На електронні скриньки українців почали надходити листи нібито від імені Державної служби України з надзвичайних ситуацій. У них повідомляють про підвищений рівень радіації нібито через ракетний обстріл Рівненської АЕС. У самій службі заперечують причетність до розсилки. Ймовірно, за цією атакою стоїть Росія, яка намагається посіяти паніку серед населення. Чому це чергова спроба інформаційної війни та як відрізнити фейк від правди — розповідаємо далі.
Про листи, які активно поширюються мережею та електронною поштою українців, повідомили в Центрі протидії дезінформації.
В електронних листах від імені ДСНС України повідомляється про нібито ракетний удар по Рівненській АЕС і загрозу радіації жителям Рівненської, Житомирської, Волинської, Хмельницької, Львівської, Тернопільської, Вінницької та Київської областей. У повідомленнях також розписані інструкції щодо евакуації та посилання на непідтверджені сумнівні джерела. У ДСНС підкреслили, що не здійснювали подібних розсилок.
Як повідомляють у Центрі протидії дезінформації, ці листи можуть бути розіслані через фальшиві поштові скриньки як частина російської інформаційної атаки. Метою таких дій є посіяти паніку серед населення, дискредитувати українські спецслужби та знизити рівень довіри до них.
На що слід звернути увагу, аби зрозуміти, що це фейк
Найперше, що впадає в око, — це нетиповий формат повідомлень від ДСНС. Тут немає структури, логотипу та детального опису ситуації. Пресслужба ДСНС не напише “Здрастуйте”, адже це не є офіційним стилем.
Повідомлення виглядає як звичайний електронний лист, у якому відсутні посилання на офіційні сайти, де цю інформацію опублікували б у першу чергу.
Зверніть увагу на маніпулятивний характер цього повідомлення. Відсутність конкретних даних про рівень радіації та нечіткі формулювання свідчать про спробу викликати паніку, а не інформувати. Офіційні органи завжди надають чітку та детальну інформацію про надзвичайні ситуації, включно з рекомендаціями щодо дій населення. Оскільки в цьому повідомленні немає посилань на офіційні джерела, його достовірність викликає сумніви.
Перейдемо до тексту. Він містить багато помилок і конструкцій, не притаманних українській. Вочевидь, його перекладали з іншої мови. У першому реченні використали англійську і українську мову: “…of Державна service of України з надзвичайних ситуацій”. Крім того, внизу є маленька помітка “SPAM”, яка також підтверджує ознаки неофіційної інформації.
Отже, важливо не піддаватися на такі провокації й перевіряти інформацію через офіційні джерела. Центр протидії дезінформації закликає позначати такі листи як спам та не переходити за вказаними в них посиланнями. А якщо перейшли, зверніться до Кіберполіції.