Підтримати
Працівниці Центру життєстійкості Торецької громади в Києві. Фото: Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

У двох кімнатах на першому поверсі Київського Інституту геронтології приймають жителів Торецької громади, яка нині окупована. Тут надають адміністративну допомогу, оформлюють звернення і просто вислуховують тих, хто втратив дім. Крім того, в частині будівлі ще працює Центр реабілітації.

Журналісти Вільного Радіо відвідали Центр, поспілкувалися з працівниками й дізналися про основні запити громадян. 

Від найближчої станції метро до Центру життєстійкості Торецької громади на маршрутці — хвилин 10-15. Пошуковий запит видає адресу вулиця Вишгородська, 67. Але у розмові телефоном працівниця Центру підказала, що краще заходити не з центрального входу, а шукати вулицю Кобзарську, 9.  Так і робимо та знаходимо невеликий вхід, за яким — типова приймальна клініки.

Зображення до посту: Від оформлення паперів до допомоги з реабілітацією: як працює Центр життєстійкості Торецької громади в Києві (репортаж)
Вхід на територію Інституту геронтології. Фото: Вільне Радіо

Хто звертається по допомогу

Під час нашого візиту в Центрі якраз триває прийом громадян. У кабінеті жінка — Наталія з селища Неліпівка Торецької громади. 

“В мене в будинок був «приліт», я у 2022 році переїхала от до знайомих, так і живу. Зараз після операції прийшла, щоб мені допомогли правильно оформити запит, і адміністрація мені виділила кошти на подальше лікування”, — розповідає пані Наталія.

Зображення до посту: Від оформлення паперів до допомоги з реабілітацією: як працює Центр життєстійкості Торецької громади в Києві (репортаж)
Прийом громадян у Центрі життєстійкості Торецької громади. Фото: Вільне Радіо

Це не поодинокий випадок. До центру звертаються люди, які залишились без житла, без роботи, без доступу до реєстрів. 

Як працює Центр життєстійкості Торецької громади

Цей осередок для переселенців із Торецької громади активно працює вже майже рік. Приміщення орендують у Інституту геронтології, а всі витрати покриваються з місцевого бюджету коштом дотацій з обласного та державного рівнів. Приміщення невелике — лише кілька кімнат, але тут встигають і документи оформити, і просто підтримати людей.

За словами начальниці відділу з питань надання адмінпослуг Торецької міської військової адміністрації Оксани Онищенко, зараз у Центрі надають 46 послуг (раніше їх було 156). Серед актуальних — оформлення витягів з реєстру про місце проживання, подання заяв на матеріальну допомогу, консультації щодо соціальних пільг тощо. Основний запит — реєстрація пошкодженого чи зруйнованого майна.

“А в нас по суті все майно зруйноване. Я думаю, що на території громади немає такого, яке хоча б не пошкоджене. Активні бойові дії тривають вже рік, і ще з 2014 року були постійні «прильоти»”, — зазначає Оксана Онищенко.

Вона додає, що всі в громаді чекають на закон, який прирівнює все майно на ТОТ до знищеного. 

“Ми всі чекаємо, бо ми всі бездомні — і працівники, і люди, які приходять до нас за послугами. Хтось, можливо, встиг придбати житло, але це одиниці”, — каже Оксана Онищенко.

У Центрі вже зібрали понад 4 тисячі заяв на компенсацію, включно з тими, хто вже не дожив до змін — їхні документи працівники збирають окремо.

Для довідки:

Законопроєкт №11161 Верховна Рада України ухвалила ще в грудні 2024 року. Щоб він став чинним, необхідний підпис Президента України. На момент виходу матеріалу, 6 липня 2025 року, підпис ще не поставлений. Це затримує реалізацію механізму компенсацій.   

Багато міст на тимчасово окупованій території де-факто зруйновані. Проте де-юре власники цього житла не можуть довести, що їхнє житло є зруйнованим або пошкодженим, оскільки комісія не може його обстежити. Законопроєкт №11161 прирівнює все це житло до знищеного.    

Документ вносить зміни до державної програми “єВідновлення”. Ця програма дозволяє мешканцям, майно яких пошкоджене чи зруйноване, але перебуває на підконтрольній Україні території, отримати компенсацію. Фінансування цієї програми йде зі Світового Банку та від міжнародних партнерів.

Соціальна допомога і лікування: де шукати підтримку

У Центрі можна отримати матеріальну допомогу для тих, хто опинився в скрутних життєвих умовах. Зараз це — 7 083 грн. Рішення ухвалює комісія у Дніпрі, яка працює при управлінні соцзахисту Торецької громади. 

“Це зазвичай стосується здоров’я. До нас приходять люди після операцій, онкохворі. Ми збираємо документи і передаємо вже в Дніпро. Там працює комісія, в складі якої кілька лікарів”, — розповідає спеціалістка управління соціального захисту Торецької міської військової адміністрації, Світлана Прилепська.

Також Центр приймає заяви на допомогу дітям з інвалідністю й ветеранам. Для дітей військових можна оформити путівки в дитячі табори (“Перлина Донеччини” на Закарпатті або “Артек” в Києві). Крім того, тут періодично роздають гуманітарну допомогу — продуктові набори. Цьогоріч роздавали двічі.

Зображення до посту: Від оформлення паперів до допомоги з реабілітацією: як працює Центр життєстійкості Торецької громади в Києві (репортаж)
Світлана Прилепська, спеціалістка управління соціального захисту Торецької міської військової адміністрації. Фото: Вільне Радіо

Частина працівників адміністрації, медицини та культури виїхали до Києва або Дніпра. Саме вони і стали основою для Центру. На місці зробили ремонт, частину меблів привезли з собою, обладнання — теж. Тут можна безкоштовно здати аналізи, зробити кардіограму, пройти консультацію логопеда, психолога або реабілітолога.

Зображення до посту: Від оформлення паперів до допомоги з реабілітацією: як працює Центр життєстійкості Торецької громади в Києві (репортаж)
Один із кабінетів Центру реабілітації. Фото: Вільне Радіо

На другому поверсі — простір для фізичної реабілітації, де працюють спеціалісти з громади.

“Наші працівники робили тут ремонт косметичний, фарбували стіни, деякі меблі оновили. Тут на першому поверсі є кабінет логопеда, психолога. На другому — приміщення під центр реабілітації з усіма необхідними тренажерами”, — розповідає очільниця відділу з питань надання адмінпослуг Оксана Онищенко.

Зображення до посту: Від оформлення паперів до допомоги з реабілітацією: як працює Центр життєстійкості Торецької громади в Києві (репортаж)
Один із кабінетів центру реабілітації. Фото: Вільне Радіо

“Іноді люди приходять просто поговорити”

Окрім запитів на допомогу, консультації чи документи, багато хто приходить просто поспілкуватись. Особливо — люди старшого віку. Деякі — щотижня. 

“Телефонують до нас часто за консультацією. Але насправді ми помічаємо, що іноді людям просто хочеться поговорити. Розказати, як вони виїхали, які проблеми зараз, що з родичами сталося. Хтось втратив дитину, хтось чекає чоловіка з полону. З такими історіями часто йдуть до психолога, але і ми готові вислухати та підтримати”, — каже начальниця відділу з питань надання адміністративних послуг Оксана Онищенко.

Зі слів працівниці управління соціального захисту Світлани Прилепської, людям допомагають навіть з реєстрацією у соцмережах, аби ті могли стежити за новинами громади, отримувати інформацію про гуманітарну допомогу, соціальні заходи чи оздоровлення дітей. А новини Центру постійно оновлюють на сторінках соцмереж Торецької міської військової адміністрації.

Раніше ми розповідали, як працює Центр життєстійкості Нікольської громади у Києві. Там переселенці можуть отримати гуманітарну, юридичну та соціальну допомогу.


Завантажити ще...