Медпрепарати, обладнання для лікарень та розмінування. Це три напрямки гуманітарної допомоги, з якими цього року працює для Донеччини одна з найбільших благодійних організацій в Україні “Фонд Притули”. Тільки у 2024 році на гуманітарну допомогу тут зібрали 60 млн грн. Частина коштів пішла Донеччині. Ми розпитали детальніше, на яку допомогу може розраховувати регіон у найближчому майбутньому, а які проєкти поки залишаються недоступними для громад Донеччини.
Благодійна організація “Фонд Сергія Притули” працює з 2020 року. 22 липня Фонд відсвяткував своє 4-річчя. Найчастіше про організацію говорять у контексті зборів для військових. Втім, тут є і допомога цивільним, які постраждали через бойові дії.
У першій частині інтерв’ю ми розпитали Андрія Шувалова про те, яку допомогу Фонд Притули надає цивільним. У другій частині, яка вийде вже невдовзі, читайте про те, як благодійники підтримують військових.
Фонд опікується п’ятьма гуманітарними проєктами:
Про них ми і розпитали детальніше.
Ця розмова була частково та несуттєво скорочена, а також мінімально відредагована для зрозумілості в прочитанні.
Які є запити до вашого фонду на допомогу в Донецькому регіоні?
Допомагаємо лікарням у Слов’янську та Краматорську, а також в інших містах, наприклад, у Миколаївці та Мирнограді.
Щодо запитів від громад, то виникають різні потреби. Наприклад, у 2024 році Фонд отримав запити на обладнання для рентгену, апаратів УЗД, коагуляторів та іншого медичного обладнання. Це те, що постійно потрібно, тому й надаємо таку допомогу.
Наприклад, у Слов’янську встановили рентген С-арку, коагулятори, деякі апарати штучної вентиляції легенів, операційні лампи та столи різних типів.
Наш проєкт з охороною здоров’я вже зазнав змін за час роботи. Коли тільки починали допомагати, то були одні потреби, але тепер зовсім інші. Зараз розуміємо, що треба зробити пересувний стоматологічний кабінет, який працюватиме в населених пунктах на деокупованих та прифронтових територіях, зокрема на Донеччині, тому що у людей немає можливості виїжджати в великі міста, які постійно під обстрілами. В маленьких селах та громадах людям потрібно надавати допомогу, аби вони мали доступ до медицини. Все буде залежати від часу, коли відбуватиметься й де.
Чи стало більше якихось конкретних ліків у порівнянні з попередніми періодами? Якщо так, то які саме ліки і чому?
На початку повномасштабної війни лікарні дуже потребували витратних матеріалів для хірургічної допомоги, були великі потреби в плазмі крові, препаратах інтенсивної терапії для госпіталів, препаратах для терапії цукрового діабету, щитовидної залози тощо. Зараз ситуація із цим стабілізувалась. Працюємо з різними регіонами, з різними закладами охорони здоровʼя, різного профілю, тому закриваємо різні запити, і потреби відповідно різні.
Коли планується запуск мобільного стоматологічного кабінету? Й чи співпрацюєте з якимись організаціями у його створенні?
Проєкт мобільного стоматологічного кабінету ми реалізуємо із нашими партнерами — українсько-ізраїльською місією медичних волонтерів FRIDA Ukraine. Запуск плануємо попередньо на серпень цього року. Слідкувати за оновленнями можна у соціальних мережах нашого фонду або нашого партнера.
Наскільки масштабною є ця ініціатива? Скільки лікарів залучать до роботи?
Поки що це буде один кабінет, але надалі плануємо розширювати ініціативу. У кабінеті працюватиме дві людини: лікар-стоматолог та його асистент. Команда однієї бригади складається з лікаря, асистента, водія. Чим більше бригад, тим більше залучених лікарів.
Допомогу надаватимуть практикуючі лікарі-стоматологи, які в будні дні працюють, а у вихідні дні надають медичну допомогу в межах цього проєкту. Це лікарі-волонтери з різних регіонів.
Окрім дорогої медичної апаратури, з якими ще запитами до вас звертаються по Донеччині?
Звичайно, у нашій роботі з громадами існує запит на різноманітні ресурси. Наприклад, старлінки та генератори можуть бути необхідні, щоб забезпечувати електропостачання.
Ми також отримали запити від громад на постачання ноутбуків та інтерактивних дошок для освітніх закладів.
Розкажіть, як відбувається взаємодія з громадами.
Головне, щоб це був офіційний запит чи від громади, чи від лікарні, чи від закладу освіти. Після отримання запиту ми аналізуємо потреби і визначаємо, як ми можемо їх задовольнити, чи можемо закрити [потребу]. У випадку потреби у лікарських засобах ми звертаємось до наших партнерів для отримання необхідних препаратів, які відправляємо в лікарні.
У планах Фонду — допомагати розміновувати Донеччину, але поки це не точно. Розкажіть про це детальніше.
Ми закупили два нові пікапи L-200 для груп розмінування, металошукачі та інше необхідне обладнання. Є плани, що ці групи будуть працювати на Донеччині, але остаточне рішення обіцяють ухвалити згодом.
Ми не займаємося розміновуванням самостійно, але співпрацюємо з Державною спеціальною службою транспорту, яка має висококваліфікованих спеціалістів з цієї галузі. Наша роль полягає в допомозі ДССТ, коли вони звертаються до нас із проханням надати необхідне обладнання та матеріали для розмінування різних територій. Ми спільно визначаємо, куди та які групи для розмінування необхідно направити, а ДССТ ухвалює рішення щодо обсягів та придбання необхідної техніки.
У вас є два проєкти, які передбачають реконструкцію укриттів та модульних будиночків. Це відповідно Safe & Smart і Nest, яких зараз у Донецькій області немає. За якого сценарію це може змінитися й будиночки зʼявляться на Донеччині?
Будиночки з безпекових міркувань не будемо на Донеччині зараз робити, це точно. Щодо можливості будівництва укриття на Донеччині — це, можливо, буде розглядатися у майбутньому за покращення загальної ситуації та її стабілізації.
У чому особливість цих укриттів?
Наприклад, на Київщині укриття буде для дітей з інвалідністю різного типу, які приїхали з Луганщини в цей ліцей-інтернат, якщо не помиляюся. В них умови не дуже сприятливі для навчання, й укриття в поганому стані, тому вирішили повністю укомплектувати його. За новими нормативами укриття включає в себе можливість витримати ядерний удар [і пробути там] протягом трьох днів, а також належне обладнання: вікна, двері, кількість виходів, які дозволяють дітям заїжджати на візках та перебувати на безпечній відстані від дороги. Всі ці вимоги мають бути виконані на високому рівні.
Цей проєкт є складним і вимагає значних витрат. Наразі оцінкова вартість одного укриття становить приблизно 15-20 мільйонів гривень. Ми розглядаємо це як важливу ініціативу, яка дозволить дітям не лише безпечно навчатися, а й спілкуватися між собою і розвиватися.
У скільки обходиться будівництво одного будиночку за проєктом Nest?
Один модуль коштує 240 тисяч гривень — це приблизно 6 тисяч доларів на момент встановлення. Далі все залежить від того, скільки модулів треба.
Дещо схоже модульне житло встановлюють у Святогірській громаді після деокупації. Чи може ця громада стати першою для старту проєкту в області? Чи розглядали ви загалом варіанти громад?
Може, але поки що ми самі розмірковуємо над цим проєктом, як саме й де будемо рухатись далі. Основною метою цього проєкту було забезпечити, щоб люди не виїжджали зі своїх міст і сіл, а залишалися на своїй території після того, як російські війська відступили. Наша мета полягає у тому, щоб забезпечити збереження населених пунктів, звідки люди. Цей проєкт не спрямований на переселенців з Донеччини або з інших областей.
Як можна долучитись до гуманітарних проєктів Фонду Притули? Якої підтримки ви шукаєте?
Для нас будь-яка підтримка є надзвичайно важливою: фінансова, матеріальна та інформаційна. Ми готові до будь-якої співпраці, якщо маємо спільну мету — допомогти людям. Незалежно від того, як саме ми це зробимо — чи знайдемо американський фонд, який готовий надати грант, чи знайдемо людину в Україні, яка хоче фінансувати одне укриття для дітей чи профінансує стоматологічний кабінет або місію з розмінування.
Наприклад, наш партнер у Києві безкоштовно розміщує нашу інформацію на своїх білбордах під час великих зборів.
А як стати волонтером Фонду на мілітарний або гуманітарний напрям?
До початку повномасштабного вторгнення Фонд складався з трьох людей — засновник, директорка і бухгалтерка. А зараз це команда з 114. Повна команда, яка функціонує, але ми відкриті для нових людей, все упирається лише в наше фінансування. Тому ми ретельно обдумуємо кожну нову вакансію, щоб оптимізувати процеси і зменшити кількість людей, при цьому не погіршити якість роботи. Якщо і буде нова посада чи потреба в людях, то ми розміщуємо інформацію в соцмережах. Слідкуйте за оновленнями, й зможете долучитись.
Також у нас є проєкт “Центри готовності цивільних”, де навчаємо людей. Ось тут вже працює 250-300 волонтерів, які допомагають організовувати курси навчання, які проводяться у 83 осередках по Україні.
У цьому напрямку до нас вже можна доєднатися чи навчати, чи допомагати організовувати курси з навчання в регіонах. Аби приєднатися до групи в центрах достатньо прийти в осередок, й проявити бажання допомагати чи навчати. Зазвичай, люди так і роблять.
Теж саме стосується й інструкторів. Якщо у вас є військовий досвід чи ви обізнані у якійсь справі, то приходьте. Наприклад, до нас прийшли два колишніх військовослужбовці, які знаються на гранатометній справі, й розробили симулятор, на якому на екрані ти можеш стріляти з ПЗРК по танку, який рухається.Також тут враховуються відстань, кількість, погодні умови, вітер й багато іншого — ледь не до дихання.
Якщо маєте бажання долучитись до проєкту “Центри готовності цивільних”, то звертайтесь на гарячу лінію БО “Фонд Притули” за цим номером: 0800 300 114.
Робота над цим інтерв’ю стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.