообігу лімфовідтоку.
— А чи безпечно не носити бюстгальтер взагалі?
Я би віддав це вирішувати самій жінці. Якщо вона почувається комфортно в такій ситуації, то будь ласка. А якщо вона відчуває дискомфорт, але робить це, щоб було “модно”, при цьому вона має великі груди, то звичайно, я б радив від цього утриматись.
— Якщо у жінки під час або перед менструацією є якісь болі в грудях — це нормально?
Молочна залоза — це гормонально чутливий орган. І він залежить, від того, що в жіночому організмі відбуваються циклічні зміни. Перед менструацією, після менструації різна кількість гормонів, вони викликають різну симптоматику. Але якщо цей біль виражений, то це свідчить про те, що існує певний гормональний дисбаланс, і його бажано скоригувати. І цим має займатись гінеколог. Але якщо він не може впоратись, то є така спеціальність, як гінеколог-ендокринолог. Тобто поєднується вузькі спеціалізації: гінеколог зі знанням ендокринних механізмів, які мають до цього стосунок.