Підтримати
Жінка-шахтарка. Фото: hromadske
Жінка-шахтарка. Ілюстративне фото: hromadske

За час повномасштабної війни до підземних робіт до підземної роботи у шахтах на підконтрольній частині регіону долучилися понад 500 жінок. До відкритого вторгнення працюватиме у цій галузі дозволяли лише чоловікам, однак нині таким чином компенсують їхню нестачу. 

Про це журналістам Вільного радіо розповіла директорка департаменту базових галузей промисловості ДонОВА Тетяна Тараненко. 

До повномасштабної війни закон забороняв долучатися до підземних робіт жінкам, каже Тараненко. Втім, після початку відкритої агресії цю заборону прибрали, аби компенсувати нестачу чоловіків у галузі. 

Для довідки:

Згідно зі статтею 9 закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, у період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок за їхньою згодою на важких роботах. Йдеться, зокрема про роботу зі шкідливими або небезпечними умовами, а також під землею.

Однак до такої праці не допускають вагітних та жінок, які мають дитину віком до одного року.

За даними посадовці за весь час відкритої російської агресії до підземних робіт на шахтах підконтрольної частини Донеччини долучилися більш як 500 українок. 

Водночас за 2024 рік до гірничих колективів доєдналися не менш як 40 жінок. Зокрема, близько 10 — до шахти “Білозерська” та понад 30 виконують підземні роботи на підприємствах групи “Метінвест”. 

“Голод” на ринку праці Донеччини: чому жінки йдуть працювати під землю  

За словами Тетяни Тараненко, раніше жінки працювали на шахтах переважно на посадах геологів, маркшейдерів, фахівців технічного контролю, машиністів підйомних установок тощо. Однак нині ринок праці регіону потребує більше кваліфікованих кадрів. 

“Це пов’язано з евакуацією населення до більш безпечних областей України, мобілізацією військовозобов’язаних тощо. Тому жінки все частіше почали обирати нетипові для жіночої статі професії”, — каже посадовиця. 

Водночас за даними Донецького обласного центру зайнятості, протягом 2023 року професійне навчання пройшли близько 2,7 тисячі жінок. А протягом першого півріччя 2024 року — 1,3 тисячі жительок Донеччини. 

Серед них, додають у відомстві, багато й тих, хто навчався професій, які раніше вважалися “більш чоловічими” — наприклад, машиністи підземних установок.

Нагадаємо, всі шахти, які станом на жовтень 2024 року працюють на підконтрольній українському уряді частині Донецької області, вже обладнані генераторами. Вони під час вимкнень світла допомагають шахтарям повертатися на поверхню. 


Завантажити ще...